Akçakale Sınır Kapısı'nın kapatılması

Akçakale Sınır Kapısının kapatılması
Şanlıurfa Valisi Küçük: "Sınır kapılarının ticarete açılması söz konusu değil ama insani yardım maksadıyla her zaman açıktır"

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Akçakale Sınır Kapısı'nın kapatılmasına ilişkin, "Sınır kapılarının ticarete açılması söz konusu değil ama insani yardım maksadıyla her zaman açıktır" dedi.

Küçük, Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu'nun Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine yardım için kullandığı Paşabağı Mahallesi'ndeki depoyu inceledi.

Platform Başkanı Osman Gerem'den çalışmalar hakkında bilgi alan Küçük, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'de uzun zamandır insani bir dramın yaşandığını söyledi.

Suriye halkının savaş, açlık ve yokluk gibi zorluklarla mücadele ettiğini hatırlatan Küçük, şöyle konuştu:

"Bu zor koşullarda imtihan olanlardan biri de Suriye'nin komşularıdır. Şanlıurfa halkı bu imtihandan alnının akıyla çıkmıştır. Kentte barınan çok sayıda sığınmacıya her şekilde kucak açmıştır. Kendisi sıkıntıya düşmüştür ama düşene hep yardım etmiştir. Biz de devlet olarak elimizden gelen her şeyi taki bu iş sulha, selamete varıncaya kadar yapacağız. Komşumuzda bir ateş yanıyor, onu seyredemeyiz. Şanlıurfa halkı bu ateşi söndürmek için var gücüyle çalışıyor."

Gazetecilerin, "Akçakale Sınır Kapısı'nın açılma durumunun olup olmadığını" sorması üzerine Küçük, kapının sınır ötesinde yaşanan olumsuzluklar nedeniyle kapatıldığını anımsattı.

Kapıların insani yardıma açık olduğunu vurgulayan Küçük, "Sınırlarımızın kapanma olayını biliyorsunuz. Sınır kapılarının ticarete açılması söz konusu değil ama insani yardım maksadıyla her zaman açıktır. Gerek orada yaralanan ya da ağır hasta olan insanlar buraya geçebiliyor. Buradan da ilaç ve gıda yardımı için muhakkak açık olacaktır" dedi.

Akçakale Gümrük Kapısı, İslami Cephe ile terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) grubu arasında Tel Abyad'da başlayan çatışmaların ardından güvenlik gerekçesiyle 6 Ocak'ta kapatılmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com