AKP Alevilere yardım etmiyor

AKP Alevilere yardım etmiyor
Türkiye’de ölüm tehditleri alan Suriyelilere Alevi örgütleri sahip çıktı.
Suriye’den muhaliflerden kaçıp sığındıkları Türkiye’de de ölüm tehditleri alan yaklaşık 130 Suriyeli Alevi Türkmen’e, İstanbul’da Alevi örgütleri sahip çıktı. 
 
Kumkapı’da yaklaşık 10 gün parkta konaklamak zorunda kalan grup, önceki gün akşam Karayolları Cemevi’ne taşındı. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda Alevi örgütünün girişimiyle parktan alınan grup, çoğunlukla kadın ve çocuklardan oluşuyor.
 
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Vedat Kara, Suriye’den kaçarak İstanbul’a gelebilen grupta hamile kadınların da olduğunu belirterek “Halep’ten önce Gaziantep’e gelmişler. Orada 20 günü aşkın bir süre kimliklerini gizleyerek kalmışlar. Kolunda zülfükâr dövmesi olan bir genç, o sıcakta montla dolaşmış... Bazı ailelerin çocukları Suriye’de askerde... Çoğu Türkçe konuşabiliyor. Kimlikleri ortaya çıkmaya başlayınca da tehdit almaya başlamışlar. Can güvenlikleri olmadığı için kendi olanaklarıyla İstanbul’a gelmişler” dedi. 
 
‘Güvenlikli bir yer istiyoruz’
 
Sığınmacı Alevilerin 1 haftadır parka konakladıklarını öğrenir öğrenmez çok sayıda Alevi örgütünün yardıma koştuğunu anlatan Kara, grubu, daha uygun olduğu için 31 Ağustos Cumartesi akşamı, Karayolları Cemevi’ne taşıdıklarını belirtti. İstanbul Valiliği’nin ise grubun cemevinden çıkarılmasını istediğini belirten Kara, şöyle konuştu: 
 
“Valilik yetkilileriyle konuşuyoruz. Alevi örgütleri olarak kendimiz çözüm bulma konusunda ısrarcıyız. Şu anda giyinme, gıda gibi temel ihtiyaçları karşılandı. Olayı duyan Aleviler duyarlılık gösteriyorlar. En önemli problem ise güvenlik. Kendilerini güvende hissetmiyorlar. Türkiye devleti de muhaliflere gösterdiği kolaylığı bu ailelere göstermiyor. Bir nevi ortada kalmış durumdalar. Kimseyle de irtibat kuramayınca parkta kalmaya başlamışlar.”
 
Şişli ve Sarıyer belediyelerinin de yardımda bulunmak istediğini ancak valiliğin ‘Bizim iznimiz dışında bir şey yapmayın’ emriyle bu yardımların engellendiğini belirten Kara, “Valiliğin önerdiği birkaç yer bize uygun gelmedi. Bayrampaşa’da bir yer önerildi. Arkadaşlarımız bakmaya gittiler. Orası da güvenlik nedeniyle kabul edilmedi. Bizde de onlarda da tedirginlik var. 
 
Alevi örgütleri olarak artık bu işin takipçisiyiz. Bu arkadaşların güvende hissedecekleri bir yer sağlamak istiyoruz. Öldürülmekten korkuyorlar. Şimdilik burada kalacaklar. Birkaç aileye ev bulduk” dedi. 
 
Cemevine getirilen grubun, muhaliflerden kaçan Alevilerin sayısının 3 bini bulduğunu söylediğine dikkat çeken Kara, “Bu kişilerin İstanbul’da çeşitli parklarda kaldıkları söyleniyor. Hepsiyle irtibat kurabilmiş değiliz. Burada da bir güvenlik sıkıntısı mevcut. Koordineli olarak temsilcilerimiz burada olacaklar” diye konuştu.
 
‘Parkı biz boşaltmadık’
 
Fatih Belediyesi’nden yapılan açıklamada da Kumkapı’daki parkın boşaltılmasıyla ilgili herhangi bir taleplerinin olmadığı belirtilerek “Fatih Belediyesi’nden Nedim Bucak isimli bir görevlinin Suriyeli mültecilerden parkın boşaltılmasını istediği iddia edilmektedir. Tamamen yanlıştır. Belediyede bu isimli bir çalışan yoktur.
 
Fatih’te yaklaşık 25 bin Suriyeli mülteci bulunmaktadır. Bu sayının içinde kimin Alevi, kimin Sünni olduğunu bilmemiz mümkün değildir. Dolayısıyla haberde iddia edildiği gibi mezhep farklılığı yüzünden bir ayrım yapılması imkânsızdır” denildi. 
 
Parkın boşaltılmasıyla ilgili talebin muhtemelen “Yenikapı-Harem arası Avrasya Lastik Tekerlekli Tüp Geçit” çalışmasıyla ilgili olabileceği ifade edilerek habere konu olan alanın, bu tüp geçidin batma yeri olduğu, şantiye sahası olacağı için kapatıldığı belirtildi. Buradan ayrılan mültecilere de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Florya Çiroz Yazlık Kampı’nın ayrıldığını, Alevi dernekleriyle irtibat kurulmak üzere çalışmaların sürdürüldüğü de kaydedildi.(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com