'Akçakale' dünya basınında

'Akçakale' dünya basınında
Akçakale’de 5 kişinin ölümü, 13 kişinin de yaralanmasına yol açan olay dış basında da geniş yankı buldu. Gazeteler Türkiye-Suriye ilişkilerinin tehlikeli bir dönemece girdiğini yazdı.
Wall Street Journal (ABD): Beş kişinin öldüğü olay, iki komşu ülkenin giderek gerilimi yükseldiği sınırında muhtemelen tehlikeli yeni bir dönem açıyor. İlk kez Türk sivilleri, Türkiye toprağında Suriye’deki çatışmanın doğrudan sonucuna bağlı olarak öldürüldü. Dünkü ölümler ciddi bir milada işaret ediyor. Analistler, Türkiye’nin bugüne kadar sınırını aşan olaylarda ihtiyatlı davrandığını ama sivil bir ailenin ölümünün daha sert tepki gösterilmesi için çok ciddi baskı doğuracağı yorumunu yapıyor. Eski bir diplomat olan, Brüksel merkezli Carnegie Endowment’ın analisti Sinan Ülgen “Bu Türkiye için hazmetmesi çok zor bir adım olabilir. Hükümet daha güçlü bir şekilde harekete geçmediği eleştiriliyordu. Bu sefer karşılığın ne kadar diplomatik olacağından emin değilim. Türkiye’nin özel kuvvetlerinin saldırının kökeninde oldukları belirlenmiş hedeflere cerrahi bir saldırı düzenlemesi hayli mümkün gözüküyor” dedi.   
 
‘En ciddi olay’
 
Financial Times (İngiltere): Bu olay hiç şüphesiz bugüne kadar yaşananlar arasında, iki eski müttefikin ilişkilerine zarar verecek en ciddi olay. Türk hükümeti tampon bölge konusunda ise ABD’nin ihtiyatlı davranmasını ülkede gelecek ay düzenlenecek seçimlere bağlıyor.
 
CNN (ABD): Yaşanan olay, Türkiye ve komşusu Suriye arasında zaten gergin olan ilişkileri daha da kötüye götürebilir. İki ülke arasındaki anlaşmazlık Suriye geçtiğimiz Mayıs ayında bir Türk jetini vurduğunda birden yükselmişti.
 
Le Monde (Fransa): Olay, Türkiye ile Suriye arasında Türk jetinin düşürülmesinden beri gerçekleşen en ciddi olaydı. (NSK)
Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com