Akdeniz'in en güzel denizanası!

Akdeniz'in en güzel denizanası!
Büyüklüğü ve değişik yapısı nedeniyle vatandaşları korkutan 'yumrulu denizanaları'nın...

MUĞLA Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Nuri Tarkan, Gökova ve Hisarönü körfezlerinde dönemsel olarak görülen, büyüklüğü ve değişik yapısı nedeniyle vatandaşları korkutan 'yumrulu denizanaları'nın zararsız olduğu açıkladı. Prof. Dr. Ahmet Nuri Tarkan, "Bu kadar büyük olmalarına rağmen zehirsizler. Bunlar Akdeniz'in en güzel denizanası" dedi.

Ağustos ayı sonu itibarıyla her iki körfezde görülen ve eylül ayı sonlarına doğru kaybolan büyük denizanaları, vatandaşları tedirgin etti. Gerek şekli gerekse de büyüklüğü nedeniyle korku yaratan denizanaları hakkında açıklamada bulunan, Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Nuri Tarkan, bu canlıları “Akdeniz'in en güzel denizanaları” olarak niteledi. Prof. Dr. Tarkan, "Akdeniz'in en güzel denizanalarından biri olan Cotylorhiza tuberculata'nın şemsiye kısmının merkezi kızıl çevresi sarı renktedir. Şemsiyenin altından mavi-mor renkte uzantıları ile çiçek buketini andırmaktadır. Akdeniz'de özellikle güney İtalya kıyılarında, Yunanistan ve Türkiye'nin özellikle Muğla İli kıyılarında bolca bulunan bir türdür. Cotylorhiza tuberculata Türkiye'deki diğer denizanaları arasında oldukça iri yapıda olmasına karşın zehirsiz denizanası türlerinden biridir. Türkçe'deki adı yumrulu denizanasıdır. Akdeniz denizanası da denilmektedir" diye konuştu.

Cotylorhiza tuberculata tentaküllerinin balıklardan istavrit ve sarıkuyruk larvalarına ev sahipliği yaptığını belirten Prof. Dr. Ahmet Nuri Tarkan, "Durgun su yüzeyine yakın gezen özellikle geceleri kıyılara yaklaşan hayvanlardır. Küçük planktonik organizmalarla beslenirler. Birkaç kilometre uzunluğunda dev sürüler oluşturabilirler. Bu denizanalarını elinize aldığınız bir demirle ya da sopa ile parçalara ayırınca garip bir koku salarlar. Saldıkları bu koku çevredeki deniz analarını da o noktaya çeker. Ayrıca bunların çok gelişmiş yenilenme yetenekleri bulunmaktadır. Ayrılan parçaları kısa bir süre sonra tekrar tam bir denizanası haline gelir. Bu yüzden bunları ortamdan uzaklaştırmak amacıyla parçalamak ters bir etki yaratmaktadır. Halkın bu denizanasından korkmasına çekinmesine gerek yoktur. Yan yana yüzebilirler" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com