AK Parti TBMM Grup Toplantısı

AK Parti TBMM Grup Toplantısı
Genel Başkan ve Başbakan Erdoğan: (3)

TBMM (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Orada (Gezi'de) 12 tane ağacın yeri değiştirilmişti. Bundan dolayı Türkiye'yi birbirine katmak isteyeceğinizi zannediyordunuz. Peki burada (Mısır'da) 529 insanın idamına suskun kalmanızı, ardından 683 idama suskun kalmanızı siz neyle ifade edeceksiniz? Bunu hangi insani duygularla izah edeceksiniz? Onlar insan değil mi?" dedi.

Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 1915 olayları ile ilgili açıklamasından sonra samimi olan bir çok Ermeni vatandaşının gazetelere tebrik ilanları verdiğini, kendisine yönelik tebrik telgrafları çektiklerini ve şimdi de ziyaret için randevu talepleri olduğunu söyledi.

"Bizimle yaşayanlar bu işin farkında ama bizimle yaşamayıp da diasporanın kotrolü altında olanlar, hala dünyayı karıştırmanın gayreti içindeler" diyen Erdoğan, dünyada da samimi olan ülkelerin 8 ayrı resmi dilde yapılan açıklamadan sonra, bu konudaki olumlu yaklaşımlarını ifade etmeye başladıklarını kaydetti.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Biz bu duruşumuzu aynen devam ettireceğiz. 24 Nisan'da yayınladığımız bir mesajımız var. Bu mesajın ardından MHP ve CHP'nin derhal istismar siyasetine başladıklarını görüyoruz. Ben buna açıkcası şaşırmadım. Zira Türkiye'nin asırlık korkularını istismar konusu yapmak, CHP ve MHP için her zaman siyasetlerinin merkezinde olmuştur. Bunlar zannediyorlar ki AK Parti attığı adımları, bize sorarak atar veya bizden çekinerek atar. Boşuna bu düşüncelerin içerisine girmeyin. Biz kararlarımızı istişare ile veririz. Sizin bu konudaki duruşunuzu zaten biliyoruz. Sizin atacağınız bir adıım olsaydı, 100 yıl boyunca atardınız. Siz bu adımları atamadınız çünkü siz ürkeksiniz, siz korkaksınız, siz bir şeylere rağmen yaşıyorsunuz. Şimdi savundukları konulara bakın. AK Parti karşısında ya da geçmişteki reformlar karşısındaki tutumlarına bakın. Bu iki partinin her zaman korkulardan, tehditlerden ve acılardan beslendiğini göreceksiniz. CHP, hiçbir plan, proje ve eser ortaya koymadan bütün siyasi hayatını sadece bölünme ve irtica korkusu pompalayarak devam ettirdi. Öyle mi? Şöyle geçmişine bakın, hep bunları konuşur, başka bir şey duyamazsınız. Bir asır, hatta iki asır öncesinden kalan korkularını yaşatmak, bunları istismar malzemesi olarak kullanmak CHP'nin değişmez siyaseti olarak kalmıştır. CHP kendi kanlı tarihiyle, yasakçı, inkarcı tarihiyle hiçbir zaman yüzleşme cesareti gösteremedi. 1950'den bugüne kadar her reform girişiminin karşısına CHP'nin 'bölünüyoruz veya irtica var' propagandası ile karşı durduğunu görürsünüz.

MHP'nin de özellikle şu andaki yönetim altında, tarihi ve güncel acılardan beslenmeyi siyaset tarzı olarak benimsediği aşikardır. MHP her şehit cenazesinin, Güneydoğu'daki akan her damla kanı istismar aracı olarak kullanmış ama hiçbir zaman çözümün bir parçası olmaya yanaşmamıştır. Tarihimizdeki önemli hadiselerin 100. yıl dönümlerini yaşarken, yeni bir muhalefet ihtiyacının bu noktada da önemli oldu açıktır. 21. yüzyılda Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümüne adım adım yaklaşırken, böyle bir muhalefet anlayışıyla yürümek, takdir edersiniz ki bizim de işimizi zorlaştırıyor. Bizim önümüzde 2023, hatta 2053 hatta 2071 hedefleri var. Ama buna karşılık CHP'nin 31 Mart vakasında, Dersim'de, 27 Mayıs'ta takılıp kaldığını, oradan bugüne gelemediğini görürsünüz. Onlar hala oradalar. MHP'nin bir statüko partisi olmaktan kurtulamadığını, terörsüz bir Türkiye, 77 milyonu ile kardeş bir Türkiye hedefine hala ısınamadığını görürsünüz. Öte yandan BDP'nin yakın tarihteki acıları aşamadığını, bu acıları istismar etmekten siyaset yapmaya fırsat bulamadağını, eh işte böyle kısa süre aralıklarla, sık sık yeni yeni partiler kurduklarını görürsünüz. Onlar da bunlarla iştigal ettiler."
 

