"Akiller köşelerinde hükümeti övmemeli!"

"Akiller köşelerinde hükümeti övmemeli!"
Ece Üner'in sorularını yanıtlayan Taha Akyol, Akiller Heyeti'ni yorumladı, heyette yeralması için yapılan teklifi neden reddettiğini anlattı.

Habertürk’te Akşam Raporu’nakonuk olan Hürriyet yazarı Taha Akyol, Akil İnsanlar Komisyonu ve çözüm sürecini değerlendirdi. Ece Üner’in sorularını yanıtlayan Akyol, hem heyetin misyonunu yorumladı hem de heyette yer alması için yapılan teklifi neden red ettiğini anlattı.

HEYET İSTİŞARE YAPMALI YOKSA HÜKÜMET MEMURU OLURLAR

"Akil adamların kendilerinden beklenenleri yapabilmesi ancak istişare kavramıyla anlatılabilir. Hükümetin memuru gibi davranırlarsa hem işlerini yapamazlar hem de itibar kaybederler. Başbakan’ın konuşması çok dengeliydi orada da istişare ön plandaydı. Akil adamların hükümet memuru ve propagandacısı gibi görülmesi ve gösterilmesi yanlıştır. Akil adamlar görüşlerini söyleyebilmelidir. Kürtler böyle hissediyor, Türkler böyle hissediyor diyebilmelidir. Yoksa yazık olur."

YAZILARIMIN GAZETECİ KİMLİĞİMLE OKUNMASINI İSTİYORUM

"Ben yazılarımın gazeteci Taha Akyol ne yazmış diyerek okunmasını isterim. Akil adam ne demiş diye okunmasını istemem. Ayrıca Lozan belgeseline büyük önem veriyorum, yoğunluğumu oraya vermek istiyorum."

GAZETECİLERDEN AKİL OLUR MU?

"Bu heyette gazeteci arkadaşlar da var. Ben onlara akıl vermek istemem. Ben yazılarımın gazeteci kimliğimle okunmasını isterim. O nedenle teklifi kabül etmedim. Bu heyette yer almayı gazetecilik ilkeleriyle taban tabana zıt görmüyorum, benim bakışım bu sadece."

AKİLLER KÖŞELERİNDE HÜKÜMETİ ÖVMEMELİ

"Ben bu süreci destekliyorum ve bunu deklere ettim. Sadece bugün de değil rahmetli Özal zamanında da demokratik kanalları açmak gerektiğini düşünüyordum. Heyetteki arkadaşlar köşelerinde AK Parti’yi övebilirler, bu haklarıdır. Ancak bu sıfatı taşıdıkları zaman hükümetin propagandasını yapıyor olurlar. O nedenle sürecin gerektirdiği dil ile konuşmalılar." (AAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com