AK Parti'nin Sivas mitingi

AK Partinin Sivas mitingi
Genel Başkan ve Başbakan Erdoğan: (5)

SİVAS (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Benim başı açık, başı örtülü kızlarımın farkı yok ki. Hepsi biririnin arkadaşı, hepsi birbirinin kardeşi. Bu ayrılık niye, niçin yıllarca bu zulmü yaptılar, neden? Hani özgürlükçüydü bunlar? Nasıl özgürlükçü, neresi özgürlükçü bunların? Bu CHP mi özgürlükçü? Ama şimdi ne oldu biliyor musunuz? Bir tane başörtülü kardeşimizi belediye başkan adayı yaptı. Hamdolsun bak bugünleri de gördük. Mesele yolu açmak. Biz yoldaki bütün o engelleri aşa aşa yürüyoruz. Bunlar istismar da olsa bunu yapsınlar. Onun da faydası var" dedi.

Erdoğan, partisinin Sivas Kent Meydanı'ndaki mitinginde yaptığı konuşmada, parti olarak Türkiye Cumhuriyeti bayrağının dalgalandığı her yerde olduklarını belirterek, "30 Mart'ta bu gezici vandallara karşı sizler sözünüzü söyleyeceksiniz. İnşallah Sivas'ta sandıklar çok daha farklı aydınlanacak. 30 Mart'ta Türkiye'yi hedef alan darbecilere, o paralel örgüte sizler son sözünüzü söyleyeceksiniz" ifadelerini kullandı.

"Unutmayın CHP siyaseti esersizlik siyasetidir, MHP siyaseti hakaret siyasetir. BDP siyaseti gerilim siyasetidir ama AK Parti'nin siyaseti hizmet siyasetidir, eser siyasetidir" diyen Erdoğan, Sivas'ta 12 yılda eski rakamla 10 katrilyon 300 trilyonluk yatırım yaptıklarını söyledi.

Öncelikle eğitime ağırlık verdiklerini ve 356 trilyon liralık bir yatırımla Sivas'ı eğitimde farklı bir düzeye getirdiklerini anlatan Erdoğan, tüm Türkiye'de olduğu gibi burada da ders kitaplarını ücretsiz dağıttıklarını, imkanı olmayan ailelerin 13 bin çocuğu için şartlı eğitim desteği verdiklerini, teknolojinin tüm imkanlarını seferber ettiklerini belirtti.

"Bu genç kızlarımız neler çektiler" diyen Erdoğan, "Benim kızlarımı da imam hatip okullarının kapısından geri çevirdiler, almadılar içeri. Okulu bitirdiler, üniversiteye almadılar. Ne dediler, 'başınızı açacaksınız.' Başlarını açmadıkları için Türkiye'de okuyamadılar. Öz yurdunda garipsin, öz yurdunda parya, bunu yaşadık" dedi.

Şimdi başörtülü kızların da istedikleri üniversiteye gidebildiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Benim başı açık, başı örtülü kızlarımın farkı yok ki. Hepsi bir birinin arkadaşı, hepsi birbirinin kardeşi. Bu ayrılık niye niçin yıllarca bu zulmü yaptılar, neden? Hani özgürlükçüydü bunlar? Nasıl özgürlükçü, neresi özgürlükçü bunların? Bu CHP mi özgürlükçü. Ama şimdi ne oldu biliyor musunuz? Bir tane başörtülü kardeşimizi belediye başkan adayı yaptı. Hamdolsun bak bugünleri de gördük. Mesele yolu açmak. Biz yoldaki bütün o engelleri aşa aşa yürüyoruz. Bunlar istismar da olsa bunu yapsınlar. Onun da faydası var. Ama bak şimdi üniversitelere giriyor mu kızlarımız? Giriyor. Katsayı kalktı mı, devlette çalışıyor mu? Sabrettik, sabrettiniz ama sonunda, evet sabreden muradına ermiş, erdik. Bundan sonrası daha iyi olacak. Önümüzde daha güzel günler var inşallah."

-"Şehirde havayı değiştirecek"

Sivas'a 11 bin bilgisayar gönderdiklerini, 348 bilişim ve teknoloji sınıfı kurduklarını, 960 akıllı tahtayı okullara yerleştirdiklerini anlatan Erdoğan, bu çalışmaların yoğun şekilde süreceğini, Sivaslı çocukların bu hizmeti almalarının şehirde havayı değiştireceğini söyledi.

Cumhuriyet Üniversitesinin 9 yeni fakülte, 4 yüksekokul, 3 meslek yüksekokulu, 4 enstitü, 1 teknopark ile ülkenin önde gelen üniversiteleri arasına girmesini sağladıklarını belirten Erdoğan, Cumuhriyet Üniversitesinde 40 bini aşkın öğrenci bulunduğunu, üniversitenin şehrin en önemli markalarından olduğunu kaydetti.

Çocukların, gençlerin zihni gelişimi kadar bedenlerinin gelişimine de önem verdiklerini vurgulayan Erdoğan, merkez ve ilçelerde 22 spor tesisi yaptıklarını, bu tesislerin sayısını artıracaklarını bildirdi.

Erdoğan, 25 bin kişi kapasiteli stadyum için çalışmalara başladıklarını dile getirerek, "100 trilyon lira maliyeti olan bu stadyumu inşallah bu yıl sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Artık Sivassporumuz maçlarını bu modern statta, şanına yakışır şekilde oynayabilecek" dedi.

