Akarçay Havzası koruma altında

Akarçay Havzası koruma altında
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğünün uygulamaya koyduğu "Akarçay Havza Koruma Eylem Planı" kapsamında çalışmalarla havzada yaşanan kirliliğe son verilecek

ANKARA (AA) - HÜSEYİN GAZİ KAYKI - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Akarçay Havzası'nı koruma altına aldı. Bu kapsamda hayata geçirilen "Akarçay Havza Koruma Eylem Planı" ile havzada yaşanan kirliliğe son verilecek.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Akarçay Havzası Afyonkarahisar ve Konya illerini de içine alan oldukça geniş bir alanı kapsıyor. 7 bin 989 kilometrekare alanı kapsayan havzanın Türkiye alanına oranı yüzde 1 iken, havzanın en önemli yüzeysel su kaynağını Akarçay Nehri oluşturuyor.

Havzanın diğer iki önemli yüzeysel su kaynağı ise Eber ve Akşehir göllerinden kaynaklanıyor. Akarçay Havzası'nda mevcut olan kirlilik esas olarak yerleşimlerden, endüstriden, termal turizmden, tarımsal ve hayvancılık faaliyetlerinden meydana geliyor.

Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, eylem planı kapsamında "Kentsel Atıksu ve Endüstriyel Atıksu Yönetimi, Katı Atık Yönetimi, Ağaçlandırma, Sel, Erozyon Kontrolü, Arıtma Çamuru Kontrolü, Yayılı Kaynaklı Kirlilik Yönetimi ve Kontrolü, İçme Suyu Havzalarında Özel Hüküm Belirleme Çalışmaları, Taşkın Yönetimi ve Kuraklık Yönetimi, İzleme, Envanter ve Su Bilgi Sistemi Çalışmaları, Su Yatırımları ve Arıtılmış Atıksuların Yeniden Kullanımı, İklim Değişikliğinin Su Kaynaklarına Etkisinin Kontrolü, Sektörel Tahsis Planları, Sıcak Noktalarda Getirilecek Çözümler" başlıklı çalışmaları gerçekleştirecek.

-Eber ve Akşehir gölleri su kalitesi açısından içme ve kullanmaya uygun değil

Bir çanak havza olan Afyonkarahisar-Akarçay Havzası'nın mansabını oluşturan Eber ve Akşehir gölleri su kalitesi açısından içme ve kullanmaya uygun bulunmuyor. Eber Gölünün göl aynası geniş, derinliği de az olduğundan buharlaşma oranı oldukça yüksek oluyor. Eber Gölü ve sulak alanının en temel problemi su yetersizliği, su kirliliği ve kuraklık olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte gölü besleyen nehir kollarından su çekimi olması, göl çevresindeki fabrikaların atıklarının ve tarımsal atıkların Eber Gölü'ne bırakılması, gölde ağır tahribata sebep oluyor.

Akşehir ve Eber göllerinde bozulan ekolojik dengenin yeniden tesis edilmesi ve alanın uygun bir şekilde yönetilmesinin sağlanması amacıyla da Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Yönetim Planı 2007 yılında tamamlanmıştı.

Bu Sulak Alan Yönetimi ve Havza Koruma Eylem Planları çerçevesinde Eber Gölünü besleyen Akarçay Nehri'nde su kalitesi iyileştirilecek, yerleşimlerin mevcut düzensiz depolama alanları rehabilite edilecek. Diğer yandan tarımsal kirlilik yönetimi çalışmaları yapılacak, Akarçay Nehri başta olmak üzere gölü besleyen bütün derelerde düzenli akış sağlanacak ve göl su seviyesi izlenerek aşırı çekimler engellenecek.

-Arıtılan atıksu zirai sulamada kullanılacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Akarçay Havza Koruma Eylem Planı" çerçevesinde "Arıtılmış Evsel Atıksuların Yeniden Kullanımı Projesi"nin de yer aldığını ifade ederek, "Proje ile arıtılan atıksuyun dezenfekte edilmesi planlanıyor. Eylül 2014'te bitirilmesi hedeflenen proje ile Afyonkarahisar Atıksu Arıtma Tesisi çıkış suları ile yaklaşık 5 bin dekar zirai arazi de suya kavuşacak" dedi.

Akarçay Havzası'nın bütünü için kanalizasyona bağlı olan proje nüfusunun 452 bin 632 kişi ile havza nüfusunun yüzde 92'sine karşılık geldiğini vurgulayan Eroğlu, "Havzada oluşan atıksuyun yüzde 62'si Akarçay ve kollarına, yüzde 13'ü araziye, yüzde 13'ü Akşehir Gölü'ne ve geri kalan kısmı ise toprak kanal veya kuru dereye deşarj ediliyor. Mevcut durumda havza sınırları içerisinde yer alan 79 yerleşim yerinin 10'unda kentsel atıksu arıtma tesisi bulunuyor" ifadesini kullandı.

Havzada atıksuları arıtılan kişi sayısının, 309 bin 972 ile havza nüfusunun yüzde 63'üne karşılık geldiğine dikkati çeken Eroğlu, atıksu arıtma tesisinin bulunmadığı yerleşim yerleri için ise çalışmaların devam ettiğini aktardı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com