AK Parti Uçtu, CHP Çakıldı, MHP İse... İşte Son Anket!

AK Parti Uçtu, CHP Çakıldı, MHP İse... İşte Son Anket!
GENAR'ın yaptığı son seçim anketi, AK parti'yi uçururken, CHP bugüne kadar ki en düşük oyunu aldı...

GENAR Genel Müdürü Mustafa Şen yapılan son ankete göre, partilerin 2011 genel seçimleri öncesi aldıkları oy oranlarını açıkladı. Buna göre işte partilerde son durum...

GENAR'ın geçen hafta yaptığı Türkiye geneli, 2840 denekli araştırmasına göre; AKP: % 47, CHP: % 24, MHP: % 13 oranlarıyla Meclis'e girecek ilk üç parti oldu.

CHP, bir önceki seçime göre birkaç puan oyunu arttırırken, parti lideri Kılıçdaroğlu'nun göreve ilk geldiğinde yaşanan yükselme oranı düşüş gösterdi. O dönemlerde CHP'de % 26-27'lere çıkan dalga % 24- 25 seviyesine düştü. CHP'nin duruşu, gidişi önceki seçime göre yukarıda ancak, seçim sonrası elde etmiş olduğu seviyeye göre aşağıda.

MHP'de ise bulunduğu yerden geriye gidiş var. MHP, hem seçimdeki seviyeyi, hem de seçimden sonra yükseldiği seviyeyi kaybetti.

AKP, % 47- 48'le tarihinin en yüksek oy oranında görülüyor.

Aday Listeleri Seçmenin Tavrını Etkileyecek mi?

Mustafa Şen, aday listelerinin genel seçimlerde çok fazla etkisi olmayacağını, yalnızca küçük bir dalga oluşturacağını belirtti. Şen, aday faktörünün seçmen davranışlarında yerel seçimlerde 'belirleyen etki' gösterirken, genel seçimlerde ise 'etkileyen faktör' olarak etki gösterdiğini ifade etti.

Seçmenin Kararını Etkileyecek En Önemli Etken

Önümüzdeki seçimlerde seçmeni etkileyecek en önemli faktörün lider olduğunu ifade eden Şen, lider etkisinin ardından ideoloji, partinin gücü, yapılacak kampanyalar vb. faktörlerin geleceğini belirtti. Hiçbir adayın partiye seçim kazandıracak, kaybettirecek, ya da oy oranlarını çok fazla değiştirecek bir etkisinin bulunmadığını bildiren Şen, siyasette lider etkisinin yüzde 50'nin üzerinde olduğunu belirtti. Listeye giremeyen adayların parti liderlerine sitemlerine de değinen Şen, “ Millet vekiline değil liderine bakıyor” dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com