Akil İnsanlar para alacak mı?

Akil İnsanlar para alacak mı?
Çözüm sürecine ilişkin belirlenen 63 akil insandan biri olann Hilal Kaplan, akil insanlar topluluğuna ilişkin merak edilenleri cevapladı.

İşte Hilal Kaplan’ın Yenişafak Gazetesi’nde yer alan köşe yazısından ilgili bölüm:

1. Neden ’Âkil İnsanlar’?

Heyeti tanımlamak için seçilen bu isim, ilk 2005’te ihdas edilen Medeniyetler İttifakı girişimi sırasında ortaya çıkmış. Oluşturulan 20 kişilik gruba önceleri ’Yüksek Düzeyli Grup’ denmiş olsa da sonradan bu grup ’Âkil İnsanlar’ diye anılmaya başlanmış. Elbette, memleketteki tek âkiller de biz değiliz. Hatta kimilerine göre âkil de değiliz. Bu aklı nasıl tanımladığınızla ilgili, netice itibariyle kısır bir tartışmadır. Bu noktadan sonra, yapılacak işe odaklanmak daha isabetli olacaktır. İsme değil, icraata bakalım.

2. ’Âkil İnsanlar’, kimi temsil ediyor?

63 kişilik heyete bakıldığında, görüş farklılıkları bariz olan bir grup olduğu rahatlıkla anlaşılabilir. Listede, referandumun üç cephesinden de isimler var. Hatta ’Yetmez ama evet’çileri de katarsak, onların sayısının ’Evet’çilerden bile fazla olduğunu söylemek mümkün. İçimizde ’Türk vatandaşlığı’ tanımından vazgeçmeyenler de var, ’Türkiye vatandaşlığı’ şemsiyesinin birleştirici olduğunu savunanlar da. Üniter devlete inanmış olanlar da var, ’Ademi merkeziyetçilikten öte yol yok’ diyenler de. Ortak noktamızı ise, Başbakan’ın konuşmasındaki bir cümle özetler mahiyetteydi: ’Kan akmaya devam ederken, her bahane teferruattır.’ Özetle, PKK sorununun çözülmesini istiyoruz. Bunun daha fazla ölerek ve öldürerek olmayacağını biliyoruz.

3. Ne anlatacağız?

Ne düşünüyorsak, onu. Bence hiçbir sorunun silahla çözülemeyeceğine dair fikir birliğimiz, asgari müştereğimiz değil, azami müştereğimizdir. Zira böyle bir müşterek haricindeki her tür ihtilafın, demokratik düzen içerisinde, meşru yöntemlerle çözülebileceği kanaatindeyiz. Daha önemlisi, yalnız kendi düşüncelerimizi anlatmaya değil, öğrenmeye de gideceğiz. Bu yüzden halkın taleplerini, kanaat ve beklentilerini raporlaştırıp sunmak, öncelikli amaçlarımızdan birisini oluşturuyor.

4. Para alacak mıyız?

Grup üyeleri, hiçbir ücret almayacaklar. Gönüllük esasına uygun hareket edilecek. Devlet, sadece teknik ve lojistik destek sağlayacak. Bu husustaki eleştirilerin, para ve statü için kâh askere kâh patronuna yaltaklandığı bilinen isimlerden geliyor olması ise ayrıca manidar. (AAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com