AK Parti'nin İstanbul mitingi

AK Partinin İstanbul mitingi
Genel Başkan ve Başbakan Erdoğan: (9)

İSTANBUL (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Siyaset niye yapılır?' Birinci adam olmak, iktidar olmak için yapılır. Batıda siyasette kaybeden çekilir, gider ama bunlarda böyle bir şey yok. Biz bu seçimde birinci parti olmazsak genel başkanlıktan çekiliyorum. Ancak diyorum ki; milletimin hizmetindeyim, bunda bir değişiklik yok" dedi. 

Partisince Yenikapı Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuşan Erdoğan, İstanbul'da şu ana kadar yaptıkları toplam yatırımları bakanlıklar olarak açıklamak istediğini söyledi. 

İstanbul'a 12 yılda 77 katrilyon lira yatırım yaptıklarını belirten Erdoğan, "Toplu konutta 20 katrilyon, ulaştırma ve haberleşmede 11 katrilyon, eğitimde 7,5 katrilyon, gençlik ve sporda 3 katrilyon, sağlıkta 3 katrilyon, enerjide 3 katrilyon, orman ve su işlerinde 3 katrilyon lira yatırım yaparak, İstanbul'da yeni bir dönem başlattık. 'Finans merkezi yapacağız' dedik. Bunun en önemli adımı Borsa İstanbul'u kurduk. Yeni yerinde, şu anda çalışmalar devam ediyor. İlk gongu çaldık. İstanbul'u, Newyork gibi, Tokyo gibi, Londra gibi dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri haline getirmekte kararlıyız. Bunun için gerekli çalışmayı yapıyoruz, yapacağız ve İstanbulumuz inşallah bunu görecek" diye konuştu. 

Başbakan Erdoğan, İstanbul'da 2 aday olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:

"Biri AK Parti'nin adayı. Çok enteresan bu. Biri Pensilvanya'nın diğerleriyle ortaklaşa çıkardığı aday. Şimdi bakın, bu İstanbul'daki aday, elinden geldiğince dindar görünmeye çalışıyor. Yapabildiği kadar din istismarı da yapıyor. Ama eline, yüzüne de bulaştırıyor. Bir gazeteye röportaj vermiş. Hangi gazete biliyor musunuz? Çok enteresan, hani şu Pensilvanya'nın yayın organı olan gazete varya. Kardeşlerim röportajı yapan bu CHP adayıyla dalgasını geçiyor. Tabii şimdiki ortamda değil. Biraz geçmişte. Şimdi sizlere ben o röportajdan bazı bölümleri aktaracağım. Çok enteresan. Röportajı yapan soruyor; 'Milletvekiliyken iki sözünüzden biri Allah değildi' diyor. Cevap veriyor, 'Hac ziyaretine katıldım' diyor, CHP'nin istanbul adayı. Röportajı yapan diyor ki; 'O ziyarette herşeyi yaptınız ama tam Arafat'ta, Vakfe'ye varacağınız zaman ortadan kayboldunuz' diyor. Bu CHP'li aday cevap veriyor 'Hiç öyle bir şey yoktu.' Röportajcı ısrar ediyor 'evet kayboldunuz, Arafat'tan kaçtınız' diyor. Olayı biliyor çünkü. CHP'nin bu İstanbul adayı çarkediyor. Kabul ediyor 'Evet hacı olmak istemedim' diyor. Röportaj devam ediyor. Bu İstanbul adayı şunu söylüyor: 'Hacı olduğunuz zaman, yapmamanız gereken metruk olan olaylar var' diyor. Anladınız mı ne demek istediğimi? 'Metruk' gazeteci düzeltiyor, 'metruk değil, mekruh' diyor. Gazeteci gülüyor. Pensilvanya'nın yandaşı bir başka gafını hatırlatıyor, 'Bir kelime kullanmıştınız diyor.' İstanbul adayı cevap veriyor 'Ne mahrem diyecektim, na mehram dedim' diyor. Gazeteci düzeltiyor 'namahrem.' CHP'li aday diyor ki; 'Kelimeye takılıyorsun. Alime tarif gerekmez diyor.' 'Alime tarif gerekmez.' Gazeteci yine düzeltiyor, 'Alim'e tarif değil, Arif'e tarif gerekmez olacaktı' diyor. Bir dakika içinde ayaküstü 10 yanlış. Kendisini ne diye tanıtıyor biliyor musunuz? 'Ben siyasetin mor ineğiyim' diyor. Zaten eminim ki Pensilvanya'da buna sağılacak inek olarak bakıyor. Tam komedi, karikatür. Anadolu'da bu tiplere ne derler bilir misiniz? 'Düğün evinin tefçisi, ölü evinin yasçısı' derler. Bu da böyle. nabza göre şerbet. Bir de önüne gelene yumruk sallıyor. Boksör olacakmış, yanlışlıkla siyasete atılmış. Kendisini siyaset arenasında değil, ringde görüyor. Sonu belli siyasi nakavt." 

