Akaryakıt neden ucuzlamıyor?

Akaryakıt neden ucuzlamıyor?
Varil fiyatlarının düşüşe, içeride doların da düşüşü eklenince akaryakıt fiyatlarında indirim umudu doğdu. Ancak pompada beklenen iyileşme halen gerçekleşmedi.
Dış piyasalarda petrol fiyatlarında düşüş yaşanıyor.Brent petrolünün varil fiyatı 90 dolara doğru iyice yaklaşarak son 1.5 yılın en düşük seviyelerine geriledi. Petrol fiyatlarının düşmesinde, yatırımcıların küresel büyümeyle ilgili endişeleri etkili oluyor.
 
En son 20 Aralık 2010'da gördüğü 91 dolarlık seviyelerden yükselişe geçerek 127-128 dolar seviyelerini zirve yapan Brent petrolünün varil fiyatının düşüşü, 3 Mayıs 2012'de 100 günlük hareketli ortalamanın altına gerilemesi ile hızlanmıştı.
 
Brent petrolünün varil fiyatı son iki gündeki değer kaybıyla 96 dolar seviyesinden 91.31 dolar seviyesine kadar gerilerken, 1 Mart 2012 tarihinde gördüğü 128.40 dolar zirvesine göre değer kaybı yüzde 30.6'ya ulaştı.
 
ABD'deki petrol stoklarının geçen hafta son 22 yılın en yüksek düzeyine çıktığının açıklanması da Suudi Arabistan'ın yoğun petrol üretiminin, küresel rezervleri doldurmaya devam ettiğini gösterdi.
 
Zamlar anında
 
Petrol fiyatlarındaki düşüşe, içeride doların da düşüşü eklenince akaryakıt fiyatlarında indirim umudu doğdu.
 
Ancak ham petrol ve dolardaki düşüşe rağmen motorinde beklenen indirim henüz gerçekleşmedi. Enerji Piyasası ve Düzenleme Kurumu (EPDK) ve sektör kaynaklarına göre motorinde 3 gün öncesinden 6-8 kuruşluk bir maaliyet iyileşmesi oldu. Aynı kaynaklar, benzinde de 8 kuruşluk indirimin hesaplandığını belirterek, "En kısa süre içinde gerek motorinde gerekse de benzinde indirimin pompa fiyatlarına yansımasını bekliyoruz" değerlendirmesini yaptı.
 
Motorinde beklenen indirimin uygulamamaya girmemesi, "Zamlar hızlı, indirim gecikmeli yapılıyor" eleştirilerine yol açmıştı.
 
Yakın zaman içinde bir indirim sinyali vermeyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, St. Petersburg Ekonomik Forumu'nda gazetecilere yaptığı açıklamada "Petrol 90-96 dolar civarında dalgalanıyor. Önemli olan bu rakamlardan ne kadar kalacağı" diye konuştu. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com