AKP Anketinde Garip Sorular!

AKP Anketinde Garip Sorular!
Sözcü yazarı Emin Çölaşan AKP anketindeki ilginç soruları yazdı...

Sözcü gazetesi yazarı Emin Çölaşan, bugünkü yazısında AK Parti anketindeki ilginç soruları okuyucularıyla paylaştı..

İŞTE O SORULAR:

İktidar partisi bütün gücüyle seçime hazırlanıyor. Bütün kesimlere mavi boncuk dağıtılıyor. Kesenin ağzı henüz açılmadı, esas hikayeler seçim öncesinde gerçekleşecek.

Bütün bunlar yapılırken, AKP şimdi bir anket yaptırıyor ve bunu gizli tutuyor. Binlerce kişiye sorular soruluyor. Sonra sonuçlar kendilerine göre açıklanacak:
AKP yüzde 50, CHP yüzde 20, MHP barajı geçemiyor, yine tek başımıza iktidar oluyoruz tantanası yapılacak!
Olacakların ve özellikle yapacaklarının ipuçları bu ankette yer alan sorularda açıkça görülüyor. Gizli anket dün elime düştü.

İşte sorulardan bazıları:

- Sizin ve ailenizin hükümet tarafından çözülmesini istediğiniz en önemli sorun hangisidir?

- Yaşadığınız şehre AKP iktidarları döneminde yapılan en önemli hizmet-yatırım hangisidir?

- AKP'nin sekiz yıllık iktidarı döneminde en başarılı olduğu konu hangisidir?

- AKP'nin sekiz yıllık iktidarı döneminde ailenizin ekonomik durumunda nasıl bir gelişme oldu?

- Aynı dönemde ülkemizin demokratikleşme düzeyinde nasıl bir gelişme oldu?

- Ülkemizin uluslararası gücü ve saygınlığı konusunda nasıl bir gelişme oldu?

- İnsan hak ve özgürlükleri konusunda nasıl bir değişme oldu?

Türkiye'de insanlar korkutuldu, bütün kesimlere korku salındı. Böyle anketlerde vatandaşa sorulan sorularda gerçekçi yanıtlar alınması mümkün değildir. Anketi yapan kişiler "Biz bu işi AKP adına yapıyoruz" dedikleri anda iş biter ve herkes korkusundan olumlu yanıt verir.

"Durum çok iyi... Allah'a şükür hiçbir şikayetimiz yok... Ülkemiz de çok iyiye gidiyor... AKP her konuda başarılı olmuştur..."

Ankete yanıtlar bu doğrultuda verilecek ve sonra açıklama yapılacaktır:

"Partimizin yaptırdığı ankette vatandaşların yüzde 80'i her şeyin iyiye gittiğini belirtmiştir! Olumsuz konuşanlar yüzde 15, kararsız kalanlar yüzde 5 tir!"

• • •

Anket sorularındaki cambazlık ikinci aşamada iyice ortaya çıkıyor. Bu bölüm, 2011 seçimleri ve sonrasını kapsıyor.

AKP'nin niyeti işte bu aşamada karşımıza çıkıyor.

İşte o sorulardan bazıları:

- Size göre 2011 yılında yapılacak genel seçimlerden sonra kurulacak yeni hükümetin en öncelikli olarak yapması gereken ilk üç şey ne olmalıdır?

Seçenekler sıralanıyor:

1- Yeni ve sivil bir anayasa.
Bu soru gösteriyor ki, yine tek başlarına iktidar oldukları takdirde sivilleşme adı altında yeni bir anayasa yapacaklar. Demek ki 12 Eylül referandumu ile yaptıklan değişiklik bunlan kesmemiş, yeterli gelmemiş. (Bu soruya örneğin yüzde 70 Evet' yanıtı verieze'r.'.

2- Başörtüsü sorununun çözülmesi. Adma sıkmabaş denilen türbanı her yerde serbest bırakacaklar. İlköğretim okullarında, kamu kurumlannda, adliyelerde, poliste, aklınıza gelen her yerde... Çünkü Müslümanlığın simgesi, o bir metrekarelik bez parçası ve kadınların saçlarının görünmemesi oldu! (Bu soruya örneğin yüzde 80 'Evet' denilecek!)

3- Alevilerin sorunlarının çözülmesi.

Sekiz senedir tek başına iktidarda olan bir parti bu konuya el atmamış, Alevi yurttaşlarımızı horlamış, küçümsemiş ve yok saymış, şimdi ise Alevilerin sorunlanndan söz ediyor. (Bu soruya verilecek yanıtların örneğin yüzde 90'ı Hayır olacak!)

4- Kürtlerin sorunlarını çözecek demokratik düzenlemeler.
Hadise belli oldu! Talabani birkaç gün önce İstanbul'da Kürt örgütlerine ve Abdullah Öcalan'a mesaj göndermiş, "Seçimi bekleyin, sonuçlar inşallah çok iyi olacak, seçimden sonra her şey düzelecek" demişti. Şimdi olay açığa çıkıyor.

