AK Parti'nin Batman Mitingi

AK Partinin Batman Mitingi
Genel Başkan ve Başbakan Erdoğan: (1)

BATMANA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ideolojinin insanın karnını doyurmadığını, modern bir yaşam kazandırmadığını belirterek, "Eserlere ihtiyacımız var, hizmetkar olan belediyelere ihtiyacımız var. 30 Mart'ta sadece belediye başkanı, meclis üyesi, muhtar seçmekle kalmayacağız 'ya eski Türkiye ya yeni Türkiye' diyecek, yolumuza öyle devam edeceğiz" dedi.

Erdoğan, partisinin Batman Valiliği önünde düzenlediği mitingde halka hitap etti.

Başbakan Erdoğan, Batmanlılarla "anlamlı bir sohbet" yapacağını belirterek, herkesin başını elinin arasına alıp iyi düşünmesini, Batman'ın bu seçimlerde esere mi yoksa ideolojilere mi oy vereceğine karar vermesini istedi.

Havaalanından miting alanına gelene kadar merkezi yönetim ile yerel yönetimin yaptıklarını karşılaştırdığını ifade eden Erdoğan, "Görüyorsunuz değil mi, ideoloji insanın karnını doyurmuyor, modern bir yaşamı bize kazandırmıyor. Eserlere ihtiyacımız var, hizmetkar olan belediyelere ihtiyacımız var. 30 Mart'ta sadece belediye başkanı, meclis üyesi, muhtar seçmekle kalmayacağız, 'ya eski Türkiye ya yeni Türkiye' diyecek, yolumuza öyle devam edeceğiz" diye konuştu. 

Başbakan Erdoğan, eski Türkiye'de nelerin olduğunu herkesin çok iyi bildiğini, Batman'ın da eski Türkiye'nin acılarını yaşadığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti: 

"Eski Türkiye'de yasaklar vardı, türküler, şarkılar yasaktı, annenin kendi evladıyla kendi dilinde konuşması yasaktı. Kitaplar, klavyeler, harfler yasaktı. Olganüstü hal vardı, yol kontrolleri vardı, boşaltılmış köyler, yasaklı mezralar vardı. Eski Türkiye'de sokakta, okulda, kamu kurumlarında devletin vatandaşlarına dayattığı anlamsız kurallar vardı. Eski Türkiye'de üniversitelerde, okullarda başörtüsü yasağı vardı. Üniversiteye girişte katsayı engeli vardı. Kamuda, Meclis'te başörtüsü yasağı vardı. Eski Türkiye'de yolsuzluk, yoksulluk vardı. 12 yıl boyunca eski Türkiye'nin izlerini silmenin mücedelesini verdik, 77 milyonun kardeşliğini pekiştirmenin mücadelesini verdik. Anlamsız yasakları kaldırdık. Türkülerin, şarkıların, kitapların üzerindeki yasakları kaldırdık, ana dil üzerindeki yasakları kaldırdık. 

Yasakları kaldırmakla yetinmedik, farklı dil ve lehçelerin öğretilmesinin, öğrenilmesinin, kurslar açılmasının, üniversitelerde bölümler kurulmasının yolunu açtık. Klavyeler üzerindeki, seçim propagandalarındaki yasakları, olağanüstü hali kaldırdık. Yol kontrollerini azalttık, köylere dönüşü başlattık. Bize ne diyordunuz o zaman, partimizi kurduğumuzda buraya geldiğimizde, 'şu OHAL'i kaldırın yeter' diyordunuz. Kaldırdık mı? Onunla yetinmedik daha neleri kaldırdık. En önemlisi de eski Türkiye'de canlar yitip gidiyordu, yeni Türkiye'de biz akan kanı durdurduk, acıları dindirdik, akan gözyaşlarına son verdik. Türkiye hamdolsun çok güzel bir bahar iklimini yakaladı. Batman bu baharı çok yakından yaşıyor, hissediyor. Acı haberler gelmiyor artık. Batman gençlerini, canlarını kaybetmiyor, artık kepenkler kapanmıyor. Evlerimizde, sokaklarda huzur var. Caddelerde, ilçe, köy ve mezralarımızda artık huzur var."

-"1 yıllık barış ortamında bunlar oluyorsa  5-10 yıl içinde neler olacağını sizler düşünün"

Batman'dan önce gittiği Doğu ve Güneydoğu'daki her ilde huzuru, istikrarı, barışı, kardeşliği daha yoğun şekilde hissetiklerini dile getiren Erdoğan, her ilin çok farklı bir çehreye kavuştuğunu gördüklerini anlattı. Erdoğan, "1 yıllık barış ortamında bunlar oluyorsa  5-10 yıl içinde neler olacağını sizler düşünün" dedi.

Bunların yanı sıra atacakları çok daha önemli adımlar bulunduğunu söyleyen Erdoğan, Batman'a yaptıkları yatırımları anlattı. Erdoğan, işsizliği azaltacaklarını, toprakları sulayacaklarını, yapacakları yeni yatırımlarla Batman'ın bölgenin parlayan yıldızı haline geleceğini ifade etti. 

Yakalanan huzur iklimini, barış havasını, çözüm sürecini herkesin koruması gerektiğini belirten Erdoğan, vatandaşların bu süreci daha sıkı sahiplenmesini, bu güzel ortamı daha da ileri taşımasını istedi.

Çözüm sürecinin, Türkiye'nin tüm illerinde umutla karşılandığını, 77 milyonun desteğiyle sürecin başlatıldığını anlatan Erdoğan, "Türkiye'nin 81 vilayetinde 77 milyona aynı dille, aynı üslupla, aynı cümlelerle konuşan bir kardeşiniz bir Başbakanınız var. 77 milyonu hep bir ve beraber olarak kucakladık. Türkiye gerçekten kucaklaşıyor, gerçekten helalleşiyor, Türkiye bugün de artık bir oluyor, birlik oluyor, kardeş oluyor hep birlikte Türkiye oluyor" diye konuştu.

(Sürecek) 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com