AK Parti'nin Kırklareli mitingi

AK Partinin Kırklareli mitingi
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan (4):

KIRKLARELİ (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iktidara geldiklerinde Merkez Bankası'nın kasasında 27,5 milyar dolar olduğunu, bu rakamın şu anda 130 milyar dolara çıktığını ifade ederek, "Nereden nereye... Yolsuzlukların olduğu bir iktidar, bu gücü yakalayabilir miydi?" dedi.

Başbakan Erdoğan, partisinin Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitinginde halka hitap etti. 

MHP, DSP ve ANAP'ın kendilerininde önce iktidarda olduklarını hatırlatan Erdoğan, "Fakat 3,5 yıl kalabildi. Dayanamadılar, kaçtılar, kaçtılar gittiler. Soruyorum niye kaçtı gitti? Cevap yok. Niye? Temel'in hikayesi varya, 'Ayakta duramıyorum' bunlar o hale düştü ve bırakıp gitti. Biz 11 yıldır devam ediyoruz ve üst üste koyuyoruz. Bunlar IMF'den 23,5 milyar dolar borç aldılar. Bize öyle bıraktılar. Ödedik, ödedik, ödedik ve geçen yılın 14 Mayıs'ında sıfırladık. Artık IMF'ye borcumuz yok. Kırklareli, şimdi IMF bizden borç istiyor, 5 milyar dolar vereceğiz onlara. Şimdi bu durumdayız" diye konuştu. 

Erdoğan, iktidara geldiklerinde Merkez Bankası'nın kasasında 27,5 milyar dolar olduğunu, bu rakamın şu anda 130 milyar dolara çıktığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Nereden nereye. Yolsuzlukların olduğu bir iktidar bu gücü yakalayabilir miydi? Ah benim memur kardeşim, işçi kardeşim senden zorunlu tasarruf adı altında para kestiler mi? Kestiler. Başbakan olduğum zaman önüme şu geldi; 'Zorunlu tasarrufla memura, işçiye şu kadar borç var'. 'Ne var' dedim. Dediler ki, 13,5 katrilyon. Şok oldum. Ya bir devlet işçisine, memuruna nasıl böyle borçlu olabilir? Dedim ki, 'Arkadaşlar, hemen işçi sendikalarını çağıracaksınız, süratle oturacağız ve bu parayı ödeyeceğiz. 13,5 katrilyonu ödedik, sıfırladık. O da bitti. Baktım ki, önüme bir dosya daha geldi. O enteresan. O dosya ne biliyor musunuz? İşçimizden, memurumuzdan bir de 'konut edindirme yardımı' aldı altında para toplamışlar. Çünkü maaş ödeyemiyorlar. Burada CHP'nin günahı var, DSP'nin günahı var, MHP'nin günahı var. Doğru Yol, hepsi... Hepsi kesmişler. Dedim ki, 'Bunu da ödeyeceğiz'. Şu anda 3,5 katrilyonu ödedik, geldikçe onları da ödüyoruz. Çünkü makbuzunu bulamıyorlar. Zavallı, umudunu kesmiş, artık onu da atmış. Onları da ödüyoruz. Şu anda sadece iki kalem 17 katrilyon. Bunu da biz ödedik. Bütün bunlar yolsuzlukların olduğu bir iktidarda yapılabilir mi?"

- "11 yılda 17 bin kilometre bölünmüş yol yaptık"

Başbakan Erdoğan, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihinde toplam yapılan duble yolun, bölünmüş yolunu 6 bin 100 kilometre olduğunu, kendilerinin sadece 11 yılda 17 bin kilometre bölünmüş yol yaptıklarını ifade ederek, "Eğer bunu 79 seneyle mukayese ederek bir değerlendirmesini yaparsak o zaman bunu 8 ile çarpmamız lazım. 8 ile çarptığımız zaman 140 bin kilometreye kadar bu uzar. Nereye ulaştığımızı görün. Bu sevdalı olmanın adıdır" dedi.

