Akdeniz'de aramalar sürüyor

Akdeniz'de aramalar sürüyor
Suriye'nin düşürdüğü Türk savaş uçağının aranmasına yönelik çalışmalar olumsuz hava şartlarına rağmen aralıksız devam ediyor.
Zaman zaman şiddetini arttıran yağmur ve rüzgarın yanı sıra sis nedeniyle zor anlar yaşayan arama ekipleri, Türk pilotlar ile birlikte denizin bin 300 metre derinliğindeki uçağın enkazına da ulaşmaya çalışıyor.
 
Suriye'nin düşürdüğü Türk savaş uçağının aranmasına yönelik çalışmalar olumsuz hava şartlarına rağmen aralıksız devam ediyor. Zaman zaman şiddetini arttıran yağmur ve rüzgarın yanı sıra sis nedeniyle zor anlar yaşayan arama ekipleri, Türk pilotlar ile birlikte denizin bin 300 metre derinliğindeki uçağın enkazına da ulaşmaya çalışıyor.
 
22 Haziran'da Malatya'daki Erhaç Meydanı'ndan görev uçuşu kapsamında kalkan, Pilot Yüzbaşı Gökhan Erdan ve Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un da içinde bulunduğu RF-4E 'Phantom' tipi uçağın, Suriye tarafından düşürülmesinin ardından bölgedeki arama çalışmaları 3. gününe girdi. Yanarak denize düştüğü kaydedilen uçağın yeri tespit edilirken, denizin yaklaşık bin 300 metre derinliğinde olduğu tahmin edilen enkaza ulaşma için ekipler, yoğun bir çaba sarf ediyor. Rüzgar ve yağmur bölgedeki şiddetini zaman zaman arttırırken, sis nedeniyle de arama ekipleri zor anlar yaşıyor.
 
Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Çevlik beldesinde yer alan askeri üstte de hareketli saatler yaşanıyor. Akdeniz'deki arama çalışmalarına katılan ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı gemiler, ilçedeki limanda yakıt ikmali yapıp, bir süre dinlendikten sonra programlı bir şekilde yeniden arama bölgesine dönüyor. Rüzgar ve şiddetini zaman zaman arttıran yağmur nedeniyle gemi ve hücüm botlar askeri limandan dikkatli bir şekilde çıkıyor. 22 Haziran'dan bu yana devam eden arama çalışmalarında düşen uçağın bazı parçalarına ulaşılırken, Pilot Yüzbaşı Ertan ile Pilot Teğmen Aksoy'a henüz ulaşılamadığı belirtildi.
 
Kayıp pilotlar ile uçağın enkazına ulaşılabilmesi çerçevesinde başlatılan arama çalışmalarına; Malatya Erhaç, Ankara Etimesgut ve Adana İncirlik Askeri Hava Üssü'nden uçak ve helikopterlerin yanı sıra Mersin ve İskenderun'dan da hücumbot ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait botlar bölgeye intikal ettirildiği kaydedildi. Söz konusu aramalara bağlı olarak Türk Deniz Kuvvetleri bünyesinde yer alan bir firkateynin de bölgeye sevk edildiği bildirildi. Bölgedeki çalışmaların da Suriye ve Türk Deniz Kuvvetleri'nce ortaklaşa yürütülürken, koordinasyonun da Türkiye tarafından sağlandığı hatırlatıldı. (NKS)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com