Akılları karıştıran görüşme

Akılları karıştıran görüşme
Operasyonlar sırasında Başsavcı Çolakkadı ve Adalet Bakanı arasındaki görüşme iddiası şüphe uyandırdı

Devletin bakanları ve onların oğulları soruşturulurken Başsavcı ve Adalet Bakanı görüşmesi akılları karıştırdı.

17 Aralık günü İstanbul merkezli olarak gerçekleştirilen “Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu” kapsamında gelişen olaylarda kısa sürede başta 2. dalga denilen yine İstanbul merkezli yolsuzlukla ilgili yeni bir operasyon başlatıldığı ancak İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş’ın İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gönderdiği talimat ve arama ile gözaltına alma kararlarının dirençle karşılanarak operasyonun engellendiği bilgisi basına yansımıştı.  

26 Aralık Perşembe günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı’nın, Muammer Akkaş’ı görevinden almasının üzerine Akkaş yazılı bir açıklama ile “Görevini yapmasının engellendiğini ve Yargı’ya müdahale edildiğini” duyurdu.

Akkaş’ın açıklamalarının ardından vakit kaybetmeden basın mensuplarını toplayarak karşı açıklamada bulunan Başsavcı Çolakkadı ise “Savcı Muammer Akkaş’ın yalan yanlış ifadelerde bulunduğunu, yönetmeliğe aykırı davrandığı için kendisini görevden aldığını ve kimseden emir veya talimat almadığını” söyledi.  

Ancak “kimseden emir almadım/almam” diyen Çolakkadı’nın gizlediği iddia edilen gelişmeler kafaları karıştırdı.

İddiaya göre,  Adalet Bakanı Müsteşarı ve aynı zamanda HSYK atama dairesi üyesi olan Birol Erdem’le samimi olduğu bilinen HSYK 3. Daire üyesi Rasim Aytın  26 Aralık Perşembe günü sabah erken saatlerde İstanbul Başakşehir’de  İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı ve Sorumlu Başsavcı Vekili Oktay Erdoğan ile görüştü.

Bu görüşmenin hemen akabinde 2.Yolsuzluk ve Kara Para  Aklama operasyonu dosyası Savcı Muammer Akkaş’tan alındı.  Basın açıklamasında hiçbir makamdan emir almadığını söyleyen Turan Çolakkadı’nın, İstanbul'a bizzat gelen Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile 19 ve 24 Aralık 2013 tarihlerinde gözden uzak yerlerde iki kez görüştüğü basında yer almıştı.

Kabinede yer alan isimler ve yakınları ile ilgili bir soruşturma yürütülürken soruşturmanın en tepesindeki Cumhuriyet Başsavcısının aynı kabine içerisinde yer alan Adalet Bakanı ile görüşmesi anlamlı bulundu.

Bakanla görüşmesinin normal olduğunu söyleyen başsavcının Adalet Bakanı ile makamında değil gözden uzak yerlerde görüşmesi  akıllardaki soru işaretlerini arttırdı. (MRO)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com