AK Parti'nin, TBMM Başkanvekili Mumcu ile ilgili başvurusu

AK Partinin, TBMM Başkanvekili Mumcu ile ilgili başvurusu
CHP TBMM Grubu:

TBMM (AA) - CHP TBMM Grubu, AK Parti'nin, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu hakkında Meclis Başkanlığı'na şikayet dilekçesi vermesinin, TBMM'yi yürütmenin bir organına dönüştürmeye çalışan zihniyetin yeni bir gözdağından başka bir şey olmadığını belirtti.

CHP Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi, Engin Altay ve Muharrem İnce'nin imzasıyla TBMM Başkanlığı'na gönderilen yazıda,  AK Parti Grubu tarafından Mumcu’nun TBMM Genel Kurulu'ndaki uygulamaları gerekçe gösterilerek dün bir dilekçe ile TBMM Başkanlığı'na başvuruda bulunduğu kaydedildi.

TBMM Genel Kurulu'nun tutanakları ve görüntüler incelendiğinde Mumcu’nun İçtüzüğün 68. maddesine uygun bir şekilde hareket ettiğinin net bir şekilde görüldüğü savunulan yazıda, şu ifadelere yer verildi:

"Sayın Mumcu’nun TBMM İçtüzüğü ile grup başkanvekilleri arasındaki dönem başındaki mutabakata uygun davranmadığı da gerçekleri yansıtmamaktadır.  Dönem başındaki mutabakata uymayan Sayın Mumcu değil, Adalet ve Kalkınma Partili diğer TBMM başkanvekilleridir.

Kolayca ispatı olanaklı bir durum söz konusu iken Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu'nun Sayın Mumcu hakkında gerçekleri yansıtmayan bilgiler içeren şikayet dilekçesi vermesi, TBMM’yi yürütmenin bir organına dönüştürmeye çalışan zihniyetin yeni bir gözdağından başka bir şey değildir.

Anayasanın 94. maddesinin 2. fıkrasında 'Başkanlık Divanı, Meclisteki siyasi parti gruplarının üye sayısı oranında Divana katılmalarını sağlayacak şekilde kurulur' hükmü yer almaktadır. Sayın Mumcu da bu hüküm çerçevesinde TBMM Başkanvekili olarak görevini sürdürmektedir. Bu gerçeğe karşın Parlamento'nun geleneklerinin dışına çıkılarak Sayın Mumcu hakkında TBMM Başkanına başvurulması, Sayın Mumcu’nun Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu'na hedef gösterilmesi sonucunu doğurmaktadır. Sayın Mumcu’ya daha önce de Adalet ve Kalkınma Partili bir Bakan tarafından Başkanlık Divanı dinlenme odasında sözlü saldırıda bulunulduğu düşünüldüğünde, bu girişimin kaygı verici sonuçlara yol açabileceği düşünülmektedir. Bu gerekçelerle AKP’nin dilekçesini dayanaktan yoksun, Sayın Mumcu’yu doğrudan baskı altına almaya ve yıldırmaya yönelik bir girişim olarak değerlendirdiğimizi bildiririz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com