AK Parti'nin Denizli mitingi

AK Partinin Denizli mitingi
Genel Başkan ve Başbakan Erdoğan: (5)

DENİZLİ (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Şundan hiç endişeniz olmasın; Bu ülke, üç tane beceriksizin darbe girişiminden etkilenmez" dedi.

Erdoğan, partisince Özay Gönlüm Meydanı'nda düzenlenen mitinginde yaptığı konuşmada, "Biz Ferhatız Ferhat. Siz de Şirin. Ferhat Şirin'e nasıl aşıksa biz de bu millete öyle aşığız" ifadesini kullandı. 

30 Mart'ta sandıkların, Mısır devriminin sembolü şehit Esma'nın ruhuyla güçleneceğine inandığını belirten Erdoğan, Afyonkarahisar'dan yola çıkarken, "Bizim Rabiamızın dört ilkesi var; Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet" dediklerini hatırlattı.

Erdoğan, tek millet dediklerini çünkü Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Romanıyla, Gürcüsüyle, Abhazasıyla yaradılanı yaradandan ötürü sevdiklerini vurgulayarak, "Tek bayrak dedik niye? Rengi, şehidimizin kanı. Hilal, bağımsızlığımızın ifadesi. Yıldızımız, şehitlerimizin sembolü. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Onun için tek vatan dedik. Bu vatanda ayrımcılık yok. Ege ayrı, Marmara ayrı, Akdeniz ayrı, Orta Anadolu, Karadeniz, Doğu, Güneydoğu ayrı. Böyle bir yol. Bizim yedi coğrafi bölgede 780 bin kilometre kareyle tek vatan. Kimse burada bir operasyon düşünmesin, avucunu yalar. Karşısında bizi bulur" diye konuştu. 

Batıda ne varsa Doğuda, Güneydoğu'da da onun olduğunun altını çizen Erdoğan, tek devlet dediklerini, bunun da Türkiye Cumhuriyeti Devleti olduğunu, başka bir şey tanımayacaklarını belirtti. 

-"Azimle, kararlılıkla yürüyor ve yürüyeceğiz"

10 yıl önce Şırnak'ta, Iğdır'da, Ağrı'da, Kars'ta bir havalimanı yapılacak dense kimsenin inanmayacağını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Şimdi bunların hepsini yaptık bitirdik. Hakkari'de de havalimanı yapıyoruz maalesef bu teröristler bunu engelliyor yoksa orayı da bitireceğiz ama buna rağmen bitecek çünkü Türkiye modern bir Türkiye olma yolunda azimle, kararlılıkla yürüyor ve yürüyeceğiz. Şundan hiç endişeniz olmasın; Bu ülke, üç tane beceriksizin darbe girişiminden etkilenmez. Bizim ekonomik yapımız, işte göreve geldik, neydi biliyor musunuz? Bizim Osmanlı ve cumhuriyet dönemi dahil 79 senede milli gelirimiz 230 milyar dolardı. Biz şu 10 senede onun üzerine 570 milyar dolar ilave ettik. Yani Halep oradaysa arşın Türkiye'de. 

230 milyar dolar artı 570 milyar dolar 10 senede. Öbürü 79 senede gerisini saymıyorum. Kamu net borç stoku... Geldiğimizde 100 liranın 73 lirası borçtu. Şimdi 35 lirası borç. Bak buradayız. Bu kadar açık ve net. Kardeşlerim devletin borçlanma faizi neydi biliyor musunuz? Yüzde 63. Şimdi tek haneli rakamdayız. Buraya düştü. Bu da kimin cebinde kalıyor? Denizli'deki kardeşimin, işçinin, memurun, vatandaşın onların cebinde kalıyor. Bitmedi, benim çiftçi kardeşim... Ziraat Bankası'ndan kredi alırken ödediği faiz neydi biliyor musunuz yüzde 59, şimdi yüzde 5. Esnaf kardeşim Halk Bankası'ndan kredi alırken yüzde 46 faiz ödüyordu, şimdi yüzde 5. Buralara bunu biz indirdik."

-"Biz anlatalım gerisi Allah kerim"

Kendilerinden önce MHP'nin iktidar olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, "Bu bankaları batırdınız be... Tabii bu CHP'nin Genel Müdürü anlamaz bu işlerden, hesap kitap onun işi değil. Ziraat, Halk, Vakıf, 'görev zararı' diyerek işi yırtıyorlardı, batırdılar" değerlendirmesinde bulundu.

İktidara geldiklerinde önlerine 42 milyar dolar "görev zararı" koyulduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Sadece, zorunlu tasarruf adı altında benim memur, işçi kardeşimden 13,5 katrilyon kestiler. Başbakanlık koltuğuna oturdum önüme o geldi. Dediler ki 'memura ve işçiye 13,5 katrilyon borç var'. Dedim 'devlet, memuruna, işçisine nasıl borçlu olur'? Hemen onu ödedik. Bitmedi. Bir de dediler ki daha sonra 'konut edindirme yardımı adı altında da borç'... Kestiler. Ne kadar? Şu ana kadar bize ibraz edilen makbuzların toplamı 3,5 katrilyon. Bunu da biz ödedik. 17 katrilyon. Bitmedi. Bu MHP, DSP, CHP'nin yavrusudur zaten, gittiler IMF'den borç aldılar. Bize 23,5 katrilyonla devrettiler. Bunları iyi öğrenin ve anlatın. Zaten biliyorsunuz şüphem yok ama bilmeyenlere de anlatın. 23,5 milyar dolar, 14 Mayıs'ta ödedik, onu da bitirdik. Merkez Bankasının rezervi neydi? 27,5 milyar dolardı. Şu anda son rakam, dünkü rakamı söylüyorum 124 milyar dolar. Biz buyuz."

Dün, Türkiye İhracatçılar Meclisinin açıkladığı "şubat ayı ihracat rakamlarına" da işaret eden Erdoğan, ocak ayında da tüm zamanların en fazla ihracatının yapılarak rekor kırıldığını, şubatta ise yüzde 4,3 artışla 12,1 milyar dolar tutarında ihracat gerçekleştirildiğini vurguladı.

Erdoğan, miting alanındaki vatandaşların "kıskananlar çatlasın" sloganlarına karşılık da "Çatlamasın be. Onlara da anlatalım, onlar da bizimle beraber bu yolda yürüsünler. Er veya geç anlayacaklar inşallah. Biz anlatalım gerisi Allah kerim" ifadelerini kullandı.

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com