AK Parti'nin Ağrı mitingi

AK Partinin Ağrı mitingi
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan: (4)

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "İdeolojik bir siyaset yaparak yaklaşmak, kaybettirir. Onun için biz, ideolojik bir yaklaşım değil; eser siyasetine kalkacağız, özellikle oyumuzu vereceğiz" dedi.

Erdoğan, partisinin Ağrı Adliye Meydanı'nda düzenlediği mitingde halka hitap etti.

Başbakan Erdoğan, konuşmasında, sağlık alanında "önce insan" diyerek yola çıktıklarını, yeni hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri, sağlık ocakları inşa edildiğini, sağlık personeli ve tıbbi cihaz ihtiyacının giderildiğini belirterek, evde yatağa bağlı olan hastalara doktor göndermeye başlandığını, tedavilerinin, evlerinde gerçekleştirildiğini söyledi.

Toplam 150 yataklı Ağrı Devlet Hastanesini, 150 yataklı Patnos Devlet Hastanesini ve yine 150 yataklı Doğubeyazıt Devlet Hastanelerini tamamladıklarını dile getiren Erdoğan, 400 yataklı Merkez Devlet Hastanesinin yapımının da süratle devam ettiğini bildirdi. 

Erdoğan, toplu konutta da şu ana kadar 4 bin 243 konut inşa edildiğini ve 2 bin 176 daha yapıldığını belirterek, "6 bin 419 konut sayısına ulaşacağız" dedi.

Yolun medeniyetin göstergesi olduğunun altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ağrı'ya biz gelene kadar, yani 2002'ye kadar ne kadar bölünmüş yol yapılmıştı, biliyor musunuz? Toplam 16 kilometre. Biz ne yaptık. Biz, geldiğimizden bu yana, 12 yılda 270 kilometre bölünmüş yol yaparak, Ağrı'nın toplam bölünmüş yol uzunluğunu 286 kilometreye çıkarttık. Biz, buyuz, biz size sevdalıyız. Biz, size aşığız. 

Ayrıca, köylere büyük destekler verdik, vermeye de devam ediyoruz. Ağrı'da toplam 190 trilyon lira kaynak kullandık köyler için. Köylerdeki içme suyu sorunun ortadan kaldırarak, Ağrı'nın mahalle ve köylerinin tamamına temiz su götürmek için gayretlerimiz devam ediyor. Bazı yerlerde eksikler sıkıntılar var, bunun da farkındayım. Bugün gelirken yolda da bir mahallede böyle bir sıkıntının olduğunu gördüm, gerek valiye gerekse ilgili arkadaşlarıma talimatı verdim. Bunu da bizzat takip edeceğim."

-"2003 yılında Ağrı'da 3,5 trilyon lirayı ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık"

Ağrı'da çiftçiye verilen desteklerden de bahseden Erdoğan, mazot, gübre, toprak analizi gibi yatırımlar yapıldığını anlattı. Erdoğan, özellikle 2008 yılında Doğu Anadolu Projesi kapsamında hayata geçirilen ilgili proje içerisinde 50 büyükbaş ve üzeri hayvancılık işletmesi kuran yatırımcılara inşaat için yüzde 30, makine ekipman gibi destek için yüzde 40 hibe desteği sağlandığını söyledi. 

Ağrı'yı yalnız bırakmak istemediklerini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu gayretlerimiz devam etti ve edecek. Doğubeyazıt'ta, İshak Sarayı'nı, Eski Bayezid Camii gibi birçok tarihi eserlerimizi, bağrında barındıran ve bunlara gözü gibi bakan Doğu Beyazıt'a kültür merkezi kazandırdık.  Sosyal yardımlarda 2003 yılında Ağrı'da 3,5 trilyon lirayı ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Biz bu rakamı 2013 yılında tam 220 trilyon liraya çıkardık. 

Eşi vefat eden, hiçbir sosyal güvencesi olmayan hanım kardeşlerimize 2 ayda bir 500 lira veriyoruz. Tüm, bunları niye yapıyoruz? Çünkü, biz halkımızın yanındayız. Toplam 242 bin Ağrılı kardeşlerimizin sağlık primini ödedik. İstediğin hastaneye gidebiliyor musun? İlacını istediğin eczaneden alabiliyor musun? Daha önce böyle birşey var mıydı? Şimdi, var. Niye? Çünkü, biz size efendi değil, hizmetkar olmaya geldik. Bizim, farkımız bu."

-"İdeolojik bir yaklaşım değil; eser siyasetine kalkacağız"

Ağrı'nın bugüne kadar kendilerine hep destek olduğunu ifade eden Erdoğan, "30 Mart'ta da Ağrı'ya, tüm bölgeye ve Türkiye'ye örnek olacak şekilde AK Parti'ye sahip çıkacağına inanıyorum" diye konuştu.

