AK Parti TBMM Grup Toplantısı

AK Parti TBMM Grup Toplantısı
Genel Başkan ve Başbakan Erdoğan: (3)

TBMM (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçların en sert şekilde cezalandırılmasını öngördüklerini belirterek, "Çünkü cezanın caydırıcılığı esassa, bunu yapmak durumundayız.  Bu suçların çocuklara karşı işlenmesi, hiç kuşkusuz idam cezası gerektiriyor. Ancak ülkemizde artık idam cezası uygulanmadığı için bunun yerine çocuklara yönelik saldırılarda cezayı en ağır noktaya taşıyoruz" dedi. 

Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan Erdoğan, dün imzaladıkları ve TBMM'ye gönderdikleri  tasarıyla, suçla mücadelede bazı cezaları artırdıklarını, yargı sisteminde önemli değişikliklere gittiklerini anlattı. "Aile yaşamını tehdit eden, toplumsal değerlerimizi ayaklar altına alan ve sosyal dokuyu zedeleyen bazı suçlarda cezayı katlayarak artırıyoruz" diyen Erdoğan, tasarıyla, cinsel dokunulmazlığa karşı işenen suçların en sert şekilde cezalandırılmasını öngördüklerini kaydetti. 

Erdoğan'ın,  "Cezanın caydırıcılığı eğer esassa, bunu yapmak durumundayız. Şimdi bu adımı atıyoruz. Çünkü bugüne kadar olan tablo demek ki caydırıcı değil. Oturduk haftalarca, aylarca bu müzakereyi yaptık. Bu suçların çocuklara karşı işlenmesi, hiç kuşkusuz idam cezası gerektiriyor" sözleri salonda büyük alkış aldı. 

Konuşmasını sürdüren Erdoğan, "Ancak ülkemizde artık idam cezası uygulanmadığı için bunun yerine, çocuklara yönelik saldırılarda cezayı en ağır noktaya taşıyoruz. Örneğin çocuklara karşı suç işleyenler ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasında 30 yıl yatıyorlardı, bunu 39 yıla çıkarıyoruz. Yine çocuklara yönelik suç işleyenlerin müebbet hapis cezasını da 24 yıl infazdan, 33 yıla çıkarıyoruz. Failler, cezalarını tamamlasalar bile bazı kısıtlamalara tabi olacaklar" dedi.

 

-"Uyuşturucu maddeyle mücadelede önemli adımlar..."

 

 Uyuşturucu maddeyle mücadele konusunda da önemli adımlar attıklarını anlatan Erdoğan, bunun çok farklı ve önemli olduğunu vurguladı. Kenevir ekimi suçunun cezasının 1 yıldan 7 yıla kadar hapis iken, bunu 5 yıldan 12 yıla kadar olarak artırdıklarını belirten Erdoğan, uyuşturucu ve uyarıcı madde ithal ve ihraç suçunun cezasını 10-20 yıl aralığından 20-30 yıl, satma cezasını da yanı şekilde 5-15 yıl aralığından 10-20 yıl aralığına yükselttiklerini söyledi. 

Çocuklara uyuşturucu verilmesi ve satılması durumunda cezanın 15 yıldan az olmayacağına işaret eden Erdoğan, bu suçtan koşullu salıverilme sürelerini de uzattıklarını kaydetti. Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanma cezası 1 ile 2 yıl iken, bunu 2 ila 5 yıl aralığına uzattıklarını dile getiren Erdoğan, madde kullananlara defalarca "denetimli serbestlik" kararı verilmesinin de önüne geçtiklerini anlattı. 

Erdoğan, son yıllarda artış gösteren hırsızlık ve kapkaç gibi suçların cezalarını da önemli ölçüde artırdıklarına işaret ederek,  "Konutta hırsızlığın cezası 2 ila 5 yıl arasındaydı, bunu 5 ila 10 yıl aralığına çıkarıyoruz. Kapkaç cezası da 3 ila 7 yıl aralığındaydı, onu da 5 yıl ila 10 yıl aralığına uzatıyoruz. Gece yapılan hırsızılığın cezası üçte bir artırılıyordu, bunu da yüzde 50 oranında artırıyoruz. Telefon, elektrik, demiryolu hatlarının altyapısını oluşturan bakır kablo ve makas motoru gibi malzemeler çalınıyor, kamu hizmetleri engelleniyor, hayati riskler ortaya çıkıyor. Bu tür suçların cezasını iki katına kadar artırılmasını getiriyoruz" diye konuştu.   

 

-"Toplum güvenliğine tehlike kavramı..."

 

Bir başka düzenlemenin hasta ve engelli mahkumları ve onların yakınlarını ilgilendirdiğini anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Hastalık ve engellilik nedeniyle hayatını yalnız idame ettiremeyecek hükümlüler, toplum güvenliği bakımından eğer tehlike oluşturmuyorsa, ceza erteleme hakkından yaralanıyor. 'Toplum güvenliğine tehlike' kavramını somutlaştırıyor, kavramı daraltıyor, böylece bu haktan yararlanmayı kolaylaştırıyoruz. Önemli bir değişiklik yapıyoruz bu arada; sulh ceza ile asliye ceza ayırımını ortadan kaldırıyoruz. Böylece yargı sürecinde savcı ve hakimlerimizin iş yükünü azaltıyor, yargı süreçlerini hızlandırıyor, hem yargı personelini hem de sanık ve mağdurları rahatlatacak yeni bir yapıyı teşkil ediyoruz. Yine önemli bir düzenleme, idari yargıda istinaf kanun yolunu getiriyoruz. Bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin kararlarına karşı yapılan istinaf başvurularını inceleyerek karara bağlayacaktır. Bölge idare mahkemelerinin sayısını ise azaltıyoruz. Şu anda 25 ilde bölge idare mahkemesi var, bu sayıyı ihtiyaca göre yeniden düzenliyoruz.  Bölge idare mahkemelerinin teşkilat yapısı ve çalışma usullerini de yeniden belirliyoruz. İdari yargıda ivedi yargılama usulünü getiriyoruz."

 

-"Her üye, tek adaya oy verecek"

 

Hazırladıkları tasarıyla, Yargıtay Kanunu'nu da değişikliğe gittiklerini anlatan Erdoğan, şu anda 38 dairenin olduğunu; bunun 23'ünün hukuk, 15'inin ceza dariesi olduğunu, yeni düzenlemeyle bu sayısal dağılım belirleme yetkisini Yargıtay Büyük Genel Kurulu'na verdiklerini, Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu'nun üye sayısını 8'den 11'e çıkardıklarını kaydetti. Mevcut durumda, Yargıtay Genel Sekreteri olunabilmesi için kıdem şartının gerekmediğini, yeni düzenlemede ise 5 yıl kıdem şartı getirdiklerini belirten Erdoğan, Yargıtay'daki önemli unvanlar için gereken kıdem sırasını da artırdıklarını söyledi. 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı adayı belirlemek için yapılacak seçimde, her üyenin tek adaya oy vereceğini ifade eden Erdoğan, tasarıyla, asliye ticaret mahkemelerinin heyet halinde çalışmasını getirdiklerini ifade etti.

Erdoğan, "Bunlar kapsamlı paketimizin sadece özetidir. Suçla mücadele, caydırıcı tedbirler, yargının hızlı işlemesi konularında çok sayıda yeniliği, düzenlemeyi inşallah Meclis'te görüşecek ve Meclis kapanmadan bunu süratle bitireceğiz ve bunu Türkiye'ye kazandıracağız. Bu önemli paketin ülkemiz, milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.  

(Sürecek)        

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com