AKM polisin mi yoksa kültür ve sanatın mı merkezi olacak?

AKM polisin mi yoksa kültür ve sanatın mı merkezi olacak?
CHP, Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yeniden bir kültür sanat kurumu olarak mı yoksa polise ait bir yapı olarak mı kullanılacağını sordu

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e 5 yıl önce yenileme gerekçesiyle kapatılan ve 29 Ekim’de açılacağı bildirilen Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yeniden bir kültür sanat kurumu olarak açılması planlanan tarihi ve Haziran ayından beri AKM’nin bir bölümünün polisler tarafından kullanılmasını sordu.

CHP’li Onur, Bakan Çelik’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Taksim Meydanı’ndaki AKM’nin 5 yıl önce “yenileme” gerekçesiyle kapatıldığını ve 29 Ekim’de açılacağının bildirildiğini hatırlattı. Gezi Parkı’na AVM yapılmasına karşı çıkan halkın protestolarının yoğunlaştığı süreçte, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan, projenin yüklenicisi Yeni Yapı ve Taca İnşaat’a projenin durdurulduğu bildirilmiştir. Öte yandan, Haziran ayından beri AKM’nin bir bölümü polis tarafından kullanılmaktadır. Polis ekipleri AKM’nin bir bölümünü lojistik, ikmal merkezi ve cephanelik olarak kullanmaktadır diyen Onur, Çelik’e şu soruları yöneltti:

“-Kent merkezinde önemli bir kültür merkezi olan AKM ile ilgili Bakanlığın tasarrufu nedir?

-Sabancı Holding’in Bakanlık ile imzaladığı protokol geçerli midir? 30 milyon liralık katkı payı kullanılmış mıdır?

-İçişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında AKM projesinin kadük hali değerlendirilmiş midir? Şimdilik AKM’yi geçici olarak kullandığı bilinen polis ekiplerinin burada kalıcı olmasına dönük bir çalışma var mıdır? Yoksa AKM ne zaman bir polis merkezi görünümünden çıkarılacaktır? AKM’nin yeniden bir kültür sanat kurumu olarak açılması için planlanan yeni tarih nedir?

Kamuoyuna tarih ne zaman ilan edilecektir?

-AKM’nin yeniden bir kültür sanat kurumu olarak açılması için planlanan yeni tarih nedir? Kamuoyuna tarih ne zaman ilan edilecektir?”  (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com