AK Parti, HSYK'yı göreve çağırıyor

AK Parti, HSYKyı göreve çağırıyor
AK Parti Genel Sekreteri İpek:" Bu iddialarla ilgili araştırmaları yapıp gerçeği ortaya çıkarmak konusunda Anayasamız'daki sorumlu olan kurum HSYK'dır. HSYK, teftiş kurulunu yani adalet müfettişlerini konuyu tüm detaylarıyla aydınlatacak şekilde çalıştırm

TBMM (AA) - MELDA ÇETİNER- AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, yerel seçimlere giderken internet ortamına düşen kasetler ve çeşitli iddialarla ilgili olarak HSYK'nın üzerine düşen görevi yapması gerektiğini söyledi.  

İpek, AA muhabirinin sorularını yaparken, son yapılan Anayasa değişikliğiyle HSYK'nın oluşumunu hakimlerin kendi seçtikleri mensuplarına bıraktıklarını ifade ederek, "Siyaset kurumu burada temsilci seçme açısından çok fazla kendisine fazla bir kontenjan almadı. Şimdiki HSYK, yargıçlar ve savcılar tarafından oluşturuldu. Biz Anayasayı hazırlarken teftiş kurulunu Adalet Bakanılığı'nda mı bırakalım, yoksa HSYK'ya mı bırakalım diye kendi aramızda tartıştık. O gün büyük çoğunluğumuz,  bunun HSYK'ya verilmesi gerektiğini söyledi" dedi.

 HSYK oluştuktan sonra Teftiş Kurulu'nun, Kurul tarafından çok fazla işletilmediğini savunan İpek, şunları kaydetti:

"Bugün yaşanan olaylar,  kamuoyunda temel hak ve hürriyetlerden olan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde kişi hürriyetlerinden olan haberleşme hürriyeti,  kişi dokunulmazlığıyla ilgili toplumda ciddi endişelerin oluşmasına sebep oldu. Bunlar Anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış haklardır; kişi hürriyeti, haberleşme hürriyeti...Bu iddialarla ilgili araştırmaları yapıp gerçeği ortaya çıkarmakla ilgili anayasamızdaki sorumlu olan kurum HSYK'dır. HSYK, Teftiş Kurulu'nu yani adalet müfettişlerini bu konuyu tüm detaylarıyla aydınlatacak şekilde çalıştırmalı ve varsa eğer bir hukuk ihlali tüm bunları ortaya koymalı. Hukuk ihlali varsa, bununla ilgili adaletin herkesin güvencesi olacak tarzda tedbirleri ve kararları alması gerekir. Eğer böyle yapmaz ise toplumdaki adalet duygusu tatmin olmazsa, geçmişte olduğu gibi Anayasa'yı değiştiren ve yasaları yapan siyaset kurumu, eğer bu sistemin işlemediği düşüncesine varırsa Anayasa ve yasaları değiştirerek önlem almak zorunda kalabilir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com