Dağları deldiklerini, tüneller açtıklarını, yüksek hızlı trenler inşa ettiklerini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bizden önce sorun Allah aşkına, Türkiye'de karayollarında kaç tane tünel vardı diye sorun. Şu Bolu Dağı'nı hatırlayın. O Bolu Dağı'nda ne çileler çektiğimizi hatırlayın. Orada bir tünele başladılar, tüneli bitiremediler. Ondan sonra neyi konuşmaya başladılar biliyor musunuz? 'Burayı doğalgaz depolama istasyonu mu yapsak, yoksa patates depolama istasyonu mu yapsak? Bunu konuşmaya başladılar. Tabii biz iktidara geldik, dediler ki böyle böyle. 'Ya olur mu öyle şey. Bunu biz bitireceğiz.' İtalyan firmasını çağırdım dedim ki, 'Arkadaş burayı bitireceksiniz.' Başladık orayı bitirdik. Şimdi o Bolu Dağı'ndaki elhamdülillah kazalar minimize oldu. O eski durumlar artık yok. Hem zamanda kazandık, hem de o kazalardan artık kurtulduk. İşte bu bölünmüş yollar da Türkiye genelinde bizim bu işimize yaradı. Bu CHP bu işlerden anlamaz. Şimdi ben merak ediyorum bu CHP'nin genel müdürü, Marmaray'dan acaba geçti mi? Acaba geçerse hangi yüzle geçecek? Çünkü bunlar buna da karşıydılar. Şimdi üçüncü köprüye de karşılar. Şimdi üçüncü köprüyü yapıyoruz, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, buna karşılar. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Trakya'nın işine yarayacak ha. Asya'ya gidişte bütün ağır vasıtalar artık o köprüyü kullanacak. Dört gidiş, dört geliş... 2,5 milyar dolara mal olacak. Ortasından da tren geçecek."

- "Yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevdik"

Başbakan Erdoğan, üçüncü köprünün yapımında ceplerinden para çıkmadığını, sadece yüklenici firmaya "Sen burayı al 15 yıl işlet. Sana yılda şu kadar araç garantisi veriyoruz. Eksik olursa onu da biz sana ödeyeceğiz" dediklerini belirterek, ceplerinden bir kuruş çıkmadan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü bu ülkenin, bu milletin, bu devletin kazandığını ifade etti. 

Kırklareli'nin üçüncü havalimanına komşu olduğunu dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Buranın maliyeti ne biliyor musunuz? 46 milyar dolar. Cebimizden bir kuruş çıkmıyor. 5 yükleni firma, Türk firması konsorsiyum yaptılar, 20 yıl burayı işletecekler. Yapıp, işletecekler.  20 yıl onlarda. Ya adamları, geldi bu paralel yapı önlerini kesmek için, bunlarla ilgili afedersin 'yolsuzluk' dedi, şu dedi, bu dedi. Ya kardeşim, bu insanlar geldiler burada böyle bir şey yapıyor. İhale de yolsuzluk mu var? Para mı veriyoruz bunlara? Yok. 20 yıl burayı gelip yapıp, işletecekler, bir kuruş para devletten almadan ve 20 yılla burayı devlete kazandıracaklar. Yılda yolcu kapasitesi ne biliyor musuz? 100 milyon kişi kapasiteli bir havalimanı. Dünyanın ilk üçü arasında yer alacak. Bir ülke bunlarla büyür, bir ülke bunlarla efsane haline gelir. Eğer böyle dev havalimanlarınız varsa büyüksünüz, yoksa yoksunuz. Göreve geldiğimizde Türkiye'de havalimanı sayısı neydi biliyor musuzun? 26. Şimdi 52. Biz buyuz ya. 10-11 yıl önce, 'Şırnak'a, Ağrı'ya, Iğdır'a, Hakkari'ye havalimanı yapılacak' dense inanır mıydınız? Onları da biz yaptık. Niye? Çünkü biz, 'bölgesel milliyetçilik yapmayacağız' dedik. Biz, 'etnik milliyetçilik yapmayacağız' dedik. Dinsel 'milliyetçilik yapmayacağız' dedik. 'Batı'da ne varsa, Doğu'da da o olacak' dedik. '780 bin kilometrekareyle Türkiye Cumhuriyeti tek vatandır' dedik. Afyonkarahisar'dan yola çıkarken 'tek millet' dedik. Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Romanıyla, Pomağıyla, Boşnağıyla, Arnavutuyla aklınıza ne geliyorsa, yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevdik, yola böyle çıktık. Yola böyle devam ediyoruz."

(sürecek)

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com