Akademik yıl açılışı yapıldı

Akademik yıl açılışı yapıldı
Uşak Üniversitesi, 2009-2010 akademik yılı düzenlenen törenle başladı. Güzel Sanatlar Fakültesi'ndeki törende konuşan Rektör Adnan Şişman, 2006 yılında kurulan Uşak Üniversitesi'nin gelişimini değerlendirdi.

Uşak Üniversitesi, 2009-2010 akademik yılı düzenlenen törenle başladı. Güzel Sanatlar Fakültesi'ndeki törende konuşan Rektör Adnan Şişman, 2006 yılında kurulan Uşak Üniversitesi'nin gelişimini değerlendirdi.

Uşak Üniversitesi 2009-2010 akademik yılı Güzel Sanatlar Fakültesi Mustafa Kemal konferans salonunda düzenlenen törenle açıldı. Rektör Prof. Dr. Adnan Şişman, açılış konuşmasında üniversitenin geçmişi geleceği ve hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. 1992 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi'ne bağlı olarak açılan Uşak Üniversitesi'nin 2006'da tüzel kişiliğine ulaştığını kaydeden Adnan Şişman geleceğe güvenle bakan, her geçen gün ilerleme kaydeden genç bir üniversite olduklarını söyledi. Törene Garnizon Komutanı Jandarma Albay İsmail Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Hamdi Ünal Karabeyoğlu, İl Emniyet Müdürü Cafer Şahin, AK Parti İl Başkanı Hilmi Alper ve daire müdürleri, akademisyenler ile öğrenciler katıldı. Törende ayrıca 2009-2010 eğitim öğretim sezonunun ilk dersi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İskender Pala tarafından verildi. Prof. Dr. Pala ilk derste “Kültür ve Medeniyet” konusunu işledi. Törenin ardından Güzel Sanatlar Fakültesi'nde “Kentle Buluşma” sergisinin açılışı gerçekleştirildi.
Rektör Adnan Şişman konuşmasında 2006 yılında tüzel kişiliğine kavuşan Uşak Üniversitesi'nin 10 bin 264 öğrenciye, 287 akademik personelle çağdaş, modern ve bilimsel eğitim vermeyi arzu ettiklerini belirterek, üniversitenin fakülte sayısının 5'e, bölüm sayısının ise 39'a yükseldiğini söyledi. Prof. Dr. Şişman, bu yıl ilk defa uzaktan eğitim uygulamasına geçerek 200 örenciye eğitim vereceklerini kaydetti. Gelecek 15 yıllık planlamaları da yaptıklarını anlatan Şişman şunları söyledi;”Uşak Üniversitesi kurulduğunda 7 bin 520 öğrenciye 4 fakülteye, 136 akademik personele ve 73 idari personele sahipti. Şuanda 10 bin 264 öğrenciye, 287 akademik ve 196 idari personele ulaştık. 15 yıl sonra üniversitemiz 26 bin 500 örgün 9 bin ise uzaktan eğitim gören öğrenci sayısına ulaşmayı hedefliyor. Bu hedefe ulaşmak için öğretim elemanı ve fiziki mekan yeterliliğini sağlamak için çalışıyoruz. Üniversitemizde bugün 8 profesör, 11 doçent, 81 yardımcı doçent, 64 öğretim görevlisi, 74 araştırma görevlisi, 12 uzman ve 3 okutman görev yapıyor. Geçen yıl olduğu gibi bu sezonda da yeni derslikler inşa etmeyi sürdüreceğiz. Kapalı spor salonumuzun ihalesi yapıldı ve 3 yıl içinde tamamlanması planlanıyor. TÜPRAG firması tarafından kampus alanımızda bir çarşı inşa edilecek. Biz yeni bir kütüphane yapmayı planlıyoruz. Bu ve diğer projelerimizle ilgili çalışmalar devam ediyor. Kısa sürede bu yatırımları gerçekleştirip her yönüyle halkla bütünleşen saygın bir kurum olmayı arzu ediyoruz. Uşak Üniversitesi olarak gerek bölge gerekse Türkiye ekonomisine akademik ve bilimsel projelerle katkı sağlamayı hedefliyoruz. Geçen yıl yürüttüğümüz projeler ve yaptığımız çalışmalarla bilgiyi üreten bir üniversite olduğumuzu kanıtladık. Yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Eski Meclis Başkanı Köksal Toptan ve İslam Konferansı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu gibi isimleri ağırladık. Üniversitemizin Bir Eylül yerleşkesinde şuana kadar bir açılış töreni yapmadık. Yeni fiziki yapılar, yeni bölümler inşa edildi ancak açılış töreni yapılmadı. Bu açılış törenini geçen yıl yapmayı düşündük ancak yapamadık. Bu sezon Bir Eylül yerleşkemizde bir toplu açılış töreni planlıyoruz. Öğrencilerimize Ulu Önder Atatürk'ün çizdiği yolda aydın birer insan olmaları, ülkemizin ve toplumumuzun sorunlarıyla ilgilenmeleri, bu konularda fikir üretmeleri, sürekli kendilerini geliştirerek toplumu aydınlatmaları gerektiğini öğretiyoruz'' dedi.
Törende ayrıca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar ve YÖK üyelerinin gönderdiği kutlama mesajları da okundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com