AKP başka bir ülke peşinde

AKP başka bir ülke peşinde
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Başkanlık sistemi tartışmasının, AKP’nin başka bir ülke ve toplum tasarımı peşinde olduğunu gösterdiğini belirterek, “Başkanlık sistemi AKP’nin bütün kurumları tasfiye ederek bütün yetkileri bir kişiye teslim et

Toprak yaptığı yazılı açıklamada, Başkanlık sistemi tartışmalarının AKP’nin 10 yıldır Türkiye’yi yönetemediğinin ve hiçbir sorununu çözemediğinin kanıtı ve itirafı olduğunu ifade etti. “Sayın Başbakan ve AKP’lilere soruyoruz; 10 yıldır büyük bir çoğunlukla ülkeyi yönetiyorsunuz. Sizden olmayan ve size karşı olan herkesi tasfiye ettiniz. Peki, ülkenin hangi sorununu çözdünüz? Hangi sorunu başkanlık sistemiyle çözeceksiniz? Başkanlık sistemi ile işsizliği mi, yoksulluğu mu, yolsuzluğu mu yoksa dış politikada girdiğimiz bataklık sorununu mu çözeceksiniz? Peki 10 yıldır neden ülkenin hiçbir sorununu çözemediniz?” diyen Toprak, Başbakan ve AKP’lilerin başkanlık sistemini millet için değil kendileri için istediklerini savundu. Toprak, şöyle devam etti:

“Onlar padişah olmak derdindedirler. Biz millet olduk AKP toplumu geriye götürüp ümmete dönüştürmeyi hedefliyor. AKP Cumhuriyetin yarattığı millet ve yurttaş olgusunu tersine çevirip ümmet ve kul yaratmanın peşindedir. Bu tartışmalar aslında AKP’nin başka bir ülke ve toplum tasarımı peşinde olduğunu ortaya koymaktadır. Başbakan parlamenter sistemin imkanlarını kullanarak kendisine makam hazırlamakta ve kendisi için saltanat kurma amacındadır. Başkanlık sistemi AKP’nin bütün kurumları tasfiye ederek tek otorite yaratma çabasıdır. Bu demokrasiye değil diktatörlüğe açılan kapıdır. Hiçbir demokratik değer ve kurumu içine sindiremeyen, milli iradenin temsilcilerini cezaevinde tutan, çıkardığı kanun hükmünde kararnamelerle TBMM’yi işlevsizleştiren AKP şimdi başkanlık sistemiyle bütün güçleri tek kişide toplamayı amaçlıyor. Yargı ve yasamayı yürütmenin emri altına sokarak güçler ayrılığını ortadan kaldıran AKP başkanlık sistemiyle aslında var olan bütün demokratik mekanizmaları yok etmeyi hedeflemektedir.”
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com