AKP-Barzani seçim kardeşliği tepki çekiyor!

AKP-Barzani seçim kardeşliği tepki çekiyor!
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Diyarbakır’da Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’yle görüşme yapacak olması BDP tarafında büyük bir tepkiye neden oldu.

AKP ile BDP arasında gerilim yaratan bu olay hakkında yorum yapan BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, “Bu programa katılan herkes doğal olarak AKP’nin seçim kampanyasına destek vermiş olacak. Diyarbakır programının, çözüm süreciyle alakası yok” diyerek bu görüşmenin bir seçim kampanyası olduğunu belirtti.
 
Cumhuriyet gazetesinde yer alan haberde BDP’liler bu görüşmeden oldukça rahatsız olduğu ve görüşmenin bri seçim propagandası olduğu belirtiliyor.  HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel de Barzani için “AKP’nin bölgede sarsılan imajını yeniden kazandırma yaklaşımının bir parçası olmamasını bekliyoruz” ifadelerine yer vardi.
 
Yalçın Akdoğan’ın “Diyarbakır, Barzani ve süreç” başlıklı yazısındaki, “Barzani görüşmesinin iki paralel gelişme açısından önemli olduğu düşünülebilir. Birincisi Irak merkezi yönetimiyle Türkiye’nin ilişkilerinin normalleşmesi, ikincisi PYD bağlamında örgütle KDP’nin ilişkilerinin gerginleşmesi. Mesud Barzani’nin bölge halkı tarafından sevildiği ve önemsendiği bir gerçek... Bunun PKK’yi rahatsız etmesi veya huylandırması da mümkün” ise dikkat çekti.
 
HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Barzani’ye gösterilen misafirperverliğin, PYD lideri Salih Müslim’e de gösterilmesi gerektiğini söyledi. BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, BDP tabanına “Erdoğan’ın programlarına katılmayın” çağrısı yaptı.
 
Şivan Perwer’in tercihi Tuncel, Diyarbakır’daki görüşmenin çözüm süreci içinde değerlendirilemeyeceğini ifade ederken “Eğer Türkiye’deki çözüm sürecini geliştirme çabası varsa, BDP Eş Genel Başkanlarıyla görüşülmesi, Sayın Öcalan’la kurulan diyaloğun müzakereye dönüşmesi için gerekli yasal hazırlıkların yol alması gerekir. Bunun için önce Sayın Barzani ile konuşmak değil, özellikle kendi yaşadığı topraklar içindeki temsilcileriyle konuşması gerekir” dedi. Şivan Perwer’in gelişiyle ilgili olarak da Tuncel, “Kendi tercihidir” görüşünü dile getirdi.
 
HDP Eş Genel başkanı Kürkçü’nün, çözüm süreci konusunda hükümeti eleştirirken, BDP heyetinin İmralı’da son yaptıkları görüşmeye gönderme yaparak, Abdullah Öcalan’ın, “çözüm için yeni adımlar bakımından hükümete yeni opsiyon tanıdığını, 4 aylık bir sürecin içinden bu durumu okumaya devam edeceğini ve bu çerçevede çözüm sürecinin tıkanmasına izin vermeyeceğini deklare ettiğine” ilişkin açıklaması dikkat çekti. (UGE)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com