AK Parti'nin Tekirdağ mitingi

AK Partinin Tekirdağ mitingi
Genel Başkan ve Başbakan Erdoğan: (4)

TEKİRDAĞ (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tekirdağ'a 480 yataklı bir şehir hastanesi kazandıracaklarını bildirdi. 

Partisinin, sahil dolgu alanında düzenlediği mitingde konuşan Erdoğan, Tekirdağ'ın büyükşehir statüsüne kavuşmasıyla gelirlerinin artacağını belirtti. Erdoğan, konuşmasındaTekirdağ'a yapılan ve yapılacak hizmetlere şu sözlerle değindi:

"İnşallah Tekirdağımıza da bir şehir hastanesi kazandırıyoruz. 480 yataklı bir şehir hastanesi. Kamu özel ortaklığıyla yapacağımız bu şehir hastanesinin içinde inşallah, yok yok. Burada ne ararsanız bulacaksınız. Bu hastaneye girdiğiniz zaman kendinizi bir başka dünyada hissedeceksiniz. İstanbul-Tekirdağ-Kırklareli-Edirne Hızlı Tren projesini hazırladık. Yatırım programına aldık. Yakında İstanbul'a kadar gelecek olan yüksek hızlı treni, Tekirdağ üzerinden Edirne'ye kadar uzatacağız. 40 yıl sonra, Türkiye'de bir ilimizi demiryollarına, demiryolları aracılığıyla Türkiye'ye ve Avrupa'ya bağladık. Tekirdağ-Muratlı Hattı'nı kim tamamladı? Biz tamamladık, biz! Ah kardeşlerim! 'Yetmez' dedik. Tekirdağ Karayolu'nu nasıl bölünmüş yol haline getirdiysek, demiryolunu da bölünmüş yol haline getirelim dedik ve getirdik. Bu yolun bir ucunda ne var? Marmaray var. Bu, Marmaray ile bütünleşiyor. Diğer ucunda, 12 bin kilometrelik Türkiye demiryolları var. Avrupa'dan gelen yükler veya Avrupa'ya giden yüklerin dağıtımı artık Tekirdağ üzerinden yapılıyor. Şimdi, şu Tekirdağ Limanı'nı bir iç liman olmaktan çıkardık. Bir Avrupa limanı haline getirdik. Marmaray, sadece İstanbul'un değil aynı zamanda Tekirdağ'ın da bir projesidir."

Kalabalıktan, Tekirdağ-Hayrabolu yolu yapımı talebinin iletilmesi üzerine ise Erdoğan, "Notlarını alın bakalım. İnceletelim" diyerek talimat verdi. 

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Bakınız 2 yıl sonra, yük trenleri gündüz Tekirdağ Muratlı Hattı'ndan Derince ve Bandırma limanlarına ulaşarak Avrupa bağlantısını sağlayacak. Gece saatlerinde ise Marmaray'dan geçecek. 150 yıldır yenilenmeyen Rumeli Demiryolu'nun Tekirdağ kısmının tamamını yeniledik. Hat üzerindeki tarihi istasyonları aslına uygun olarak restore ettik. Tekirdağ'a yeni bir gar yaptık. Avrupa'ya taşınan ve Avrupa'dan gelen yükler için Tekirdağ'da modern bir yük toplama merkezinin yapılması için de projeyi hazırlıyoruz. Trenlerin yükleme ve boşaltması için limanın kapak ve yollarını da yeniden dizayn ettik. Kardeşlerim! Yılda 2 milyon ton yük kapasitesi olan Çorlu'dan Martaş Limanı bölgesine 30 kilometrelik demiryolu bağlantısının projelerini hazırladık, şimdi sıra bunun inşasına geldi. Kardeşlerim! Bizim, Tekirdağ'a şu ana kadar yaptığımız yatırım ne biliyor musunuz? 7 katrilyon."

Erdoğan, Tekirdağ'a toplam 7 milyar liralık yatırımın bakanlıklara dağılımını şöyle aktardı:

"Gıda Tarım ve Hayvancılık'ta 1 katrilyon 600 trilyonluk yatırım yaptık, Tekirdağ'da. İller Bankası olarak yaklaşık 1,5 katrilyonluk yatırım yaptık. Ulaştırma ve Haberleşme'de 1,5 katrilyon, eğitimde üniversite dahil 544 trilyon, Aile ve Sosyal Politikalar'da 335 trilyon, Orman ve Su İşleri'nde 307 trilyon, Adalet'te 270 trilyon, Sağlık'ta 210 trilyon yatırım yaparak Tekirdağ'ın çehresini değiştirdik. Kardeşlerim! Eğitim'de 2 bin 329 yeni derslik inşa ettik. Türkiye genelinde, Cumhuriyet tarihinin derslik sayısının yarıdan fazlasını 205 bin derslikle biz yaptık. Şimdi FATİH Projesi geliyor Tekirdağ'a. 946 etkileşimli tahtayı sınıflarımıza yerleştirdik. 870 adet tablet bilgisayar dağıttık yavrularımıza."