CHP'de genel başkan olmak için seçim kaybedilmesi gerektiğini ifade eden Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İstanbul'da seçim kaybettiğini ve CHP'in başına geldiğini aktardı. 

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bizim karşımızda 3 seçim kaybetti. Yeri sağlamlaştı, şimdi dördüncüsü geliyor. İstanbul'daki adayları da seçimi kaybedince, göreceksiniz, herhalde bunu da Kılıçdaroğlu'nun yerine getirirler. 'Sen iyi kaybediyorsun, gel CHP'yi sen yönet' diyecekler. Bunlara şunu hatırlatmak lazım; bunlarda kaybedince hesap vermek yok. Bunlarda sözünde durmak yok. Bakınız ben size çok açık, net söylüyorum. Evet, dürüstseler, medya burada, hem şahitsiniz, kaçıp gitmişler ya yok burada... Nasıl olsa canlı yayındayız, onlar vermesin, önemli değil. Bakınız, diyorum ki 'siyaset niye yapılır?' Birinci adam olmak, iktidar olmak için yapılır. Batıda siyasette kaybeden çekilir, gider ama bunlarda böle bir şey yok. Biz bu seçimde birinci parti olmazsak genel başkanlıktan çekiliyorum. Ancak diyorum ki; milletimin hizmetindeyim, bunda bir değişiklik yok. Ey Kılıçdaroğlu, sen birinci parti olamazsan çekilmeye var mısın? '46' dedi olmadı, 26 çıktı çekilmedi. Şimdi tekrar hatırlatıyorum; ey Bahçeli, 15-17 senedir o partinin başındasın, yine mi üçüncü parti olacaksın? Birinci parti olmazsan çekilmeye var mısın? Çekilemez çünkü bunların böyle bir iddiası yok. Böyle bir derdi de yok." 

Yoğun bir şekilde bu süreci devam ettireceklerini vurgulayan Erdoğan, Allah'ın izniyle de neticeye varacaklarını dile getirdi. 

Erdoğan, eğitimde yaptıklarının belli olduğunu ifade ederek, "İstanbul, artık kitaplarımızı okullarımızda ücretsiz alabiliyor muyuz? Elhamdülillah. Göreve geldik, üniversitelerimizde 45 lira burs veriyorlardı. Biz şu anda 300 lira veriyoruz. 200 lira da beslenme yardımı veriyoruz, 500 lira. Biz buyuz. Yolsuzlukların olduğu bir iktidar bunu yapabilir mi? Bunlarda maalesef takiye var, yalan var, iftira var. İnşallah bunu beraber bozacağız" diye konuştu.

Alandakilerin "Türkiye seninle gurur duyuyor" şeklinde tezahüratta bulunması üzerine Erdoğan, "Biz sizinle gurur duyuyoruz" diye karşılık verdi. 

Erdoğan, sağlık alanında da iki önemli adım attıklarını aktararak, bir şehir hastanesinin temelini Olimpiyat Stadı'nın yanında attıklarını, ikincisinin de temelini Anadolu yakasında yakında atacaklarını anlattı. 

İstanbul'da bu dev şehir hastaneleriyle sıkıntının büyük ölçüde ortadan kalkacağını dile getiren Erdoğan, "İlçelerde yapılan devlet hastanelerinden bahsetmiyorum. Her ilçede zaten devlet hastanelerimiz, küçük veya büyük bunlar da inşa edilmeye devam edecek" dedi. 

 

- "Burası bugün 2 milyonu gördü"

 

İzmir-İstanbul otoyolunu başlattıklarını, bunun yoğun bir şekilde devam ettiğini hatırlatan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Geçenlerde Körfez'de, Dilovası'nda orada artık keson kuyularının da temel atma törenini yaptık. Bununla birlikte, inşallah süratle bu köprüyü de bitirmiş olacağız. Üçüncü Boğaz Köprüsü, yani Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 2015 sonunda bitiyor. Denizin altından iki tüp geçit, 2015 sonunda bitiyor. Bunlar İstanbulumuz'a farklı zenginlikler getirmiş olacak. 53 bin seyirci kapasiteli TT Arena'yı biz kazandırdık. Bunu bitirdik, şu anda Galatasaray maçlarını orada oynamaya devam ediyor. İnşallah İstanbulumuz bu adımlarla beraber uluslararası arenada çok daha farklı bir konuma, çok daha farklı bir yere geliyor. Diyorum ki İstanbulumuz'da, bu yeni süreçte, yine belediyecilikte bizimle beraber bu yolda yürüyen, daha önce gerek Beyoğlu, ondan sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız olan Kadir Topbaş Bey ile İstanbul'da devam ediyoruz. Yeni dev projelerle, İstanbulumuz'un dünyada saygın şehir olarak devamını sağlayacağız. Şu alan (Yenikapı Meydanı) daha önce yoktu. Bakın bu alan... İstanbul'un bu tür meydanı olmaz mı ya? İşte bu alan bugüne hamdolsun yetişti. Şu alan 700 bin metrekare. Maltepe'de yine denize dolguyla, ne kadar biliyor musunuz? 1 milyon 200 bin metrekare inşallah bir dahaki dev mitingimizi Maltepe'de yapalım. Çünkü burası bugün 2 milyonu gördü. İnşallah Maltepe'de bir dahakini yaparız, orada da inşallah artık 3 milyonu görürüz." 

