Akaryakıta örtülü taksit

Akaryakıta örtülü taksit
31 Mart 2005'teki akaryakıt ve gıda ürünlerinde taksit ve erteleme yapılmamasına ilişkin centilmenlik anlaşması sesizce bozuldu. Bugün kartla akaryakıt alanın borcu 6 ay ertelenir oldu.

2004 yılında kredi kartına taksit ve erteleme uygulamasının gıda ve akaryakıtta adeta patlama yapması üzerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bastırmasıyla 31 Mart 2005 tarihinde bankalar arasında centilmenlik anlaşması yapılmıştı. İşte o anlaşma akaryakıtta sessiz sedasız bozuldu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun akaryakıt istasyonlarına finans dışında promosyon yasağı getirmesi ve BDDK’nın kredi kartına yönelik son düzenlemeleri her iki sektörü de arayışlara itti. Tüm bunların etkisiyle akaryakıt istasyonları ve bankalar arasında arka arkaya özel kampanyalar düzenlenir oldu. Puan ile başlayan, ardından yüzde 45 indirimlere kadar uzanan uygulamalar, 'örtülü taksit' olarak nitelendirilen ödeme ertelemeye kadar uzandı.

Öyle ki bazı banka kartları ile yapılan akaryakıt alımlarında ödemelerin '6 ay sonraya kadar ertelenmesi' gündemde. Bankalar için de akaryakıt istasyonları için de kart kullanımı özel bir önem taşıyor. 2011 yılının ilk 8 aylık dönemine bakıldığında kartlı ödeme sistemleri ile yapılan harcamaların yüzde 13'ünü akaryakıt harcamaları oluşturuyor. İlk sekiz ayda sadece kart ile alınan akaryakıt rakamı 22 milyar TL düzeyinde.

Özel tüketim harcamalarında böylesine özel bir yer tutunca gerek akaryakıt istasyonları, gerekse bankalar için de bu alan oldukça değerli oluyor. Ancak BDDK’nın centilmenlik anlaşmasının bozulmasını nasıl karşılayacağı bilinmiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com