Akdamar ayine hazırlanıyor! /VİDEO

Akdamar ayine hazırlanıyor! /VİDEO
Van'ın Gevaş İlçesi'nde, Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan tarihi kilisede 11 Eylül'de bu yıl ikincisi düzenlenecek ayin öncesi hazırlıklar son aşamaya geldi.

Geçen yılki ayinde tartışmalara neden olan haçın takılmasıyla bu yıl turist sayısında artış beklenirken, yeni iskelenin yapımı da ayine yetiştirilmeye çalışılıyor.

Tarihi Akdamar Kilisesi'nde yaklaşık bir asır sonra ilk ayin geçen yıl gerçekleşmişti. Yurt içinden ve yurt dışından yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen ayin, bazı Ermeni cemaatleri tarafından kilisenin tepesinde haç bulunmadığı gerekçesiyle protesto edilmişti.

Geçen yıl 18 Eylül'de gerçekleşen ayinin ardından kilisenin tepesine yerleştirilen haçla bu yıl yine gözler Akdamar Adası'nda 11 Eylül'de yapılacak ayine çevrildi. Adada her yer titizlikle temizlenirken ayine katılacak olan misafirler içinde her şey en ince ayrıntısına kadar gözden geçiriliyor. Artan yolcu teknelerinin demirleyeceği iskele ve barınak yeniden yapılırken, çadırlar ve tuvaletler yerlerine yerleştirilmeye başlandı.

Yenilikleri yerinde görmek ve yapılan çalışmaları kontrol etmek için Van Vali Yardımcısı Atay Uslu, Gevaş Kaymakamı Yusuf Güni, İl Kültür ve Turizm müdürü Muzaffer Aktuğ'da Akadamar adası ve kilisesinde gezi ve incelemelerde bulundu.

Van Vali Yardımcısı Atay Uslu incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada Adanın ayine kadar ayine hazır olacağını söyledi. Uslu, "Geçen yıldan edindiğimiz tecrübeyle de bu yıl daha iyi bir ayin yapmayı planlıyoruz. Her şey çok iyi otellerimiz de yüzde 90 oranında doluluk var. İskelemiz yenilendi. Adada temizlik çalışmaları ve yabani otlar temizlendi. Tuvaletler ve çadırlarda ayin gününe kadar yetiştirilecek. Ümit ediyoruz ki ayine katılım geçen yıldan fazla olur" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com