Akdeniz ormanlarına entegre yönetim anlayışı ile koruma

Akdeniz ormanlarına entegre yönetim anlayışı ile koruma
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı işbirliği ile hazırlanan ve Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyan, Akdeniz Ormanları Entegre Yönetim Projesi 2014 yılı içerisinde uygulamaya geçiyor

ANKARA (AA) - HÜSEYİN GAZİ KAYKI - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliği ile hazırlanan ve Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyan, Akdeniz Ormanları Entegre Yönetim Projesi 2014 yılı içerisinde uygulamaya geçiyor. Akdeniz ormanlarının, Entegre Orman Yönetimi anlayışı ile korunmasının öngörüldüğü proje, 5 pilot bölgede uygulamaya başlanacak.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, hayata geçirilecek Entegre Orman Yönetimi Projesi ile başta küresel iklim değişikliği olmak üzere son yıllarda görülmeye başlayan çölleşme, biyolojik çeşitliliğinin korunması, sağlıklı su kaynaklarının yetersizliği, kırsal kalkınma gibi en önemli çevre problemlerine karşı mücadelede kilit rol oynayan ormanların etkinliği artırılacak.

Bu çerçevede, ormanların korunması uluslararası alanda ele alınarak, müzakerelerle orman alanları koruma altına alınacak.

Proje ile oksijen kaynağı olmalarının, havayı temizlemelerinin yanı sıra pek çok canlı ve bitki türlerine de yaşam alanı oluşturan ormanların, sosyal ve çevresel fonksiyonlarının da ön plana çıkması sağlanacak.

Bu kapsamda, ormanlardan üretilen odun ve odun dışı ürünler ile ormana bağımlı yaşayan insanların geçimine katkı sağlanarak, ormanların sürdürülebilir kalkınmanın anahtarı olması hedefleniyor.

-Projeyi hayata geçirmek için 5 pilot bölge belirlendi

Projenin hayata geçirilmesi amacıyla 1 Şubat 2013 tarihinde gerçekleştirilen Yerel Proje Değerlendirme Toplantısında gerekli değerlendirmeler yapılırken, imza süreci de tamamlanan proje için uygulama aşamasına gelindi.

2014 yılı içerisinde proje ekibi de oluşturulduktan sonra, projenin ilk yıl uygulama faaliyetleri olarak belirlenen 5 pilot bölgede iş takvimine bağlı olarak çalışmalara başlanacak.

Akdeniz Bölgesinde, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Köyceğiz Orman İşletme Müdürlüğü, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü Andırın İşletme Müdürlüğü, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü Gazipaşa Orman İşletme Müdürlüğü, Adana Orman Bölge Müdürlüğü Pos Orman İşletme Müdürlüğü ve Mersin Orman Bölge Müdürlüğü Gülnar Orman İşletme Müdürlüğü pilot uygulama alanları olarak belirlendi.

Akdeniz Ormanları Entegre Yönetim Projesi sonrasında elde edilecek çıktılar arasında; İklim Değişikliği ve Biyolojik Çeşitlilik Konularında Veri Tabanı Oluşturulması ve ORBİS ile ilişkilendirilmesi, Entegre Orman Yangını Yönetimi ve Entegre Orman Zararlılarıyla Mücadele Faaliyetleri, ORKÖY Hizmetlerinin Arttırılması, Odun Dışı Orman Ürünlerinin Değerlendirilmesi, Rehabilitasyon ve Diğer Silvikültür Faaliyetlerinin Arttırılması ve Karbon Envanteri yer alıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com