AK Parti'nin Afyonkarahisar mitingi

AK Partinin Afyonkarahisar mitingi
Genel Başkan ve Başbakan Erdoğan: (3)

AFYONKARAHİSAR (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Said-i Nursi'nin, 1940'larda, Emirdağ Cezaevi'ne konulduğunu, zehirlenerek ve soğuktan dondurularak öldürülmek istendiğini, Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün imzası bulunan Bakanlar Kurulu kararıyla "Gençlik Rehberi" kitabının yasaklandığını belirterek, "İşte bu CHP ile güya Said-i Nursi'nin izinden gittiğini idida eden bu paralel örgüt, şu anda kol kola yürüyorlar. Said-i Nursi'nin kemikleri sızlıyor" dedi. 

Başbakan Erdoğan, AK Parti'nin Afyonkarahisar'da düzenlediği mitinginde yaptığı konuşmada, Yüksek Seçim Kurulunun, Sarıyer'de aday listelerini geç teslim ettiği halde, 6'ya 5 aldığı kararla CHP'nin orada seçime girmesinin önünü açtığını belirtti. 

Yüksek Seçim Kuruluna seslenen Erdoğan, "Sen geçen seçimlerde Uşak'ta farklı partiyi yine böyle üç-beş dakika geç kaldıkları için seçime sokmadın. Şimdi bunu nasıl yapıyorsun? Diyorum ki bakın sizler, yargının içinden gelen insanlarsınız. Adil davranacaksınız adil. Davranmadığınız sürece bu halk ve tarih hiçbir zaman sizleri affetmez. Oradaki koalisyonların ne olduğunu da biliyoruz. Bu koalisyonların ne olduğunu da biliyoruz ve bu seçimlere gölge düşürmeye kimsenin hakkı yok" ifadesini kullandı.

Hakkari ve Van'da parti teşkilatlarına yapılan saldırılara değinen Erdoğan, "Niye? Çünkü gelişmeleri görüyorlar. Ben şimdi bu seçime katılan partilere söylüyorum. Bu tür meşru olmayan yollarla değil gelin düşüncelerinizle, gelin projelerinizle sandıkta halkı yönlendirin. Halkımız projeye oy verecek, hizmete oy verecek, gerginliğe değil, hakarete değil. İşte bunu ortaya koyalım. Biz eser siyaseti yapıyoruz, diğerleri laf siyaseti yapıyor. Gerginlikten beslenmeye çalışıyorlar. Ama bu meydan şu anda onu söylüyor; '30 Mart bir başka olacak diyor' ben buna inanıyorum" diye konuştu.  

-"Üç banka bunların önünde battı, bizim elimizde ayağa kalktı"

Başbakan Erdoğan, Ankara'da, Kayseri'de, Samsun'da, Erzurum'da Gezi Parkı odaklı olaylar patlak verdiğinde bir milyon kişiyle İstanbul'da "Milli İrade" mitingleri yaptıklarını anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunların hevesi kursaklarında kaldı. Hatırlıyorsunuz değil mi? Ama durmadılar. 17 Aralık'ta  bu kez başka bir tuzakla, bu kez farklı bir senaryoyla yeniden Türkiye'yi karıştırmak için yine düğmeye bastılar, Seçilmiş bir hükümeti, bir yargı darbesiyle iftirayla, hukuksuzlukla görevden uzaklaştırma yoluna gittiler. Bir kez daha Türkiye ekonomisini hedef aldılar. Bir kez daha istikrara, huzura ve büyük Türkiye hedeflerine yeni Türkiye hedeflerine kastettiler ama başaramıyorlar, başaramayacaklar ve 30 Mart'ta sandıkta bunlara gereken dersi vermeye var mıyız? Onun için durmak yok, kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Durmayacağız.  Hanım kardeşlerim durmayacağız, gençler durmayacağız. Kapılarınızı bazı ablalar çalabilir. O çalanlara şunu söylemeniz yeter. 'Biz hükümetimizden, biz devletimizden memnunuz. Hamdolsun bu ülkede eğitimde geldiğimiz nokta ortada. Kitaplarımızı ücretsiz alıyoruz. Burslarımız ortada. Onlara şunu söyleyin yeter. Onlar başörtüsüne furuat derken, biz başörtüsüyle okullarımıza gidemiyorduk. Ama şimdi başörtülerimizle de okullarımıza gidebiliyoruz. Siz furuat diyenler partinizi kurun, meydana öyle çıkın' deyin bunlara. Bunlara onu söyleyin. Benim başı açık, başıörtülü kızlarımın herhangi bir düşmanlığı yoktu ki. Bunlar ayrım yaptılar, bunlar böldüler ama şimdi o yıkıldı. Devlette de aynı şekilde başıörtülü, başı açık beraber çalışıyorlar mı? Buralara durup dururken gelmedik. Ama sabrettiniz, sabrettik, sonunda selamete çıktık.