Yurtların kapasitesini 2 bin 670'ten 5 bin 545'e çıkardıklarını, bunun daha da artacağını belirten Erdoğan, Sivas'taki öğrencilerin sadece geçen yıl aldıkları 58 milyon lira tutarındaki burs ve krediyle hem eğitimlerini kolaylaştırdıklarını hem de şehrin ekonomisine katkıda bulunduklarını vurguladı.

Şehirde sağlık alanında yepyeni bir dönem başlattıklarını dile getiren Erdoğan, bugüne kadar yaptıkları 255 milyon liralık yatırımla Sivas'ı hastanelerle sağlık merkezleriyle donattıklarını, son olarak 600 yataklı dev bir bölge hastanesi inşa ettiklerini söyledi. Erdoğan, gelecek dönemde ilçelere de pek çok sağlık tesisini kazandıracaklarını bildirdi.

-"Millete sevdalı olmadan bu işler olmaz"

Vatandaşların artık istediği hastaneye gidebildiğini, istediği eczaneden ilaçlarını alabildiğini ifade eden Erdoğan, "Neden? Çünkü sizi seviyoruz. Biz bu millete sevdalıyız, biz dertliyiz dertli. Dertli olmadan bu işler olmaz. Bu millete sevdalı olmadan bu işler olmaz. Onun için Ferhat Şirin'e ne diyor, dağı delmeye çalışıyor kerpiçle. Kerpiçle dağ delinir mi? Ama aşk deldirir. Ne diyor, vuruyor kerpici elinde taş parçası, 'çoğu gitti azı kaldı' diyor, 'çoğu gitti azı kaldı' diyor ve Şirin'e ulaşıyor. Bizim Şirinimiz de sizsiniz siz. Biz de dağları dele dele geliyoruz" diye konuştu.

Türkiye'de tünellerle yolları birbirine bağladıklarını belirten Erdoğan, "Cumhuriyet tarihinde bizim yaptığımız tünelleri yapamadılar ama biz yaptık, hala yapıyoruz, yapmaya devam ediyoruz, yapacağız. Neden? Aşıkları birbirine buluşturacağız. Yolları yakın kılalım ki çabuk ulaşalım. Sivas-Divriği 5 saatti, şimdi Raybus ile ne oldu? 2 saate düştü. Benim vatandaşım bu modern imkanlardan niye istifade etmesin? Şimdi Ankara-Sivas bittiği zaman düşünün siz ne olacağını. Biz yaparız, söz verdik mi yaparız. Ama ne dedik, ne aldatan olacağız, ne aldanan olacağız. İşte Nuri Demirağ havalimanı, hepsi yaptı göçtü gitti, biz yaptık yerinde. Yollar, göçme oldu, dedik ki 'olmadı yeniden ele alacaksınız'. Aldılar ve şimdi havalimanıyla merkezin arası nasıl, var mı sıkıntı? Kardeşlerim, 20 bin kişinin uçtuğu böyle bir yerde bakın şimdi artık yıllık yolcu kapasitesi Sivas'ta 220 bine ulaştı. Nereden nereye... Demek ki Sivaslı bunu bekliyordu. İşte oldu. Şu son 12 yılda Sivas'a yapılan toplu konut ve sosyal donatı yatırımı 611 trilyona ulaştı. Sadece Sivas'ta 5 bin 954 konut inşa ettik. Huzur ve güvenli bir yatırım ve anlayış olsun."

AK Parti Sivas Belediye Başkan Adayı Sami Aydın'ı yanına çağıran Erdoğan, 2009'da "bir yol kazası" yaşandığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bu yol kazası, tabii bir nedeni vardı onun, Allah rahmet etsin. Muhsin kardeşimizin, o tasavvur edemeyeceğimiz, düşünemeyeceğimiz, inşallah şehitler sınıfına girmiştir, o olaya rastgeldi ve daha önce Sivas'ta belediye başkanlığını yapan mimar kardeşim Sami Bey, inşallah şimdi bu dönem tekrar Sivasımıza biz Sami kardeşimizi belediye başkan adayı olarak takdim ediyoruz. Diyorum ki Sivas merkezde inşallah sandıklar gümbür gümbür AK Parti'nin ampulüyle aydınlansın. Sami kardeşimle de bütünleşsin. İstiyoruz ki genel yönetimle yerel yönetimle bütün bunları bütünleştirmek suretiyle inşallah Sivasımız çok daha güzel hizmetlere bir an önce kavuşsun. Bu seçimin böyle anlamlı bir özelliği var. El ele, omuza omuza vereceğiz ve sandıkları inşallah patlatacağız."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının sonunda "Beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısının sözlerini alandakilerle söyledi. 

Bu arada, Erdoğan’ın konuşması öncesinde yapılan duyurularla miting alanındakilerin sosyal medya platformlarında "#yenitürkiyeyolundasivas" başlığıyla başlatılan kampanyaya destek vermeleri istendi.

Mitinge, Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gürdal Akşit, AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, Sivas ve çevre illerin AK Parti milletvekilleri, AK Parti Sivas Belediye Başkan Adayı Sami Aydın ve ilçe belediye başkan adayları da katıldı. 

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com