AK Parti'nin Muş Mitingi

AK Partinin Muş Mitingi
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan: (1)

MUŞ (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni Demokratikleşme Paketi ile inancını yaşamak isteyeni engelleyenlere ağır cezalar getirdiklerini, herkesin birlikte kardeşçe yaşayacağı bir yeni Türkiye inşa ettiklerini belirterek, "Alevi, Sünni, herkesin bir olacağı bir yeni Türkiye imal ediyoruz. Gönülleri buluşturuyor, kucaklaştırıyoruz. Silahları devreden çıkarıyor, artık siyaseti devreye sokuyoruz" dedi.

Erdoğan, partisinin Muş Belediye Meydanı'nda düzenlediği mitingde halka hitap etti.

Muş'un ilçelerini sayan Başbakan Erdoğan, tüm ilçelere selam göndererek, Muş'un bugün tarih yazdığını, ayrı bir güzellik saçtığını söyledi.  

Muş'un yetiştirdiği Müştak Baba'nın "Ne Talibi dünyayız ne ragıbı ukbayız, biz aşkı billahız, Müştakı Cemaliz biz" dizelerini okuyan Erdoğan, halka ve Hakka aşık, milletin sevdalısı olduklarını söyledi. 

Erdoğan, Muş'ta 25. mitingini yaptığını, bundan önce Muş'a 24 kez geldiğini belirterek, "Böyle bir coşku görmemiştim, bugün tarihi bir coşku, kucaklaşma var. Şehirlerin, köylerin akın akın meydanlara dolduğuna, bizi bağırlarına bastıklarına şahit oldum. Muş bugün Başbakanına, AK Parti'ye, sandığa, demkorasiye daha güçlü sahip çıkıyor" dedi. 

Muş'un 30 Mart'ta vereceği kararın belli olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ben lafa bakmam o kadar. Biz bu lafçılardan çok çektik, ne olur artık çekmeyelim. 30 Mart'ta bunlara sandıkta gereken cevabı verelim. Muş, 'ben yollara bakarım, ben okullara, hastanelere, sağlık ocaklarına, ambulanslara, Alpraslan Üniversitesi'ne, konutlara, barajlara, köprülere, tünellere, havalimanına bakarım' diyor. Muş, 'ben büyüyen ekonomiye, büyüyen Türkiye'ye, çözüm sürecine bakarım' diyor. Benim Muş'lu kardeşim, 'ben ideoloji siyasetine asla prim vermem' diyor. İnşallah 30 Mart bunun cevap günü olacak."

-"Bölgede sadece silahlar konuşuyordu"

Başbakan Erdoğan, bundan 12 yıl önce Muş'ta üniversite açılacağına, Kürtçe'nin seçmeli dil olacağına, Alevilik dersinin okutulacağına kimsenin inanmayacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"12 yıl önce insanımızın bunlara inanacak umudu, mecali yoktu, bölgede sadece silahlar konuşuyordu. Artık yeni bir süreç başladı. Bölgede kan, gözyaşı vardı. Olağaüstü hal, yol kontrolleri, girilmesi yasak araziler vardı. Bütün engelleri ortadan tek tek kaldırdık, yasakları ortadan kaldırdık. Bunları CHP'mi, BDP'mi, MHP'mi ortadan kaldırdı. Bunlar hangi yüzle sizden oy istiyorlar. Baskılara biz son verdik, ret, inkar, asimilasyon politikalarını elimizin tersiyle ittik, ayaklarımızın altına aldık. Bu ülkede hiç bir Başbakan bir Kürt vatandaşım için ağzına 'Kürt kardeşim' ifadesini alabiliyor muydu? Bu Başbakanınız alıyor mu? Niye, ben Türk Türk, Kürt'ü Kürt, Roman'ı Roman, Laz'ı Laz, Boşnak'ı Boşnak olduğu için sevmiyorum ki. Beni yaratan Allah onları da yarattığı için seviyorum. Bizim farkımız bu. Biz kardeşiz, biriz, beraberiz, hep birlikte Türkiye'yiz. Bizi kıskandılar, bizi ayırmaya çalıştılar, bölmeye çalıştılar ama ne engel varsa kaldırdık."

-"Çocuklara gereksiz şekilde okutulan ant vardı ya ona son verdik"

Yeni çıkardıkları Demokratikleşme Paketi ile siyasi partiler yasasını düzenlediklerini, farklı dil ve lehçelerde propaganda yasağını ve klavyeler üzerindeki yasağı kaldırdıklarını anlatan Erdoğan, özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitim yapılmasına imkan sağladıklarını belirtti. 

Başbakan Erdoğan, "Çocuklara gereksiz şekilde okutulan ant vardı ya ona son verdik. MHP'nin Genel Başkanı diyor ki, iktidar olursa benim evimin karşısına bu andın levhasını asacakmış. İktidar olamayacağını biliyor ya onun için ne yapsın, laf ola beri gele" dedi. 

Her türlü ayrımcılığın, nefret suçunun önüne daha kararlı geçtiklerini kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu ülkede neler yaptılar, 'sen başörtülüsün hizmet alamazsın' dediler. Başörtülü kızlarımıza üniversitenin önünü kestiler. Ama biz 'aman sabır' dedik. Sabreden kimse zafere ulaşır, ulaştı mı, ulaştı. Ben de dertliydim, benim kızlarımı da almadılar. Mecburen gitti yurt dışına, orada başörtülü okudu ama ülkemde okuyamadı. Farklı dinin egemen olduğu bir ülkede okuyor ama ülkemde okuyamıyor. Ne çileler çekti bu kızlar. Ama şimdi okullara gidiyorlar, devlet dairelerinde de çalışıyorlar. Peki ne oldu, Türkiye bölündü mü, normalleşti. Artık her şey düzene giriyor. Ama bunu hiç birine anlatamadık."

-"O, bugüne kadar Muş'a herhalde hiç gelmemiştir, adresini de bilmez"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Başörtüsü sorununu ben hallettim" dediğini belirten Erdoğan, "Benim burada Kılıçdaroğlu'ndan bahsetmem yerinde değil zaten. Çünkü o bugüne kadar Muş'a herhalde hiç gelmemiştir, adresini de bilmez. O halde burada keselim, vaktimizi almasın" şeklinde konuştu. 

Başbakan Erdoğan, yıllarca vatandaşların "Kürtsün, Türksün, Zazasın" denilerek hizmetten alıkoyulduklarını belirterek, "Şimdi eğer birisi sen Türksün, Kürtsün, sen Zazasın, sen şusun, busun diyerek hakaret ederse ağır cezalar gelecek. İnancını yaşamak isteyeni engelleyenlere ağır cezalar getiriyoruz. Herkesin birlikte kardeşçe yaşayacağı bir yeni Türkiye inşa ediyoruz. Alevi, Sünni, herkesin bir olacağı bir yeni Türkiye imal ediyoruz. Gönülleri buluşturuyor, kucaklaştırıyoruz. Silahları devreden çıkarıyor, artık siyaseti devreye sokuyoruz."

Nevruz'un 11 gün sonra yine coşkuyla kutlanacağını belirten Erdoğan, iki Nevruz arasında acıların yaşanmadığını, genç ölümlere şahit olunmadığını anlattı.

Başbakan Erdoğan, Bu yıl Mart ayında iki bayram yaşanacağını, 21 Mart'ta Nevruz'un, 30 Mart'ta da "demokrasi bayramı"nın kutlanacağını söyledi.    

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com