AKP Avrupa Birliği Sayıştayı'nı da şaşkına döndürdü!

AKP Avrupa Birliği Sayıştayı'nı da şaşkına döndürdü!
Kapasite geliştirme programları için AB’den fon kullanan Sayıştay raporlarının kamu denetimine kapalı olduğunu öğrenen Avrupa Sayıştayı yetkilileri şok yaşadı.

Avrupa Birliği’nin 140 milyar avroluk bütçesini denetleyen Avrupa Sayıştayı yetkilileri, Türkiye’deki Sayıştay raporlarının kamuoyuna sunulmadığını öğrenince şok yaşadılar. Avrupa Birliği’nin aday ülkelere sunduğu katılım öncesi yardım aracı (IPA) fonlarından yararlanan Türkiye’de yapılan pek çok projeyi de denetleyen Avrupa Sayıştayı, raporlarının kamuoyundan kaçırıldığını öğrendikleri Sayıştay’la yapılan projeleri denetlemedikleri için yaşadıkları pişmanlığı BirGün’e anlattılar. 2012’de AKP’nin Sayıştay yasasında yaptığı değişikliğinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesine karşın pek çok denetim raporu hâlâ gizlenirken, kritik bakanlıklar ve kamu kuruluşlarının denetiminin yapılmaması ve harcamaların resmi olarak TBMM’ye bildirilmemesi, Meclis’in denetim işlevini zayıflatmayı sürdürüyor.

“KEŞKE SAYIŞTAY’I DENETLEMİŞ OLSAYDIK”

Merkezi Lüksemburg’da bulunan Avrupa Sayıştayı yetkilileri ve denetçileri, BirGün’e yaptıkları açıklamalarda Türkiye’deki denetimsizlik halinden haberdar olmadıklarını belirttiler. Avrupa Komisyonu eliyle Türkiye’deki AB uyum projelerine aktarılan IPA fonların denetimini yapan yetkililer, Sayıştay incelemelerinin kamuoyuna açıklanmıyor olmasından ötürü duydukları üzüntüyü aktardılar. IPA fonlarının Türkiye’deki projelerinin denetiminde de görev alan Avrupa Sayıştayı denetmeni Alison Ballantine, çok sayıda proje gerçekleştirildiği için projeler arasından rastgele seçim yaparak denetimleri gerçekleştirdiklerini, bu bağlamda Sayıştay’la yapılan IPA projesinin denetimini gerçekleştirmediklerini ifade etti. “Sayıştay’ın Dış Denetim Kapasitesinin Güçlendirilmesi” isimli AB projesi 2003-2005 yılları arasında gerçekleştirilmiş, AB Komisyonu’nun kontrolündeki IPA fonlarından Sayıştay’a 1 milyon 350 bin Avroluk kaynak aktarılmıştı. Ballantine, “Sayıştay’la bir uyum projesi yapıldı ancak bizim kontrol grubu olarak belirlediğimiz kurum ve projeler arasında bu proje yer almadı. Projeler haricinde, Sayıştay’ı denetlemek gibi bir görevimiz olmadığı için şu anda neler olduğunu anlayamıyoruz. Ancak Sayıştay için farklı AB programları yoluyla fonlar oluşturulmasına karşın, çalışmalar kamuoyuyla paylaşılmadığı için bu fonların etkin biçimde kullanılıp kullanılmadığını anlayamıyoruz çünkü Sayıştay’ın ne ürettiğini göremiyoruz” diye konuştu.

SAYIŞTAY YOKSA ÜLKE DENETİM DIŞI KALIR

Avrupa Sayıştayı’nın basınla ilişkiler koordinatörleri ise AB Müktesebatı’nda bulunan maddelere dikkat çektiler ve Sayıştay’ın durumunun uyum sürecinde mutlaka gündeme geleceğini belirttiler. Basınla ilişkiler sorumlularından Thomas Kennedy, “Avrupa için devletin etkin denetimi çok önemli. Öyle ki, AB Müktesebatı’nın bir faslı tamamen bu konuya, yani bağımsız denetime ayrılmış durumda. Sayıştay’daki bu durum AB genişleme görüşmelerinde de sorun yaratacaktır” değerlendirmesinde bulundu. Sayıştay yayınları olmaksızın kamu kaynaklarının kullanımının etkin biçimde denetlenemeyeceğini, Sayıştay’ın durumunun anlaşılamayacağını söyleyen Kennedy, “Ordu veya benzeri güvenlik birimlerine yapılan denetimlerin ‘devletin güvenliği’ gibi gerekçelerle kamuoyundan gizlenmesi sık karşılaşılan bir durumdur ancak diğer kamu kuruluşları herhangi bir bahaneyle denetlenemediği veya denetimler kamuoyuyla paylaşılamadığında ülke tamamen denetim dışı kalır. Bir nevi denetim görevi yapan Parlamento da Sayıştay çalışamazsa işlevsizleşir” dedi.

SAYIŞTAY’LA İŞBİRLİĞİ HÂLÂ SÜRÜYOR

Avrupa Sayıştayı’nın Avrupa dışı denetimlerini yapan ve aralarında Ballantine’ın da olduğu ekip şimdiye dek yaptıkları denetimlerde, Türkiye’deki projelerde yetersiz izleme yapıldığını, performans kriterlerinin ölçülmediğini ve başarı kriterlerine ilişkin veri oluşturulmadığını, projelerle ilgili bakanlıkların görüşmeler ve değerlendirmeler için yetkili kişileri yollamadığını tespit etti. Sayıştay ile Avrupa Sayıştayı hâlâ işbirliklerini sürdürüyorlar. Her sene Sayıştay’dan en az 4 çalışan, Avrupa Sayıştayı’nda görev yapıyor ve kurumun yöntemlerini öğrenme fırsatı buluyor.

İLERLEME RAPORU’NA DA GİRMİŞTİ

Türkiye’deki dış denetim eksikliği ve Sayıştay’ın işlevsizleştirilmesi, 2013 AB İlerleme Raporu’nda da yer bulmuştu. Hükümetin meselenin taraflarına danışmadan Sayıştay Yasası’nı Parlamento’dan geçirdiğinin altını çizen raporda, 2013 bütçesi hakkında yapılan görüşmelerin, bir önceki senenin harcamalarına ilişkin analizler olmadan yapıldığı hatırlatılmıştı. Raporda ayrıca Sayıştay’ın görev tanımında olmasına rağmen devlet projelerine performans denetimi yapmadığı, yerel idarelerin denetlenemediği ve AKP’nin çıkardığı yeni yasalarla birlikte Sayıştay’ın uluslararası standartları yakalamasının imkânsız olduğuna vurgu yapılmıştı. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com