Akdeniz'de deprem

Akdeniz'de deprem
Saat 15.44'te merkezüssü Akdeniz Ölüdeniz açıkları olan 6.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, Antalya,Muğla,İzmir çevrelerinde de hissedildi.
Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Muğla'nın Fethiye İlçesi'ndeki Ölüdeniz açıklarında bugün saat 15.44'te yerin 19.6 kilometre derinliğinde, 6.1 şiddetinde bir deprem meydana geldi.

Özellikle Fethiye, Marmaris, Bodrum, Köyceğiz, Milas ve çevre ilçelerle Yunanistan'ın Simi (Symi) Adası'nda, İzmir, Aydın ve Denizli'nin de aralarında yer aldığı Ege illerinde hissedildi. Deprem nedeniyle panikleyenler sokaklara fırladı. İlk belirlemelere göre can ve mal kaybı yaşanmadığı öğrenildi. Polis, jandarma ve belediye ekiplerinin, çevre köylerle bağlantı kurup zararlarının olup olmadığını öğrenmeye çalıştığı bildirildi.
 
BİNALAR HASAR GÖRDÜ, BABADAĞ'DAN KAYALAR KOPTU
 
Ölüdeniz'deki bazı binalar ve apart otellerle Hisarönü'ndeki binaların duvarları çatladı, bazı binalarda bacalar yıkıldı. Dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezi Babadağ'dan kopan kayalar, zirveye giden yolu kapattı. Fethiye ilçe merkezi ile bazı köylerde binalar hasar oluştu. Marmaris'te bazı köy evlerinin duvarlarında çatlaklar oluştuğu, kimsenin yaşamadığı harabe birkaç bina da yıkıldı.
 
Diğer yandan Antalya'nın Kumluca İlçesi'nde deprem nedeniyle korkan Ali Fuat İşitemiz birinci kattaki evinden balkonunda atlayarak yaralandı. Kumluca Devlet Hastanesi'ne götürülen İşitemiz'in sağlık durumunun iyi olduğu kaydedildi.
 
DEPREMDE CAN KAYBI YOK
 
Deprem sırasında CHP Muğla İl Kongresi'nde olan Ölüdeniz Belde Belediye Başkanı CHP'li Keramettin Yılmaz, "Deprem Muğla'dan da hissedildi. Ölüdeniz'de telefonlar kilitlendi. İlk aldığımız bilgiye göre ölü ya da yaralı yok. Biz de Ölüdeniz'e doğru Muğla'dan hareket ettik" dedi. 
 
Ölüdeniz Jandarma Karakol Komutanlığı ise tüm yerleşim birimleriyle temas kurulduğunu, kendilerine ulaşan bir can kaybı olmadığını açıkladı. Deprem nedeniyle güvenlik ve sağlık birimleri alarma geçirildi. Fethiye Devlet Hastanesi yetkilileri, hastaneye herhangi bir yaralı gelmediğini ambulansları hazır tuttuklarını söyledi.
Muğla Vali Vekili Faruk Necmi Kurt yaptığı açıklamada depremin can kaybı ve ciddi bir hasara neden olmadığını belirtip, "Fethiye ve çevresinde korkup pencereden atlayanlar olmuş, ekipler seferber oldu, üzücü bir durum bilgisi gelmedi. Başbakanlık'la irtibat halindeyiz, güvenilmeyen binalara vatandaşlar girmesin. Paniğe gerek yok" dedi.
 
ARTÇILAR
 
Merkez üssü Fethiye Ölüdeniz açıkları olan Richter ölçeğine göre 6.0 büyüklüğündeki depremin ardından artçı sarsıntılar devam etti. Saat 15.48'de 4.3, 15.49'da 4.9, 15.50'de 4.7, 15.57'de 3.6, 15.58'de 3.3, 16.01'de 3.7 büyüklüğünde sarsıntılar meydana geldi.
 
İlk depremle birlikte başta Fethiye olmak üzere Muğla'nın ilçeleri ile İzmir, Aydın, Antalya ve Denizli'de halk panik yaşadı ve uzun süre binalara girmeyip açık alanlarda bekledi.
 
DÜN DE SALLANMIŞTI
 
Muğla'da dün de saat 17.33'te, merkez üssü Köyceğiz İlçesi'ne bağlı Balcılar Köyü yakınları olan 4.2 şiddetinde bir deprem meydana gelmişti. Deprem herhangi bir mal ve can kaybına yol açmamıştı.
 
