AK Parti, Soma faciası ile ilgili dördüncü araştırma önergesini sundu

AK Parti, Soma faciası ile ilgili dördüncü araştırma önergesini sundu
Önergeden: "Kazanın meydana geldiği ocağın bu yıl Mart ayı içerisinde en son yönetmelikler çerçevesinde yapılan denetimlerinde mevzuata aykırı bir durum olmadığı ifade edilmesine rağmen elim kaza meydana gelmiştir"

TBMM (AA) - AK Parti, Soma'da meydana gelen maden faciası ile ilgili dördüncü araştırma önergesini TBMM Başkanlığı'na sundu.

AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu ve 27 milletvekili arkadaşının imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan önergede, 13 Mayıs günü Manisa'nın Soma ilçesinde Soma Linyitleri İşletmesine ait ve özel sektörce işletilen maden sahasında maden kazası meydana geldiği ve bu kazanın tüm milleti üzdüğü belirtildi.

Bu kazanın ne yazık ki Türkiye'nin karşılaştığı en büyük maden kazası olarak tarihe geçtiği kaydedilen önergede, "Milletimizi elim bir üzüntüye boğan bu kazanın nedenlerinin detaylı bir şekilde araştırılması gerekmektedir" denildi. 

Önergede, şunlar ifade edildi:

"Enerji sektörümüz, ekonomimize büyük oranda katma değer sağlaması ve yüksek oranda istihdam sağlama özelliğine sahip olması nedeniyle de vazgeçilmez sektörlerimizden biridir. Madencilik ve özellikle de yer altı kömür madenciliği, kendine has üretim tekniği ve iş güvenliği açısından birçok sektöre göre farklılıklar göstermektedir. Yeraltı madenciliği gerek teknoloji gerekse iş güvenliği açısından son yıllarda büyük gelişmeler göstermiş bir sektördür. 22 Ekim 1984 tarihli ve 18553 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan, Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük ile bu sektöre yönelik önemli bir mevzuat değişikliği yapılmıştır. 3 Aralık 1992 tarihli ve 92/104/EEC sayılı Avrupa Birliği Direktifi esas alınarak hazırlanan 'Yeraltı ve Yerüstü Maden İşletmelerinde Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği' 21 Şubat 2004 tarihli ve 25380 sayılı Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe girmiştir."

Önergede, TBMM'de 23. Dönem'de, Bursa Milletvekili Altan Karapaşaoğlu başkanlığında 'Madencilik Sektöründeki Sorunların Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi' amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulduğu anımsatılarak, komisyon çalışmalarını tamamlayarak 13 Mayıs 2011 tarihli raporunu Meclise ve kamuoyuna sunduğu anımsatıldı.

Komisyonun çalışmalarını ve önerilerini dikkate alan TBMM'nin, 'işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenleyen' 20 Haziran 2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nu kabul ettiği belirtilen önergede, "Ayrıca, bu kanuna dayanarak ve Avrupa Birliği direktifleri doğrultusunda, 19 Eylül 2013 tarihli ve 28770 sayılı Resmi Gazete'de 'Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği' yayımlanmak suretiyle yürürlüğe girmiştir. Kazanın meydana geldiği ocağın bu yıl Mart ayı içerisinde en son yönetmelikler çerçevesinde yapılan denetimlerinde mevzuata aykırı bir durum olmadığı ifade edilmesine rağmen, ocağın en ileri üretim tekniklerine sahip olduğunun belirtilmesine rağmen elim kaza meydana gelmiştir. Meydana gelen elim kazanın tüm boyutlarıyla araştırılması ve her yönüyle aydınlatılması büyük önem taşımaktadır" denildi.

Bu nedenle Soma'da meydana gelen maden kazasının araştırılması ve ülkede bu sektördeki sorunların araştırılarak muhtemel maden kazalarının önlenmesine yönelik tedbirlerin alınması amacıyla Meclis Araştırması açılması talep edildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com