Erdoğan, seçimden sonra tekrar Ağrı'ya geleceğini söyleyerek, Ağrı'da belediye olarak yola Hasan Arslan ile birlikte aynı şekilde devam edeceklerini bildirdi. Belediyeciliğin sıradan bir olay olmadığını, deneyim ve tecrübe istediğini vurgulayan Erdoğan, "Şu anda bir 5 yıllık deneyimi ve tecrübeyi yok farz edemeyiz. İdeolojik bir siyaset yaparak yaklaşmak, kaybettirir. Onun için biz, ideolojik bir yaklaşım değil; eser siyasetine kalkacağız, özellikle oyumuzu vereceğiz" açıklamasında bulundu.

Erdoğan, daha önceki Ağrı ziyaretlerinde Fırat Mahallesi'nin durumuna üzüldüğünü anlatarak, "Dedik ki, 'hemen toplu konut olarak burada hemen kentsel değişim, dönüşüm yapacağız' dedik. Şimdi, bin 300 konut var. Nasıl oldu orası? İnşallah, Ağrı merkezin genelini de bu hale dönüştürmenin gayreti içerisindeyiz. Daha yapılacak çok iş var, ama bunları beraber, el ele yapacağız. Hiç, endişeniz olmasın, bu eksiklikler de giderilmek suretiyle Ağrı yarınlara büyük medeniyet yolunda, 'insan, demokrasi' diyerek yürüyecek" değerlendirmesinde bulundu.

-"Biz 10 senede 17 bin kilometre bölünmüş yol yaptık"

"Bunlar bize az mı çektirdiler" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Benim, imam hatipe giden yavrularım, benim 4 yavrumun 4'ü de imam hatipten mezun. Kızlarım, Türkiye'de üniversite okuyamadı. Niye, baş örtüsünden dolayı okuyamadı, yurt dışına gönderdim. ABD'de baş örtüsüyle okudu. Ben, yabancı devlet adamlarına, hükümet başkanlarına 'Benim kızım, ülkemde okuyamadı' deyince, bunlar bile şaşırıyordu. Ama Pensilvanya, 'başınızı açın, öyle okuyun' diyor. Ne oldu? Sabrettik, sabrettik ve sabreden elhamdülillah zafere ulaştı. 

Kızlarımız üniversiteye başörtülü gidiyor mu? Devlet dairelerinde başörtülü çalışabiliyor mu? Daha iyisi olacak, daha yeterli değil. Başı açık, başı örtülü sorunumuz var mı? Kardeşiz biz. Şimdi imam hatip ve meslek lisesi mezunları, 'kat sayı' diye bir zulümle karşı karşıya mı? İstediğin üniversiteye girebilir misin?  İşte, tüm bunları biz yaptık."

CHP ve MHP hakkında da değerlendirmede bulunan Başbakan Erdoğan, "CHP ile MHP ile bu işler olmaz. Onun için verilecek oylara çok dikkat edelim, çok. Sakın, bir oyuna gelmeyelim, bu oyunu bozalım" dedi.

"23 milyar dolar borçla devraldık biz IMF'yi" diyen Erdoğan, "Hepsini ödedik. 22,5 milyar dolar Merkez Bankası'nın kasasında para vardı; şimdi 126 milyar dolar. Yolsuzlukların olduğu bir iktidar, bunları yapabilir mi? 6 bin 100 kilometre yol yaptılar, 79 senede. Biz ise 10 senede 17 bin kilometre bölünmüş yol yaptık" diye konuştu.

Erdoğan, miting konuşmasını vatandaşlarla birlikte "beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısının sözlerini söyleyerek bitirdi. 

-Mitingden notlar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin seçim müziği eşliğinde eşi Emine Erdoğan ile platforma çıkarak halkı selamladı.

Başbakan Erdoğan'ın yaklaşık 1 saat süren konuşması, sık sık "Türkiye seninle gurur duyuyor", "Dik Dur Eğilme Bu Millet Seninle" şeklindeki sloganlarla kesildi. Erdoğan, konuşmasını tamamladıktan sonra eşi Emine Erdoğan ile vatandaşlara karanfil dağıttı.

Başbakan Erdoğan, partisinin Kürtçe seçim şarkısı eşliğinde, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakanı Efkan Ala, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop ile vatandaşları selamladıktan sonra miting alanından ayrıldı. 

Miting alanında, "Ustam Yürüyeceksin Millet Yürüyecek Ardından, Türkiye'nin Yürüyüşü Komplolarla Durdurulamaz", "Başın Ağrı Dağı Kadar Dik, Biz Sizi Çok Sevdik", "Paralel Yapıyla Değil, Milli İradeyle Birlikteyiz", "Ağrı'ya Son 12 Yılda 5,7 Milyar TL Yatırım ve Destek Sağlandı" yazılı pankartlar asıldı. 

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com