Akademik gözle Tayyip-Bilal Erdoğan görüşme analizi

Akademik gözle Tayyip-Bilal Erdoğan görüşme analizi
Yapılan karşılaştırmalar montaj denilen ses kayıtlarının yüzde 95 aynı olduğunu söylüyor

Başbakan ve oğlunun ses kayıtlarıyla ilgili montaj, dublaj vb. iddialar ortaya atılıyor. Başbakan'ın önce montaj deyip sonra dublajda karar kıldığı kayıtları Akustik Danışman Kıvanç Kitapçı değerlendirdi.

Kayıtların nasıl incelenebileceğini anlatan Kitapçı iki ihtimalden bahsediyor. İlki yapılması neredeyse imkansız olan mevcut kayıtlardan kelimeleri keserek yeni bir konuşma haline getirmek.      

"Tayyip Erdogan ve Bilal Erdogan’in daha onceki ses kayitlarindan alinan farkli kelimeler bir araya getirilir, normalize edilir, frekanslariyla oynanir, modulasyona sokulur, (aklima gelmeyen diger teknik terimleri de siz ekleyebilirsiniz) ve sonucta ortaya yamali bir ses kaydi cikar.

Ancak bu yontemi test etmek icin hic ugrasmayacagim, cunku bu hayal urunu teknik, yani montaj, insan kulagi tarafindan rahatlikla anlasilir. Ayrica dun intertte cokca dolasan Ali Buyuk’un yaptigi spectrum analizi de bunu kanitlar niteliktedir. Ali Buyuk ses kaydinin farkli bolumlerinden sample’lar alip bunlarin frekans spectrum’larini kiyaslamis, ve kaydin bir butun oldugunu (yani montaj olmadigini) kanitlamaya calismisti." diyen Kitapçi ikinci yöntem olarak da dublaj ihtimalini masaya yatırıyor.

Hem konusma akustigi hem dil bilimi doktorasinin sonuna gelmis biri olarak kayıtları incelediğini söyleyen Kitapçı  %5’lik bir hata payi birakarak bu iki kayittaki sesin ayni kisiye ait oldugunu öne sürüyor ve bu sonuca nasıl ulaştığını şöyle anlatıyor;

"Bir insan baska bir insanin sesini taklit ederken sadece harmonic’lerle oynayabilir. F0 frekansini degistirmek icin ses tellerine tibbi operasyon gerekir. F0 frekansi parmak izi gibidir, her insanda farklidir. Dile, aksana, lehceye, cinsiyete, ve hatta o onda icinde bulunulan duygusal duruma gore degisiklik gosterir. Ama isin aci yani bunu kulagimizla anlamamiz mumkun degildir. Yani aslinda insan sesi sadece harmonic’ler degistirilerek taklit edilebilir (yetenek gerekli evet), ve bir insani kandirabilir. Ama sadece bir insani kandirabilir. Elimin altinda bir akustik labaratuari var. Beni kandiramaz.

Elimizde sahte olup olmadigini anlamaya calistigimiz ses kaydi var. Bunu kiyaslamak icin sahte olmadigina emin oldugumuz ses kayitlarina ihtiyacimiz var. Youtube sagolsun, istemedigimiz kadar (gercekten) Tayyip Erdogan konusmasina ulasabiliyoruz. Izleyecegimiz yontem su. Tayyip – Bilal Erdogan telefon gorusmesinden net olarak anlayabildigimiz 20 adet kelimeyi aliyoruz. Bu acisiz kisim. Korkunc olan kisim ise bu kelimelerin gectigi ve sahte olmadigina emin oldugumuz Tayyip Erdogan konusmalarini bulmak.

Bir omur yetecek Tayyip Erdogan konusmasinin uzerinden gectikten sonra kelimeleri buldum ve ayri ses dosyalari halinde ayirdim. Ve son asama: F0 Contour analizi. Bu analizi yapmak icin unlu linguistic yazilimi Praat’i kullanacagiz. Asagida “Erdogan” kelimesinin karsilastirmasini veriyorum.

Tayyip Erdogan – Bilal Erdogan telefon gorusmesi kaydi (Erdogan)

Kontrol icin youtube’dan bulunan sample (Erdogan)

Oncelikle sizin de gordugunuz gibi, spectrum analizi farkliliklar gosteriyor. Bu iki kaydin birebir ayni olmadiginin kanitidir. F0 Contour cizgisi mavi olan. Sekillerinin birebir ayni olmasi iki konusmacinin ayni aksanla konustuklarini ve vurgulari ayni noktalarda yaptiklarini aciklar. Daha da onemli olan bilgi F0 merkez frekansi. Orjinal kayitta 205.3 Hz olan frekans youtube’dan alinan kontrol kaydinda 213 Hz. Birbirlerine fazlasiyla yakin." (MRE)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com