Başbakan Erdoğan, 30 Mart'a en zor şartlarla giren partinin AK Parti olduğunu söyledi.

30 Mart'tan tartışmasız başarıyla, yüzde 46 oy oranıyla çıkan partinin AK Parti olduğunu belirten Erdoğan, 30 Mart'ta tüm Türkiye'yi kucakladıklarını kaydetti. Erdoğan, 30 Mart'a kadar olduğu gibi 30 Mart'tan sonra da çalışan, üreten, plan ve proje hazırlayan partinin AK Parti olduğunu kaydederek, "Hani dışarıdan baksalar, AK Parti'nin bu kadar gayretle çalışmasını görseler zannederler ki seçimi AK Parti kaybetti, CHP, MHP ve BDP kazandı. O kadar rahatlar ki o kadar kaygısızlar, 12 yılda sekiz seçimi biz değil de onlar kazandı. İnanın Erzurum'lu Teyyo pehlivan bunlardan çok daha... Bu muhalefetin bu rehavetini, kaygısızlığını anlamak mümkün değil. Ancak şunu hatırlatmak isterim; İstismar ve korku siyaseti bir yere kadar bu partileri idame ettirebilir. Yeni Türkiye, 2023'e ilerleyen Türkiye böyle bir muhalefet anlayışını inanıyorum ki kabullenmeyecek ve değiştirecektir. Biz bunlara aldanmıyoruz. Muhalafete bakıp rehavet içinde asla olmayacağız. Hiç kuşkusuz böyle rehavet içinde bir muhalefet oldukça, AK Parti her seçimde kazanacaktır ama bizim kazanmak yetmez, biz oy oranımızı daha da artırmak, ülkemize ve milletimize daha çok eser bırakmak için çalışmaya, çok çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

 

-Başbakan'dan dünyaya çağrı

 

"Şimdi de çok çok önemli, hayati bir konuyu, sizin şahsınızda, ekranları başında ve dünya televizyonları olarak, bizi takip edenlere özellikle buradan seslenmek istiyorum. Vicdanı sızlayan bir insan olarak seslenmek istiyorum. İdama karşı çıktığını söyleyen ülkelere ve o ülkelerin yöneticilerine sesleniyorum. 'Ben insanım' diyenlere sesleniyorum. Dünya siyasi liderlerine sesleniyorum" diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Kardeş ülke Mısır... 3 Temmuz'da seçilmiş hükümete karşı yapılan askeri darbenin ardından, yüzde 52 ile seçiliyor. Haklarını arayan insanların tutuklanmasını ve idamla yargılanmalarını büyük bir kaygıyla takip ediyoruz. 529 kişi hakkında 20 dakikada mahkeme idam kararı vermişti. Bunların 492'si müebbet hapse çevrildi ama 37'sinin idam kararı onaylandı. Maalesef bu kararların ardından, 683 kişi hakkında da 9 dakikada bu defa idam kararı alındı. Dünyanın ilgisizliği, hatta Mısır'daki darbeyi susarak onaylaması ne yazık ki bu pervasızca kararlarda teşvik edici rol oynadı. Tahrir'de hükümet karşıtı gösteriler başladığında, batılılar ülkeler bunu özgürlük hareketi olarak değerlendirdiler ve teşvik ettiler. Orada da malum sosyal medya, güya özgürlük adına önemli vazifeler gördü. Ancak askeri darbenin ardından katliamlar ve idamlar başlayınca hem batılı ülkelerin hem de özgürlük savaşçısı o sosyal medya hesaplarının sustuğunu, sırtlarını acılara döndüklerini gördük. Ukrayna'da gençleri sokağa dökmek için özgürlük adı altında kullanılan sosyal medyanın çıkan sonuç karşısında, oraya karşı da sessiz ve tepkisiz olduğunu görüyoruz. Ülkemdeki Gezi olaylarında bize karşı tavırlar takınanlara, başta yazılı ve görsel medya olmak üzere, sosyal meyda olmak üzere onlara özellikle sesleniyorum: 

