"AK Parti Yerel Medya İle Buluşma"

AK Parti Yerel Medya İle Buluşma
Anadolu Yayın Platformu Başkanı Burhan:

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Merkezinde düzenlenen, "Yerel Medya ile Buluşma" programına katılan Anadolu Yayın Platformu Başkanı Sinan Burhan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın,  "bir milletvekilinin en fazla üç dönem görev yapabileceği" kuralına ilişkin  "Ben, başbakan olarak kendi koyduğum bir şartı sanki makam, mevki meraklısı gibi kendi adıma böyle bir öneride bulunmam söz konusu olmaz. Ancak diğer arkadaşların, genel kurulun ne yapacağı nasıl hareket edeceği, bu yönde başkalarından bir talep gelip gelmeyeceği konusunda da bir beyanatta ya da yorumda bulunamayacağım" değerlendirmesini yaptığını aktardı.

 Burhan  toplantının ardından  yaptığı açıklamada, Anadolu Yayın Platformu'nun organizasyonunda, Türkiye'nin dört bir yanından gelen yerel gazete, televizyon ve radyo temsilcilerinin, Başbakan Erdoğan ile buluştuğunu belirtti.

Basına kapalı gerçekleşen görüşme sırasında, Başbakan Erdoğan'ın önemli bazı noktalara değindiğini ifade eden Burhan, Başbakan Erdoğan'ın, Atatürk Orman Çiftliği arazisinde yapımı süren Başbakanlık binası inşaatıyla ilgili mahkeme kararına ilişkin, "Başbakanlık binasıyla ilgili bir karar alınmış. Halbuki bu bina yaklaşık bir senedir yapılıyor. Onun öncesinde fizibilite çalışması yapıldı, ruhsatı, planı, projesi alındı. Yasal mevzuata uygun bir şekilde yapıldı. Dolayısıyla bu binayla ilgili olarak, paralel yapıyla alakalı bir durum olabilir. Biz hukuka uygun yaptık, kimsenin hukuku çiğnemeye gücü yetmez. Kimse bu binanın yapılmasına engel olamaz, kimse de bu binayı yıkamaz" dediğini aktardı.  

Erdoğan'ın, "bir milletvekilinin en fazla üç dönem görev yapabileceği" kuralına da değindiğini belirten Burhan, şunları anlattı:

" Sayın Başbakan  'Bu konu zaman zaman bizim gündemimize geliyor, ancak üç dönem şartını biz bu tüzüğe koyarken değişimin önünü açalım diye koyduk. Şu anda bizim bu maddeyi değiştirmiş olmamız, kendimizi inkar etmiş olacağımız anlamına gelir' mealinde bir söz söyledi. Erdoğan, devamında, 'Belki de vatandaşlarımız bu üç dönem şartından dolayı bize oy verdi. Bunlar değişimi istiyorlar diyerek onay verdiler. Ben, başbakan olarak kendi koyduğum bir şartı sanki makam, mevki meraklısı gibi kendi adıma böyle bir öneride bulunmam söz konusu olmaz. Ancak diğer arkadaşların, genel kurulun ne yapacağı, nasıl hareket edeceği, bu yönde başkalarından bir talep gelip gelmeyeceği konusunda da bir beyanatta ya da yorumda bulunamayacağım' değerlendirmesini yaptı. Şahsi kanaatim, Başbakanın bu yönde bir kararlılığı var. Ancak şartlar değişirse ve Başbakanın dışında bu yönde bir teklif gelirse partiden, sanki o konuda da bir esneklik olabileceği izlenimi aldım."

-"En ağır cevabı vermesini biliriz"

Burhan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, bir mitingde yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan'ın annesi Tenzile Erdoğan'la ilgili sözler söylediğinin  hatırlatılması üzerine Erdoğan'ın  "Biz Kasımpaşa'dan geliyoruz. Biz bu cümleye en ağır cevabı vermesini biliriz. Aile, ana, bacı, kardeş denildiği zaman biz ne ifade ettiğini biliriz. Biz aile değerlerine sahip bir insanız, üstelik Kasımpaşalıyız. Bunu söylemek haysiyetle, onurla, şerefle bağdaşmaz. Bir başbakana böyle bir ifade söylemek kabul edilemez. Elinizde belge, bilgi yokken hiç söylenemez. Bakın bana 'diktatör' diyorlar, peki diktatör olan bir ülkede hergün başbakan eleştirilir mi? Oğlu, kızı, annesi eleştirilir mi?" dediğini söyledi.

Burhan, Erdoğan'ın, "paralel yapıya" ilişkin çeşitli araştırmalar yapıldığını, ellerine çeşitli bilgi ve belgelerin geldiğini anlattığını, bununla ilgili de hukuken mücadele edeceklerini söylediğini aktardı.

Sinan Burhan, kendilerini kabul ettiği için Başbakan Erdoğan'a teşekkür etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com