AK Parti'li Turan, Özdil hakkında suç duyurusunda bulundu

AK Partili Turan, Özdil hakkında suç duyurusunda bulundu
Turan: "Suç duyurusu, fikir ve ifade özgürlüğüne engel değil, insanların birbirine hakaret etmesini engellemek olarak görüyorum"

TBMM (AA) - MELDA ÇETİNER - AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan, Gazeteci Yazar Yılmaz Özdil hakkında "Soma faciasında hayatını kaybedenlere yönelik ifadeleri"ni gerekçe göstererek suç duyurusunda bulundu. 

Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Soma’da yaşanan ve 301 işçinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan elim hadisenin herkesin yüreğini burktuğunu, toplumda zor onarılacak yaralar açtığını kaydetti. 

Özdil'in Soma faciasından sonra hayatını kaybedenlere yönelik "vahim ifadeler" kullandığını savunan Turan, "Özdil'in topluma hakareti ilk değil. Daha önce de benzer yaklaşımlarda bulundu. İnsanların sağduyusu, aklı, ortak bilinci, ortak mutluluğu ve hüznü; milletin ortak değerleri olması gerekirken hep böyle milletin iradesine ve  yaklaşımına üstten bakan tarzda oldu. Zaman zaman 'bidon kafalı' demek gibi zaman zaman farklı ırkçı yaklaşımları çağrıştıran ifadeler kullandı. En son Soma faciasında tüm milletimizin ateşi tazeyken Özdil'in, 'bunlarına başına gelen müstahaktır' demesi, izandan ve ahlaktan çok uzak bir yaklaşımdır" dedi.

TCK'nın “Kişinin hatırasına hakaret”  ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlarını defalarca işleyen Yılmaz Özdil hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu, bunu takip edeceğini ve sonuçlanmasını talep ettiğini anlatan Turan, suç duyurusunda bulunmasını, fikir ve ifade özgürlüğüne engel değil, insanların birbirine hakaret etmesini engellemek olarak gördüğünü söyledi. 

Turan, "Umut ediyorum Özdil ve benzerleri de ortak değerlere daha saygılı olur ve makul yaklaşır. İnsanların partisine, siyasi fikrine, mezhebine, dinine,  imanına göre topyekün itham edemezsiniz. Bunları, aydınmış gibi davrananların öğrenmesi gerekir. Bunlar aydın değil, karanlık insanlar" dedi. 

Bireysel başvuru yaptığına işaret eden Turan, "Bununla ilgili kim hassas davranıyorsa, kim üzüntü içindeyse; benzer suç duyurularını yapmasını tavsiye ediyorum. Ben bireysel başvuru yaptım, milletvekili olarak değil. Herkesi bu konuda teşvik ediyorum" diye konuştu.
 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com