Akdeniz-PA 3. Daimi Komite Toplantısı

Akdeniz-PA 3. Daimi Komite Toplantısı
Akdeniz-PA Türk Grubu Başkanı Akbulut:

ANTALYA (AA) - Akdeniz Parlamenterler Asamblesi (Akdeniz-PA) Türk Grubu Başkanı Tevfik Ziyaeddin Akbulut, Suriye ve Mısır'da yaşanan dramlara daha fazla seyirci kalınamayacağını belirterek, Akdeniz-PA olarak konunun dünya kamuoyunda yankı bulması için çalışma yürütüleceğini bildirdi. 

Kentteki bir otelde dün başlayan ve bugün sona eren "İnsan Hakları ve Medeniyetler arası Diyalog" konulu Akdeniz-PA 3. Daimi Komite Toplantısı'nı AA muhabirine değerlendiren Akbulut, toplantının son derece verimli geçtiğini dile getirdi.

Akdeniz'de sınırı bulunan ya da birliğe üye olan 25 ülkenin temsilcilerinin "medeniyetler beşiği" şeklinde nitelendirilen Antalya'da bir araya geldiğini ifade eden Akbulut, 2 gün süren toplantıda insan kaçakçılığı, modern kölelik, kadın ve çocuk hakları ile ülkelerinden göç etmek zorunda kalan mültecilerin yaşadıkları sorunları değerlendirdiklerini anlattı.

Özellikle Suriye ve Mısır konusuna önem verildiğine dikkati çeken Akbulut, Akdeniz-PA'nın bu konuda neler yapabileceğinin tartışıldığını kaydetti. Suriye'de 3 milyon kişinin savaş nedeniyle ülkesini terk ettiğini, bunların yüzde 60'ını kadın ile çocukların oluşturduğunu vurgulayan Akbulut, Türkiye'de de 200 binin üzerinde Suriyeli'nin kamplarda, 300 bin Suriyeli'nin farklı kentlerde yaşadığını kaydetti. 

Suriye'deki savaşın bitmesi ve bu insanların yurtlarına geri dönmesi temennisinde bulunan Akbulut, sorunun çözülmesi için dünyanın seyirci kalmaması gerektiğine işaret etti.

Suriye'de 150 binin üzerinde insanın hayatını kaybettiğini, kaybetmeye de devam ettiğini dile getiren Akbulut, "Akdeniz-Pa savaşın bitmesini, çocukların, kadınların mağdur olmamasını istiyor. Bu savaşın bitirilmesi konusunda Akdeniz-PA, Suriye ile kontak kurmaya çalışıyor, önemli temaslarda bulunuyor" dedi.

Mısır konusunun da değerlendirildiğini bildiren Akbulut, Avrupa'nın ve dünyanın seçilmiş yönetimin askeri darbeyle görevden alınmasına, 528 insanın idama mahkum edilmesine duyarsız kaldığını vurguladı. Bu konuda Türkiye'nin gösterdiği duyarlılığı Avrupa ve diğer ülkelerden de beklediklerini ifade eden Akbulut, Birleşmiş Milletlerin etkisiz kaldığını savundu.

Ülkeler arasındaki çatışmalara zamanında müdahale edilmesi, medeniyetler arasında diyalog sağlanması gerektiğini belirten Akbulut, şunları söyledi:

"Birleşmiş Milletler çoğu zaman ülkeler arasındaki çatışmaları izliyor, binlerce insan ölüyor. Alınan önlemler ya çok etkisiz ya da çok gecikmeli oluyor. Bu konuya vurgu yapıldı. İnsanlık adına, dünya barışı adına önemli mesajlar verildi. Neler yapılması gerektiği konuşuldu, herkesin sorumluluğu anlatıldı. Suriye ve Mısır'da yaşanan sorunlar ortada. Akdeniz-Pa da bu konuda gerekli adımları atacak, sorunun dünyada, kamuoyunda duyurulması için çalışacak. 25 ülkeden 40'ın üzerinde milletvekili ve senatör toplantıda buluştu. Ülkelerin parlamentolarında bu konular dile getirilip, çözüm bulunması ve her ülkenin katkı yapması konusunda duyuru yapılması sağlanacak."

Toplantı sonrası bir raporun ortaya konulacağını, ardından bunun dünyaya duyurulacağını anlatan Akbulut, dünya barışı için önemli mesajlar verileceğini kaydetti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com