MUĞLA VALİ VEKİLİ, "CAMDAN ATLAYANLAR DIŞINDA YARALI YOK"
 
Muğla'nın Fethiye İlçesi Ölüdeniz açıklarında meydana gelen 6.0 şiddetindeki depremin ardından bölgede yapılan incelemelerde ciddi bir zararın olmadığı tespit edildi. Muğla Vali Vekili Faruk Necmi Kurt, "Ciddi bir hasar ve can kaybı yok. Fethiye ve çevresinde korkup camdan atlayan vatandaşlarımız olmuş. Deprem olur olmaz tüm ekiplerimizi seferber ettik. Ekiplerimiz 24 saat göreve hazır bir şekilde bekliyor. Şu ana kadar herhangi bir üzücü durum yok. Başbakanlık ile irtibat halindeyiz. Herkese geçmiş olsun diliyorum. Güvenilmeyen binalar varsa vatandaşlarımız bunu lütfen resmi kurumlara bildirsin. Panik yapmaya gerek yok, panik fayda getirmiyor" dedi.
 
BİNALARDAN ATLAYAN 8 KİŞİ YARALANDI
 
Fethiye Kaymakamı Mehmet Ali Karatekeli, Ölüdeniz açıklarında meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremle ilgili olarak, "Hastaneye intikal eden 8 vatandaşımız var. Onlar da korku ile pencereden, balkondan atlamışlar. Sağlık durumları iyi, hayati tehlikeleri söz konusu değil" dedi. 
 
Kaymakam Karatekeli, depremin ardından polis, jandarma ve sağlık ekiplerinin ilçe merkezi ve köylerde çalışma başlattığını söyledi. Kendilerine ulaşan ilk bilgilere göre birkaç binanın balkon kısmında çatlaklar oluştuğunu bildiren Karatekeli, "Haberleşmede yaşanan sıkıntı nedeniyle köylerle henüz irtibat kuramadık. Başta Ölüdeniz ve Ovacık bölgesi olmak üzere tüm köylerimize jandarma ekiplerini sevk ettik. Bana ulaşan herhangi bir can kaybı söz konusu değil. Temennimiz bundan sonra da can kaybının olmaması yönünde" diye konuştu.
 
Fethiye’de büyük panik yaşatan deprem sırasında korkuyla balkondan veya pencereden atlayıp yaralanan 8 kişinin de Fethiye Devlet Hastanesi'nde gerekli tedavilerinin yapılmasının ardından taburcu edildiği bildirildi
 
 
'Evlere girmeyin' uyarısı
 
BOĞAZİÇİ Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi'nde görevli Jeofizik Mühendisi Zafer Öğütcü, saat 15.44'te Muğla'nın Fethiye Körfezi Ölüdeniz açıklarında 6.0 büyüklüğünde, 'şiddetlice' bir deprem meydana geldiğini söyledi. Öğütcü, bu depremin 'şiddetli skalasında' bir deprem olarak kaydedildiğini ve depremin artçılarının sürdüğünü bildirdi.
 
Depremin ne kadar sürdüğüne ilişkin bir sistem ya da ölçme tekniği bulunmadığına işaret eden Zafer Öğütcü, '5. katta oturan bir kişi depremi 30 saniye, 1. katta oturan 20 saniye, yürüyen 10 saniye hissedebilir. Ya da hiç hissetmeyebilir. Bunun ölçülmesine ilişkin bir teknik mevcut değil. Merkezden uzaklaşıldıkça depremin şiddeti azalır" diye konuştu.
 
Zafer Öğütcü, Fethiye Körfezi'ndeki depremin 'şiddetlice' bir deprem olduğu için artçılarının devam edebileceğine işaret ederek, "6.0 büyüklüğündeki depremde evlerinde hasar oluşanların, evlerini kontrol ettirmeden içeri gırmelerini önermiyoruz" uyarısında bulundu.
 
Zafer Öğütçü, depremin büyüklüğünün ilk önce 6.1 olarak açıklandığının hatırlatılması üzerine, "Evet. 6.1 olarak açıklanmıştı ama depremin büyüklüğünü düzelttik. Deprem 6.0 büyüklüğünde" dedi.
 
AFAD: CAN KAYBI YOK
 
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Akdeniz açıklarında meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki deprem sonrası can kaybı olmadığını bildirdi. 
 
AFAD'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, deprem sonrası Muğla, Aydın,Antalya ve İzmir' deki ilgililerle yapılan görüşmeler ve incelemeler sonucunda can kaybı tespit edilmedi. AFAD Başkanlığı'nca tedbir amaçlı olarak, Afyon ve İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nden 10'ar kişi olmak üzere, 20 kişilik bir ekip Muğla'ya gönderildi. (SNK)Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com