Başbakan Erdoğan, "Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda, şimdi dinlediğim tüm şarkılarda, bana her şey sizi hatırlatıyor, bana her şey İstanbul'u hatırlatıyor, bana her şey Türkiye'yi hatırlatıyor" ve "Biriz, iriyiz, diriyiz, kardeşiz, hep birlikte Türkiye'yiz" dizelerini alandakilerle okudu. 

Başbakan Erdoğan, 30 Mart'ın hayırlı olmasını dileyerek, "Geleceğimiz aydınlık olsun" dedi. 

 

- Törenden notlar 

 

AK Parti'nin İstanbul mitingini düzenlediği, denize dolgu yapılarak inşa edilen Yenikapı Meydanı, tamamen doldu. 

Kentin çeşitli noktalarından miting alanına gelen vatandaşlardan bazıları, yoğunluk nedeniyle miting alanına yürüyerek ulaştı. Miting alanını erken saatlerden itibaren doldurmaya başlayan vatandaşlar, çalınan şarkılara, okunan şiirlere coşkuyla eşlik etti. 

Ellerinde Türk bayrakları ile AK Parti flamaları bulunan vatandaşlar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan lehine tezahürat yaptı. 

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı miting alanının İDO Feribot İskelesi tarafında, 100 metrekarelik platform hazırlandı. Platformun iki yanında, Başbakan Erdoğan'ın "Daima millet, daima hizmet" ve "Yeni Türkiye yolunda bi'daha İstanbul" yazılarının bulunduğu fotoğrafları yer aldı. 

Platformun yanına, vinçlerle Türk bayrağı, Atatürk ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dev posterleri ile AK Parti flaması asıldı. 

Alanın dört bir yanına da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile partinin ilçe belediye başkan adaylarının büyük boy fotoğrafları yerleştirildi. 

Çeşitli noktalarına görüntü ve ses sistemleri kurulan alana, mescit ve mobil tuvaletler de konuldu. Meydanın açığında bekleyen tekneler de parti flamaları olduğu görüldü. 

Mitingde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, ilçe belediye başkan adayları ve parti yetkilileri, katılımcıları selamladı. 

AK Parti'nin seçim kampanyası şarkısını hazırlayan sanatçı Uğur Işılak, "Dombra" şarkısını seslendirdi. 

Başbakan Erdoğan, Kocaeli mitinginin ardından Yenikapı Meydanı'na helikopterle geldi. Helikopter, miting alanın bulunduğu bölgeye inmeden önce, bir süre havada bekledi. Bu sırada partililer büyük coşkuyla Başbakan Erdoğan'ı selamladı. Erdoğan da helikopterden vatandaşlara el sallayarak karşılık verdi. 

Erdoğan'ın konuşması sırasında, mitinge gelenler tarafından alanda dev boyutlarda iki Türk bayrağı ve Başbakan Erdoğan'ın posteri açılarak, elden ele dolaştırıldı. Erdoğan'ın konuştuğu sırada ve sonrasında, alanda meşale yakıldı. 

Mitinge katılanların, Mısır, Suriye, Bosna Hersek bayrakları da taşıdığı görüldü. 

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından "Dombra" şarkısının bestecisi Arslanbek Sultanbekov'u sahneye davet etti. Bu esnada hoparlörlerden "Dombra" şarkısı çalındı. Erdoğan, daha sonra eşi Emine Erdoğan ile katılımcılara karanfil attı. 

Başbakan Erdoğan'ın yaklaşık 2 saat halka hitap ettiği mitingin sonunda, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve ilçe belediye başkan adayları platforma geldi. 

Erdoğan, bu sırada, "30 Mart akşamı '40 defa maşallah' diyeceğiz. 39 ilçe ve büyükşehir. Hepsine maşallah" dedi. 

Miting sonrası metro, tramvay ve Marmaray'ın miting alanına yakın duraklarında yoğunluk yaşandı, trafikte birçok noktada aksama oldu.  

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kente büyük bir meydan kazandırmak için "Yenikapı Meydan Düzenlemesi" çalışması kapsamında deniz doldurularak inşa edilen yaklaşık 1 milyon kişi kapasiteli alan, ilk kez AK Parti mitingine ev sahipliği yaptı. 

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com