Akdeniz'de ATO Dehşeti!

Akdeniz'de ATO Dehşeti!
Sivilleri Kaddafi'nin zulmünden kurtarmak için Libya'ya operasyon düzenleyen NATO, Akdeniz'de 72 mülteciye yardım etmedi.

Libya'da sivilleri korumak için hava operasyonları düzenleyen NATO, Akdeniz'in göbeğindeki mültecileri görmezden geldi. İttifak gemisi ile İtalya'nın, 72 göçmenin bulunduğu teknenin yardım çağrılarına kulak tıkaması yüzünden 61 kişi öldü. Arızalanan göçmen teknesinin yardım çağrısına cevap vermeyen İtalyan sahil güvenlik birimleri ve NATO gemisi, 72 kişiyi ölüme terk etti. İngiliz Guardian gazetesine göre geçtiğimiz Mart ayında içinde çocuk, kadın ve siyasimültecilerin bulunduğu göçmenleri Kuzey Afrika'dan İtalya'ya taşıyan bir tekne Akdeniz'de arızalandı. Teknedekiler, İtalyan sahil güvenlik birimine ulaştı. Bunun ardından üzerinde 'ordu' yazan bir helikopter, teknenin yakınlarına gelerek yardımmalzemesi vermesinin ardından kurtarma gemisinin geleceğini söyleyerek bölgeden ayrıldı. Ancak beklenen yardımgelmedi. Geminin de yakıtı biterken tekne akıntıya göre hareket etmeye başladı. Bu sırada birNATOuçak gemisinin yakınlarına sürüklendi. Gemiden kalkan iki uçak alçak uçuş yaparak tekneyi kontrol edip geri döndü. The Guardian, uçak gemisinin Fransızlar'a ait olduğunu yazdı.

ÖLENLERİ DENİZE ATTIK

Yardımın ulaşmadığı gemidekiler açlık ve susuzluktan ölmeye başladı. Gazeteye konuşan Ebu Kurke, “Her sabah uyandığımızda yeni cesetler ile karşılaşıyorduk. 24 saat bekletip denize atıyorduk” ifadelerini kullandı. Kurke, anne ve babası ölen iki bebeği kurtarmaya çalıştıklarını ancak başarısız olduklarını söyledi. 11 yolcusu hayatta kalan gemi, Libya'nınMisrata kentine ulaştı. Bir yolcu kıyıya ulaştıklarında öldü. Kaddafi'ye bağlı güçler, bu kişileri 4 gün boyunca gözaltında tuttu.Hapiste birmülteci daha öldü.

Diş macunu ile ayakta kaldı

Etiyopyalı Kurke, iki diş macununu yiyerek ve idrarını içerek hayatta kaldığını söyledi. Bu yaşanan skandala karşın kaçak mülteciler, bir şekilde Avrupa'ya ulaşma çabasını tekrarlayacaklarını söyledi. Kuzey Afrika'da yaşanan halk hareketleri nedeniyle deniz yoluyla Avrupa'ya kaçmaya çalışanların sayısında büyük bir artış yaşanıyor. Son dört ayda 300 bin göçmen denize açıldı, sadece geçen ay Libya'dan yola çıkan ve Avrupa'ya ulaşamayan 800 kişinin
öldüğü tahmin ediliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com