Akarsularda ilaç tehlikesi

Akarsularda ilaç tehlikesi
Ecological Applicationspaper’da yer alan bir araştırmaya göre, doğada sık sık rastlanan tıbbi ilaçlar akarsuları olumsuz yönde etkiliyor, sudaki yaşam ve su kalitesi üzerinde henüz tam olarak bilinmeyen sonuçlar doğuruyor.
Araştırma ilaç atıklarının ekolojik maliyeti ve bunların çevreye verdiği zararın tespiti için daha fazla sayıda araştırmaya gerek olduğuna işaret ediyor.
 
Cary Ekosistem Araştırmaları Enstitüsü’nden ve raporu kaleme alan bilim insanlarından biri olan Dr. Emma Rosi-Marshall “İlaçların neden olduğu çevre kirliliği artık dünyanın her yerindeki sularda tespit ediliyor. Bunun nedeni, eski altyapı sistemleri, kanalizasyonların taşması ve tarım arazilerinden gelen akıntılar. 
 
Atık sular, kanalizasyon arıtma tesislerine ulaşsa bile, bu tesisler ilaçları arıtmaya yaracak donanıma sahip değil. Sonuç olarak, akarsularımız ve ırmaklarımız,  uyarıcılardan antibiyotiklere, analjeziklerden antihistaminlere kadar birçok sentetik bileşiğin oluşturduğu bir karışıma maruz kalıyor” diyor.
 
Rosi-Marshall, Indiana Üniversitesi ve Chicago Loyola Üniversitesi’nden meslektaşları ile birlikte, çok sık karşılaşılan altı ilacın New York, Maryland ve Indiana’daki benzer büyülüklerdeki akarsuları nasıl etkilediğini inceledi. 
 
Kafein, antibiyotik siprofloksazin, antidiyabetik metformin, mide yanmasının tedavisinde kullanılan iki antihistamin (cimetidine ve ranitidine) ve alerji tedavisinde kullanılan bir antihistaminin (diphenhydramine) etkileri, hem tek başlarına hem de farklı bileşimler halinde, incelendi.
 
Biyofilmlerin –birçok insan bunu ırmaklardaki kayaların üzerindeki kaygan örtü olarak bilir-verdiği tepki üzerine odaklandık. Çıplak gözle fark edilmez ama biyofilmler birlikte yaşayan ve birlikte çalışan algler, mantar ve bakterilerden oluşan karmaşık yapılardır. Su akıntılarındaki biyofilmler, besin ögelerini ve organik maddeleri geri dönüştürerek suyun kalitesini artırır. Ayrıca, balık gibi daha büyük hayvanları besleyen omurgasızların temel gıdasıdır” diyor Rosi-Marshall.
 
Sağlıklı akarsular, kaygan, akışkan akarsulardır. Görüldüğü kadarı ile antihistaminler bu suları bizim burnumuzu kuruttuğundan daha çok kurutuyor. Çalışmanın ortaya koyduğu en çarpıcı sonuç, diphenhydramine’in su yosunu üretimi ve mikrobiyal respirasyon üzerindeki etkisi oldu. Bu maddelere maruz kalan biyofilmlerde, yüzde 99 oranında fotosentez azalması ve respirasyonda ciddi bir düşüş gözlendi.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com