Düşünebiliyor musunuz? Türkiye'nin milli bankası, hem de uluslararası çapta bir milli bankası Halk Bankası, bunu hedef aldılar. Ziraat Bankasını hedef aldılar, Vakıfbank'ı hedef aldılar. Bizim iktidarımızdan önce, yani MHP'nin iktidar olduğu o koalisyonda bu bankaların üçü de çöküyordu. Zarardaydılar, 'görev zararı' diyorlardı. Ey MHP, Ziraat Bankası yüzde 59 faizle çiftçi kardeşime benim kredi veriyordu. Ama şimdi yüzde 5. Bak nereden nereye düştü? Halk Bankası yüzde 46 faizle veriyordu esnafımıza kredi, şimdi yüzde 5 ve hepsi de batıktı. Ama şimdi bunlar Balkanlar'ın Avrupa'nın sayılı karlı bankaları haline geldi. Bunların önünde battılar, bizim elimizde ayağa kalktılar."

-"Türkiye'nin teröre destek verdiği yalanını kasıtlı pompalıyorlar"

Başbakan Erdoğan, dünya basınına, kamuoyuna belli kuruluşlara "Türkiye'nin teröre destek verdiği" yalanının kasıtlı pompalandığını belirterek, "Arap medyasına, Avrupa, ABD medyasına sistemli olarak kendi ülkeleri hakkında  kara haber çıkarttırmaya çalışıyorlar.  Şimdi biz bunlara 'bu hainliktir' dediğimizde kızıyorlar. Allah aşkına soruyorum bu yapılan ihanet değildir de nedir? Türkiye'yi teröre destek veren bir ülke olarak göstermek ihanet değil de nedir" dedi. 

Erdoğan, tarihi bir belge açıklayacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

"1940'larda buraya Afyonkarahisar Cezaevi'ne bir mahkum getirdiler. Cezaevinde soğuktan dondurarak, öldürmek istediler, zehirleyerek öldürmek istediler. Emirdağ'a hapsederek hürriyetini kısıtladılar. Peki kimdi bu insan? İşi kitap yazmak, bütün işi fikirlerini söylemek talebe yetiştirmek olan Said-i Nursi'ye işte burada büyük eziyetler yaptılar. Birinci Dünya Savaşı'nda savaşırken Ruslar'a esir düştüğü halde kaçmış, burası çok önemli vatanına toprağına dönmüştü. Buradan da kaçabilirdi, Emirdağ'dan da kaçabilirdi. Ama kaçmadı. 'Zalimler için yaşasın cehennem' dedi. Kendi ülkesini, kendi toprağını hapiste yatmak pahasına tercih etti. Allah rahmet eylesin, Allah ondan razı olsun, mekanı cennet olsun. İşte bu CHP, 1940'larda Said-i Nursi'nin kitaplarını yasaklayan, Said-i Nursi'yi hapislere mahkum eden partidir." 

Başbakan Erdoğan, elindeki belgeyi göstererek, "İşte belgesi. CHP'nin genel müdürü. Bu belge senin belgelerine benzemez. 15 Temmuz 1949 tarihli Bakanlar Kurulu kararı bu. 'Saidi Nursi tarafından yazılan Gençlik Rehberi adlı kitabın dağıtımının yasak edilmesi ve elde edileceklerinin de toplattırılması Bakanlar Kurulumuzun 15 Temmuz 1949 tarihli toplantısında kararlaştırılmıştır', İmza, Cumhurbaşkanı İsmet İnönü... İşte bu CHP ile güya Said-i Nursi'nin izinden gittiğini iddia eden bu paralel örgüt, şu anda kol kola yürüyorlar. Said-i Nursi'nin kemikleri sızlıyor. Afyonkarahisar'da, Emirdağ'da Said-i Nursi'nin hatırası inciniyor" dedi.

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com