Orada 12 tane ağacın yeri değiştirilmişti. Bundan dolayı Türkiye'yi birbirine katmak isteyeceğinizi zannediyordunuz. Peki burada 529 insanın idamına suskun kalmanızı, ardından 683 idama suskun kalmanızı siz neyle ifade edeceksiniz? Bunu hangi insani duygularla izah edeceksiniz? Onlar insan değil mi? Ey Doğan Grubu şimdi ne diyeceksin, ey Ciner Grubu şimdi ne diyeceksin? Aynı çizgide hareket edenler, siz şimdi ne diyeceksiniz? İsim vererek konuşuyorum. Çünkü, medyanın da bir namusu olmalıdır, onun da bir namusu olmalıdır. Dün Alman Cumhurbaşkanına da söyledim: Hani AB üyesi ülkelerde idam yasaktı. Hala AB'den ciddi bir çıkış görmüyorum. 'Olamaz böyle şey' diyor, tamam da ne olamaz? Hangi eylemi yaptı AB üyesi ülkeler? Varmı bir ses? Yok. ABD'de var mı böyle bir ses? Yok. Rusya da var mı böyle bir ses? Yok. Diğerlerinde var mı böyle bir ses? Yok. Ama Tayyip Erdoğan veya AK Parti konuştuğu zaman, 'işte bunlar Müslüman oldukları için böyle konuşuyorlar' ucuzluğuna gidiyorlar. Bu iş bu kadar kolay değil. Eğer insanın değeri varsa, bunu kim olursa olsun ortaya koymak zorundasınız. Benim için Ukrayna'da öldürülen de aynıdır, Mısır'da öldürülen de aynıdır. Çünkü burada bir zulüm varsa... 'Evet zalimler için yaşasın cehennem' diyoruz. Türkiye olarak bizim bu zalimlerin yanında yer almamız mümkün değil. Biz bu zulüm kokan Mısır yönetimi ile beraber dost olmamız mümkün değil. Bunu içimde konuşmuyorum; düşünerek, inceleyerek, istişare ederek ve kanım donarak söylüyorum. Bunu söylemezsem, bunun hesabını Allah'a veremem, insanlığa bunun hesabını veremem. Bugün vicdan adına konuşacağız, bu makamlarda konuşacağız. Eğer Türkiye olarak biz yalnız kalacağımıza da inansak, burada tavrımızı net olarak ortaya koymamız lazım. CHP ne der, MHP ne der, buna mı bakacağız? Veya BDP ne der? buna mı bakacağız? Yoksa biz, hakimler hakimi ne der? buna mı bakacağız? Bu idam edilenler insan mı öldürdüler? Hayır. Sadece sandıktan çıktılar ve sandıktaki o haklarını korumak istediler. 'Onların ki bir özgürlük mücadelesi değil ama silahla dağlarda gezenler özgürlük mücadelesi veriyorlar.' Böyle bir mantık, anlayış olamaz. Onun için Türkiye, onurlu şahsiyetli duruşunu yerine getirmek zorundadır. Yaptığımız budur ve yapmaya da devam edeceğiz."

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin müdahale sonrasında kurulan silahların gölgesindeki mahkemeler nedeniyle büyük acılar yaşadığını vurguladı.

1960'da olağanüstü mahkemelerin Başbakan ve iki bakanını idama gönderdiğini, 1980'de gençlerin hem de yaşları büyütülmek suretiyle, denge oluşturmak adına bir sağdan bir soldan alınıp idam edildiklerini belirten Erdoğan, "28 Şubat mahkemelerinin gücün gölgesinde verdiği kararlar, bugün dahi devam eden acılara neden oluyor" dedi. Başbakan Erdoğan, Mısır'ın Türkiye'deki darbe mahkemelerinden ders alması çağrısını geçmişte yaptıklarını ifade ederek, "27 Mayıs darbesinin üzerinden 54 yıl geçmiş olmasına rağmen, yaşanan acı unutulmadı. Merhum Menderes halkın gönlünde bir demokrasi kahramanı olurken, siyasi çizgisi millet tarafından 54 yıl boyunca muhafaza edildi. Bugün 27 Mayıs'ı yapanları hiç kimse hatırlamıyor, isimleri hafızalardan tek tek siliniyor. Yassıada mahkemelerinin savcılarını, hakimlerini hemen hiç kimse hatırlamıyor. Milletin hafızası iyileri, mazlumları, mağdurları, kendisine hizmet edenleri unutmazken, zalimleri anında unutuyor. 27 Mayıs sonrasında siyasetin üzerinde tesis edilen kurumlar ve mahkemeler, üzerlerinde merhum Menderes ve iki bakanının kanı olduğu halde, bugün dahi millete düşmanlık yapmaya devam ediyor. Milletim bunları da çok iyi biliyor, çok iyi tanıyor. Mısır'ın Türkiye'nin yaşadığı bu süreçten ders alması, en büyük arzumuz ve beklentimizdir. Bundan 10 yıl sonra Mısır'daki darbecileri kimse hatırlamayacak, hatırlayanlar da hayırla yad edilmeyecekler. Bugün ezilmeye, sindirilmeye, yok edilmeye çalışılan siyasi fikirler ve hareketler de inanıyorum ki er ya da geç Mısır halkı tarafından daha fazla çok kucaklanacak. Mısır'da hak, er ya da geç mutlaka tecelli edecek" diye konuştu.

