Akdeniz'de parsel krizi

Akdeniz'de parsel krizi
Türkiye ile KKTC'nin Akdeniz'de doğalgaz aramaları için belirlediği G noktası Rumların arama yaptığı bölge ile çakıştı

Rumların Akdeniz'de tek taraflı olarak başlattığı doğalgaz sondaj çalışmalarında gerginlik giderek artıyor.

Milliyet'ten Sefa Karahasan'ın haberine göre; Türkiye ile KKTC arasında yapılan Kıta Sahanlığı anlaşmasına göre, Rumların sondaja devam ettiği 12. parsele yakın bir bölgede Piri Reis'in de arama yapacağı ortaya çıktı. Rumların Akdeniz'i 12 parsele bölmesinin ardından harekete geçen Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ortak koordinatlar belirledi.

G NOKTASI ÇAKIŞTI

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında New York'ta imzalanan "Akdeniz'de Kıta Sahanlığı Sınırlandırılması" anlaşması ile koordinatlar belirlendi. Belirlenen koordinatlar daha sonra 7 bölgeye ayrıldı. Türkiye ve KKTC yönetimi; bölgeleri A'dan G'ye kadar harf şeklinde ayırdı. Belirlenen bölgeler Türkiye'nin Ada'nın dört bir yanında doğalgaz arayacağı mesajını içerdi. AR/KKTC/G bölgesinin ise 12. parselle çakıştığı ortaya çıktı.

ADANIN DÖRT BİR YANI BİZİM

Zira Cumhurbaşkanı Eroğlu da araştırmanın, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Şirketi tarafından KKTC devleti adına yapılacağını vurgulamış ve "Güneyden kuzeye adanın dört bir tarafında denizaltı zenginliklerinde hakkımız olduğu gerçeğinden hareketle bu araştırmalar konusunda da istediğimiz bölgede istediğimiz şirkete araştırma verebileceğimiz gerçeğini ortaya koyduk" ifadelerini kullanmıştı. Milliyet'e konuşan KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Ada'nın her yerinde doğalgaz arayabileceklerini belirterek, "Arzumuz Rumlarla müşterek olarak doğalgaz çalışmalarını yürütmek" dedi. Piri Reis gemisinin araştırmalarına başladığını anlatan Küçük, "Doğalgaz aramalarının Kıbrıs'ı daha da fazla ayırmasını istemeyiz. Rumlar böyle giderse, toplumlar daha fazla uzaklaşır" dedi.

KÜSTAH PİRİ REİS

Rum Yönetimi de, Piri Reis gemisinin her adımını takip ediyor. Rum Fileleftheros gazetesi "Piri Reis'ten 12. parselde küstahlık" manşetiyle verdiği haberinde, Piri Reis'in 8-8,5 deniz mili hızla yol alarak; platforma doğru ilerlediğini öne sürdü. Gazete, geminin bu hızda yol almasının, araştırmalar yapmadığını gösterdiğini iddia etti. Gazete Amerikan bir casus uçağının da bölgede uçtuğunu belirtti. Simerini gazetesi de, Türkiye'nin "denizleri tapuladığını" savundu. Öte yandan 12. parselde sondaj çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğü ve denizin 2 bin 625 metresine ulaşıldığı belirtildi.

ÇUKURLARA KENDİLERİ DÜŞER

KKTC'de temaslar yapan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da, Rumları sert sözlerle uyardı. Rum tarafının, kapsamlı müzakerelerin yoğunlaştırıldığı bir dönemde, Doğu Akdeniz'de petrol arama faaliyetleriyle müzakereleri provoke ettiğini kaydeden Bağış, ''Akdeniz'in tabanında çukurlar açarak Kıbrıs'ta çözüm bulunmaz. Çukurları açanlar o çukurlara kendileri düşerler'' dedi. Bağış, kimsenin adanın ortak zenginlikleri üzerinde tek taraflı hak iddia edemeyeceğini de belirterek, "Hak iddia eden hatta bu doğrultuda tek taraflı çabalara girişen olursa da Türkiye'den misliyle karşılığını görür" dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com