Sorular devam ediyor. İşte seçim sonrasında kurulacak yeni hükümetin önceliklerinden biri daha:

5- Ordunun hem daha modern, hem de daha demokratik bir yapıya kavuşturulması.

Türk ordusu ile oynayacaklar, bugüne kadar yaptıkları yetmediği için onu tamamen silip gündemden düşürecekler. Saygınlığını ve onurunu daha da zedeleyip kendi çıkarları doğrultusunda kullanacaklar. Böylece Din Devleti'ne, Kürtçülüğe yol verilecek.

6- Muhtaç kişiler için sosyal yardımlar. Para, gıda, kömür, beyaz eşya yardımlanyla yaklaşık 1.5 milyon aileyi kafakola alıp oy devşirme yöntemleri. Onlan aç, işsiz, fakir bırakacaksın, ölümü gösterip hastalığa razı edeceksin, bu yolla oy toparlayacaksın!

• • •

AKP'nin niyetleri anketin üçüncü bölümünde bir kez daha ve açıkça ortaya çıkıyor. Anketçi. konuştuğu vatandaşa yazılı metinden okuyup şöyle soracak:

"Size şimdi okuyacağım konularda kararlar alması ve belli adımlar atması durumunda. desteklediğiniz partiyi desteklemekten vazgeçer misiniz?

AKP'nin niyetleri ve yapacakları, bu bölümde neredeyse açıkça yazılmış:

- Başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasını desteklemesi.

İkinci soru çok daha çarpıcı:

- Devlet dairelerinde başörtüsü ile çalışılmasının serbest bırakılmasını desteklemesi.
Üçüncü soru ise insanı zıplatacak nitelikte:

- Başörtüsünün ilk ve orta öğrenim kurumlarında serbest bırakılmasını desteklemesi.
Bu üç soru çok önemli çünkü seçimi bir kez daha kazandıktan takdirde Türkiye'yi nereye sürükleyeceklerini gösteriyor. Bunların "Başörtüsü" dediği, oysa bir üniformaya dönüşmüş olan sıkmabaş, ilköğretim okulları, liseler, üniversiteler ve devlet dairelerinde serbest bırakılacak. Anket sonuçlannda bu olay yüzde 80 'Evet' gibi açıklanacak!

- PKK üyelerinin yargılanmadan normal hayata dönmelerini desteklemesi.
Dikkat, amaçları bir kez daha ortaya çıkıyor. En tehlikeli oyun sahnelenmek üzere. Ey AKP, sen bir ankette bile olsa bu soruyu hangi hakla, nasıl sorarsın? Sorular devam ediyor:

- Güneydoğu'ya yönelik açılım politikalarını desteklemesi.
Kürtçülüğe destek hikayesi!

- Zorunlu askerliğin kalkması ve profesyonel askerliği desteklemesi.

Evet, kafalarında olan bütün düşünceler bu anketin sorularına dönüşmüş durumda. Ama daha da tehlikelisi var. Anketin son bölümünde şu sorular soruluyor:

- Kendinizi mezhep olarak nasıl tanımlıyorsunuz?

- Kendinizi etnik köken olarak nasıl tanımlıyorsunuz?
Böylesine ayrımcılığa yönelik sorular, insanlara bir iktidar partisi tarafından nasıl sorulabilir? Sana ne insanların mezhebinden, etnik kökeninden?
Son iki soru şöyle:

- Referandumda nasıl oy kullandınız?

- Bugün milletvekili seçimi olsa, oyunuzu hangi partiye verirsiniz?

Bunların tamamı cingözce, kurnazca hazırlanmış sorular... Çeşitli bilimsel yöntemlerle örneğin Türkler, Kürtler, Sünniler, Aleviler hangi konuda ne düşünüyor, neye karşı çıkıyor, neyi istiyor gibi soruların yanıtlarını elde edecekler.

Ama esas önemli olan, bu anketin tüm sorularında AKP'nin yapacakları gizli. Seçimi yeniden kazandıkları takdirde sıkmabaş her yerde serbest olacak, Kürtçülük açılımı hızlanarak devam edecek, Türk ordusu bir kez daha hadım edilecek, PKK'lılar yargılanmadan bırakılacak.

AKP'nin anketi şu anda yapılıyor. Sonuçlar açıklanır mı, bilemiyorum. Bildiğim tek şey, önümüzdeki seçimleri yeniden kazandıkları takdirde ülkemizde çok, ama çok tehlikeli oyunlar oynanacak.

Bu ankette sormadıkları, herhalde bir süre sonra gündeme getirecekleri bir adet eksik soru var! O da şöyle:
"Yeni bir anayasa değişikliği ile Başkanlık Sistemine geçilmesi ve sayın başbakanımızın halk tarafından Devlet Başkanı seçilip Çankaya'ya terfi ettirilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?

O da olur inşallah!

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com