 

-"Bu tür yayınlar yapıyorsa doğru istikametteyiz demektir"

 

Başbakan Erdoğan, Firavun'un kendisini öldürecekleri korkusuyla bütün erkek çocuklarını katlettiğini anlatarak, "Ama Allah Hz. Musa'yı göndererek, üstelik de Firavun'un eşinin kucağında büyüterek zalimden hesap sordurmuştu" dedi.

"Mısırlı kardeşlerinin" ümitsiz olmamasını ve sabretmesini isteyen Erdoğan, "İnşallah sabreden Mısır'da da zafere ulaşacaktır. Bir kez daha tüm Mısır halkına, oradaki kardeşlerimize, mazlumlara selamlarımızı gönderiyorum. Bizi Mısır meselesinden, Suriye meselesinden, Filistin'den uzak tutmaya yönelik içerideki ve dışaradaki tüm girişimler tek tek akamete uğruyor. Gezi olaylarında, 17 ve 25 Aralık sürecinde bizi meşgul etmek suretiyle bölgesel meselelerden uzak tutmaya çalıştılar. Şahsımla alakalı batı medyasında çıkan olumsuz yayınları gayet iyi biliyorum. Elhamdülillah, bizim hakkımızda onlar bu tür yayınlar yapıyorsa doğru istikametteyiz demektir" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Almanya'da 8 Türk vatandaşının öldürüldüğünü anımsatarak, "Bunun hesabını veremeyenler, gelip de bize akıl vermesinler, o aklı kendilerine saklasınlar. Türklerin evleri kundaklanıyor, bu evleri yakanlar ırkçılık saikiyle bunu yapanların hesabını Almanya soramıyor, gelip bize akıl veriyor. Sen o aklı kendine sakla. Allah'a hamdolsun; 30 Mart'ta milletimiz barışçı, mazlumların ve hakkın yanında duran dış politikamıza da sahip çıktı. Allah'ın izniyle, milletimizin desteğiyle her zaman hakkı savunmaya, mazlumun yanında durmayı sürdüreceğiz" dedi.

Türkiye'de 15 basın mensubunun içeride olduğunu belirten Erdoğan, bunların tamamının da bölücü terör örgütlerinin mensubu oludğunu ve büyük bir kısmının da kendilerinden önceki dönemde içeri girdiklerini kaydetti. Başbakan Erdoğan, "Böyle bir durum var, kimse bunu sormuyor. Silahlı eylemlerin içerisinde bulunan, silahla yakalanan tipler bunlar. Kendilerine bunu da söyledim, 'tablo bu, sizin bundan haberiniz var mı?' dedim. Ses yok. Çünkü bilgilendirmeler farklı. Bunları duyunca bir taraftan şoke olurken, öbür taraftan da diyor ki 'sizde bölücü terör örgütünün binlerce mensubu var.' Siz bunlara da evsahipliği yapıyorsunuz. Bunlarla ilgili de kalkıp, açık ve net bir tavır sergileyemediniz. Eğer terörle ortak bir mücadelemiz olacaksa, burada da dayanışma içerisinde olmamız... Eğer dayanışma içerisinde olamazsak, bilesiniz ki yarın bu sizi de vurur" ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan'ın konuşması sırasında bir grup partili elleriyle rabia işareti yaparken, bazı partililerin de Erdoğan'ın konuşmasının ardından selfie yaptığı görüldü.

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com