"Aklımda bir ilk daha var"

"Aklımda bir ilk daha var"
Çift kol ve rahim naklinin ardından, yüz nakliylede dünyada konuşulan doktorda çarpıcı açıklamalar geldi...

Çift kol ve rahim naklinin ardından, yüz nakliyle yalnızca Türkiye'de değil, dünya tıp alanında büyük başarı elde eden Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Ömer Özkan, şimdi ise 'ütopik' bir nakil planladığını, bunun için rahim ve yüz nakli yapılan hastaların tamamen iyileşmesini bekleyeceklerini söyledi.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ!

Ankara'nın Haymana İlçesi'nde oturan manifaturacı baba ve ev hanımı annenin 6 çocuğundan biri olan Prof.Dr. Ömer Özkan, bugünlerde yalnızca Türkiye'nin değil, dünyanın gündeminden düşmüyor.Aynı anda bir hastasına tam yüz nakli, bir başka hastasına da çift kol ve bacak nakli yaparak tıp literatürüne girmeye aday olan Prof.Dr. Ömer Özkan, operasyonların üzerinden 5 gün geçmesine rağmen henüz dinlenmeye fırsat bulamadı. Geç saatlerde geldiği evinde önce kızı 11 aylık Zeynep Lara ile ilgilenen, oyunlar oynayan, uyuduktan sonra da gecenin bir vakti, Hastalarıma bir bakıp, geleyim diyerek ayrılan ve gecesi gündüzüne karışan Prof.Dr. Ömer Özkan, aynı hastanede birlikte görev yaptığı eşi Plastik Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Özlenen Özkan ile birlikte DHA muhabirinin sorularını yanıtladı.Prof.Dr. Özkan, liseyi Ankara Bahçelievler'deki Cumhuriyet Lisesi'nde okuduktan sonra Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim gördüğünü, plastik cerrahi alanındaki uzmanlık eğitimini de Hacettepe'de aldığını anlattı. Ömer Özkan, dünyada mikro cerrahi konusunda en ileri iki ülke olan Japonya ve Tayvan'da 6'şar ay kaldığını, Avrupa Plastik Cerrahi Derneği'nin verdiği bursla da Almanya'nın Münih kentinde 3 ay çalışma yaptığını kaydetti. Prof.Dr. Özkan, Ancak beni asıl yetiştiren Hacettepe'dir vurgusunu yaptı.

TÜM UZUVLAR NAKLEDİLEBİLİR

Son yıllardaki organ nakilleriyle özel yaşamına, hobilerine ve çok sevdiği futbola ve film izlemeye pek fırsat bulamadığından yakınan Prof.Dr. Özkan, ailece tatil yapmaya da fırsat bulamadığını dile getirdi. Prof.Dr. Özkan, 5 Ocak'ta çift kol ve rahim nakillerini anlatmak üzere davet aldığı Japonya'ya gittiğini ve Japon meslektaşlarına deneyimlerini aktardığını kaydetti.

'AKLIMDA YENİ BİR İLK VAR'

Dünyada ilk kez kadavradan rahim naklini gerçekleştirdiği, şimdi de Türkiye'de ilk yüz naklini, bu ameliyatla aynı anda çift kol ve bacak nakliyle de yeni bir ilki gerçekleştirdiğinin hatırlatılması ve Aklınızda başka bir ilk var mı sorusu üzerine Prof.Dr. Özkan, Var. Bir şeyler planlıyoruz ama şimdi o konuya girmeyelim. Önce yüz naklini sonuçlandırmamız lazım yanıtını verdi.
Tüm uzuvlar nakledilebilir mi sorusuna Evet yanıtı veren Prof.Dr. Özkan, Beyin de mi sorusuna da Tüm uzuvlar karşılığını verdi. Prof. Dr. Özkan, hangi uzvu nakletmeyi planladığına ilişkin soruya ise Hayır, söyleyemem karşılığını verdi. Prof. Dr. Özkan, rahim naklinin 1- 1.5 yıl, yüz naklinin de en az 1 yıl daha vaktini alacağına işaret ederek, Bunların bir tanesinin takibi bile çok yorucudur. Uzun süre şehirden ayrılamıyorsunuz, tatil yapamıyorsunuz. Çok büyük bir yük altındayız. Onları tamamlamamız lazım. Yüz ve rahim ameliyatları yüzünden Antalya'dan uzun süre ayrılamayacağım dedi.

ÜTOPİK BİR NAKİL PLANLANIYOR

Rahim ve yüz naklinin takibi sürerken yeni bir yük almanın gereği olmadığını vurgulayan Prof.Dr. Ömer Özkan, yapmayı planladığı uzuv nakliyle ilgili toplumda yoğun bir beklenti olup olmadığına ilişkin soruya da Var da, siz yok olduğunu düşünün. Aslında bu konuyu konuşmak istemiyorum. Ama bunu planlıyoruz. Şimdi biraz ütopik geliyor olabilir. Ancak 5 sene önce de rahim nakli bize ütopik geliyordu. Yapabilir miyiz diye tartışıyorduk diye konuştu.

Ütopik olarak nitelendirdiği yeni çalışmasının ancak rahim nakli yapılan kadının bebeğini kucağına alması, yüz nakli yapılan hastanın da tamamen iyileşmesinden sonra, tahminen 1-1.5 yıl sonra ele alınabileceğini anlatan Prof.Dr. Özkan, yeni çalışmanın bu süreden sonra yapılacağını, şu an aklında olsa bile o çalışmayı yapmayacağını kaydetti. Prof. Dr. Özkan, bu nedenle, çift kol nakli yaptıktan yaklaşık 1 yıl sonra rahim nakli fikrine ısındığını ve adapte olduğunu anlattı. Prof. Dr. Özkan, yüz naklinin de çok önce planlamasına rağmen, rahim naklinin üzerinden 5-6 ay geçmeden gündeme getirmediklerine değindi. Prof. Dr. Özkan, Belli bir süre geçtikten sonra, yüz nakli fikrini ısıttık, 'Artık yapalım, zamanı geldi' diye düşündük. Rahim nakli operasyonu bizi çok yoruyor. Çift kol naklinin yorgunluğu kalmadı, artık o iş bitti dedi.

Prof.Dr. Ömer Özkan, ilk yüz naklinin yapıldığı Fransa'da 2005 yılından önce, daha hayvanlar üzerinde çalışılırken, yüz nakli yapmanın aklına geldiğini, ancak o dönem bu fikrini olgunlaştıramadığını, yapamadığını belirtti. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com