AKP 15 milyarı kaybetti!

AKP 15 milyarı kaybetti!
AKP ödenek limitlerini 15 milyar aştı, gidişat hiç iyi değil.
Yurt gazetesine konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak AKP'nin Sayıştay ile çevirdiği dolapları açıkladı. Öztrak Meclis'te yapılan Bütçe Planlarına AKP'nin uymadığını, bütçenin çok üzerinde harcamlar yapıldığını belirterek  "Meclis’in bütçe yapma ve denetleme hakkı elinden alınmıştır" dedi.
 
PARALARIN NEREYE GİTTİĞİ BELLİ DEĞİL!
 
Sayıştay'ın bilgi sakladığını belirten Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak "Geçen sene biliyorsunuz Sayıştay raporları gelmedi, bizim ısrarımız üzerine geldi. Bu sene de raporlar geldi ama özet raporlar geldi, ekler gelmedi. Halbuki eklerde Sayıştay denetçilerinin bulguları yer alıyor. O bulgulara bakarak zaten o sonuçlara ulaşmış oluyorlar. Ama biz Meclis’te bu sonuçlara yol açan bulguların en olduğunu bilmiyoruz." dedi.
 
Hukuksuz şekilde para harcamlarına değinen Öztrak bir önerek vererek "AFAD’la ilgili raporda, 'Yapılan insani yardım harcamalarının herhangi bir usulü ve esası yok. Bu usul ve esasa bağlı olmadan yapılıyor” diyor. Kuruluş da Sayıştay’a, 'Evet haklısınız, gelecek sene bununla ilgili bir düzenleme yapacağım' diyor. Ama 2013 yılında yapılacak. Yani 2012 yılında insani yardım harcamaları, örneğin Suriye’deki mültecilerle ilgili harcamalar usulsüz. Nereye gittiği belli olmayan bir şekilde kalıyor." ifadelerini kullandı.
 
AVRUPA BİRLİĞİ İŞİN FARKINDA
 
Avrupa Birliği'nin Sayıştay raporuna değinen Öztrak "Avrupa Birliği İlerleme Raporu’nda da Sayıştay’ın bu durumu ile ilgili olarak çok ciddi değerlendirmeler var. Bunu ciddi bir eksiklik olarak görüyorlar. Raporun yanlış hatırlamıyorsam 10. Sayfasında Sayıştay’ın yetkilerinin yeterince kullanılmadığını, kullandırılmadığı, engellendiği yönünde bir değerlendirme yapmış." dedi.
 
BAŞBAKAN EKONOMİDEN BİHABER
 
Devlet Bakanı Ali Babacan'ın açıklmalarına değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak  "Devlet Bakanı Ali Babacan, 'Likiditenin sonuna geldik' diyor ama likidite daralmasının etkilerinin ne olacağı konusunda hiçbir ipucu vermiyor. Bakın şunu söyleyeyim. Geçmişte saydam olmayabilirsiniz, anti demokratik olabilirsiniz ama dünyada para bol olduğu zaman uluslararası sermayenin risk iştahı o kadar yüksek olur ki sizin yaptığınız hataları görmez. Ama likidite daralmaya başladığı zaman, Amerikan Merkez Bankası parayı vermemeye başladığı andan itibaren bu hatalar birse bin olur. Yani siz bu saydamlığı şeffaflığı Sayıştay’ın denetimini ortadan kaldırdığınız zaman para bolken bu durumu görmezler." ifadelerini kullandı.
 
BUNUN FATURASI TÜM MİLLETE ÇIKAR
 
Yapılan bu usülsüzlüklerin faturasının tüm millete çıkacağını söyleyen Öztrak "Bunun sonucu vatandaşın çok yüksek faizlerle karşı karşıya gelmesi olur. Bunun faturası tüm millete çıkar. Hükümet kuvvet ayrılığını hiçe saymak suretiyle Başbakan hangi maceranın içerisine girdiğinden bihaberdir." dedi.
 
ÇİÇEK GÖREVİNİ YAPMIYOR
 
Sayıştay raporunun eklerinin Meclis getirilmesini sağlamak Meclis Başkanı'nın işidir diyen Öztrak "Çok açık olarak ifade edeyim, Meclis Başkanı görevini yapmıyor. Bu usulsüzlüklerin ört bas edilmesine engel olacağız. 2015’e kadar böyle gider, seçimlerde de bunun hesabını sorarız." ifadelerini kullandı.
 
Bazı kurumların Sayıştay denetiminden çıkarılmasını değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak "Şunu açıkça ifade edeyim, kamu kaynağı kullanan hiçbir kurumun Sayıştay denetiminden çıkmaması lazım. Eğer bazı kurumlar bu denetimden çıkarılıyorsa, bu açıkçası bazı hesap kitabın milletin gözünden, denetiminden kaçırılması demektir. Hükümet denetimden kaçmak istiyor. Ha bugün kaçırırsın yarın kaçırırsın. Öbür gün biz iktidar oluruz, bunun hesabını sorarız. Bunun kaçırılmasında rol oynayan bürokrattan da sorarız. Sayıştay’dan da sorarız. Buna alet olan herkesten sorarız." dedi.
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak sözlerini şöyle sürdürdü: "Bana göre en önemlisi uygunluk raporunda Sayıştay’ın söylemiş olduğu ifadelerdir. Diyor ki hükümet, 'Meclis’in vermiş olduğu yetkiden 15 Milyar lira usulsüz harcama vardır. Merkezi Yönetim Bütçe Kanun’un yukarıdaki yer verilen maddeleri bağlamında tamamlayıcı ödenek verip vermeme hususu Meclis’in takdirindedir.' Bu kaçıncı yıl? Her yıl Hükümet, bu ödenek aşımlarını yapıyor ve maalesef iktidar partisinin oylarıyla bu Meclis’ten geçiyor. Hükümet Sayıştay’ın yetkilerini elinden almak ya da bir takım kanunun arkasından dolanmak gibi uygulamalarla Sayıştay’ı bitirmek istiyor. Onun için şuan top Meclis’tedir. Top iktidar partisinin elindedir." (BCE)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com