Katılımcılara "Kitapları ücretsiz olarak alıyor muyuz?" diye soran Erdoğan, "Evet" yanıtını alınca, şöyle devam etti:

"Üniversite (öğrencileri) biz geldiğimizde burs ne alıyordu biliyor musunuz? Üç ayda 45 liracık. Şimdi? Şu anda gelinen nokta ayda 300 lira veriyoruz. 200 lira da Kredi Yurtlar'da kalıyorsa beslenme yardımı veriyoruz, (toplam) 500 lira. Farkımız bu. Kardeşlerim! Bununla kalmadık, daha önemli adımlar atıyoruz. Eğitimde inşallah okullarımızı bir taraftan çoğaltmaya devam ediyoruz. Bunlar süratle devam edecek. Hem okul ihtiyacımızı karşılayalım hem öğretmen ihtiyacımızı karşılayalım istiyoruz. 2006 yılında Tekirdağ'da Namık Kemal Üniversitesi'ni kim kurdu? Biz kurduk, biz. Ah kardeşlerim! CHP'ye gönül veren, MHP'ye gönül veren kardeşlerim, bunların burada dikili ağacı yok, dikili ağacı. Bunları biz yaptık. Marifet iltifata tabi. Ben de diyorum ki Tekirdağlı kardeşlerime, 'Bize güç verin'. Çok daha farklı bir şekilde Tekirdağımıza hizmet verelim, çok daha farklı. Çünkü Tekirdağ, büyükşehir olarak çok daha büyük hizmetlere layık. Bunun yapılması gerekiyor. Bunları yapacağız. Öyle de olsa böyle de olsa yapacağız ayrı mesele ama yerel yönetimle eğer merkezi yönetimi birleştirirsek bu ayrı bir güç olur."

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi'ne bir tıp fakültesi kazandırdıklarını, 8 fakülte, 11 meslek yüksekokulu, 3 yüksekokul ve 3 enstitü açtıklarını kaydeden Erdoğan, "Şu anda Namık Kemal Üniversitesi'nde, hamd olsun 23 binden fazla öğrenci var. Tekirdağ, 832 kişi kapasiteli 3 yükseköğrenim yurdu açtık. Bunları artıracağız. Üniversite öğrencilerine toplamda 73 trilyon burs ve kredi verdik" dedi. 

Sağlık alanında yapılan çalışmalara da değinen Erdoğan, şöyle devam etti:

"İnsan odaklı sağlık politikalarımızda yeni hastaneler inşa ettik. Tıbbi cihaz, araç gereç, personel ihtiyaçlarını giderdik. Çorlu'ya, Çerkezköy'e, Malkara'ya, Saray'a, Marmara Ereğlisi'ne toplamda 530 yataklı devlet hastanelerini biz kazandırdık. 200 yataklı Çerkezköy Devlet Hastanesi ve Tekirdağ Ağız Diş Sağlığı Merkezimizin yapımı süratle devam ediyor. 75'er yataklı Malkara ve Saray'a, 30 yataklı Şarköy'e devlet hastaneleri yapacağız. İhalesi tamamlanır tamamlanmaz bunların yapımına başlıyoruz. Çorlu'ya da Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi kuruyoruz. Kardeşlerim! Bunu biz yaparız. CHP bunu yapamaz. Ne bunların böyle bir derdi ne böyle bir aşkı var. Toplu konutta, 5 bin 386 konut inşa ettik. Sahiplerine teslim ettik. Kardeşlerim! 2002 yılına kadar Tekirdağ'a yapılan bölünmüş yol neydi biliyor musunuz? 87 kilometre. 79 senede 87 kilometre bölünmüş yol yaptılar. Biz 12 yılda 226 kilometre bölünmüş yol yaptık. Farkımız bu."

Erdoğan, ayrıca, KÖYDES ile köyleri, BELDES ile beldeleri desteklediklerini belirtti. Eski Özel İdare Genel Sekreteri olan AK Parti'nin Tekirdağ belediye başkan adayı Mustafa Yel'in de bu hizmetleri adım adım desteklediğini ifade eden Erdoğan, kendisinden belediye başkanı olarak, tüm ilçeler ve mahallelerine hizmetleri büyük bir ufki bakışla, il geneline yaymasını istediklerini aktardı. Erdoğan, "Biz de merkezi yönetim olarak, yanında yer alarak, milletvekillerimizle inşallah, Sağlık Bakanımız Edirne Milletvekiliyle, aynı şekilde Kırklareli Milletvekilimiz hep birlikte, Trakya'yı adeta bir şehir gibi ele alalım ve Trakya'nın genelini ayağa kaldıralım istiyoruz" diye konuştu. 

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com