AKP, başkanlık için frene bastı

AKP, başkanlık için frene bastı
AKP başkanlık sisteminde geri adım mı atıyor?

AKP’nin, TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında TBMM Uzlaşma Komisyonu’nun “tamam mı devam mı” toplantısında, beklentilerin tersine “süre bitti, buraya kadar” yerine, “iki ay daha çalışmayı” kabul etmesi, parti içinde yapılan yeni değerlendirmeler çerçevesinde gerçekleşti.
 
Cumhuriyet’in haberine göre, bu değerlendirmeler şöyle:
 
Destek düşük: AKP’nin yaptırdığı tüm anketlerde, 1982 Anayasası’nın değiştirilmesine destek çok yüksek çıkmasına karşın, yeni bir anayasa isteği aynı oranda destek görmedi. Ama asıl olarak başkanlık sistemine destek çok düşük oranlarda kaldı. Şu ana kadar hiçbir ankette başkanlığa destek yüzde 50’yi yakalayamadı.
 
AKP seçmeni de gönülsüz: Anketlerde başkanlığa destek yalnızca CHP, MHP ve BDP’ye oy veren seçmenler arasında değil, AKP’ye oy veren seçmenler arasında da yeterince destek olmadığını ortaya koydu. Bu nedenle AKP, başkanlık sistemini anlatırken “partili Cumhurbaşkanı” modelini de alternatif olarak öne çıkardı. Buna karşın partili seçmenlerin desteğinin yeterince artmadığı gözlendi.
 
İkna edilemeyenler: AKP milletvekilleri arasında da başkanlık sisteminin yarattığı rahatsızlıklar hissedilmeye başlandı. Parti içinde çok açıkça başkanlık sistemine karşı olduğunu ifade eden milletvekili sayısı az olsa da, çok sayıda milletvekilinin de sessiz bir muhalefet içinde olduğu parti yönetimince belirlendi.
 
BDP ile baş başa kaygısı: AKP’nin komisyon çalışmasının süresi konusunda karar alırken, çözüm sürecini de hesaba kattı. “Çözüm komisyonu”nda CHP ve MHP’nin üye vermemesi nedeniyle BDP ile baş başa kalan AKP, yeni anayasada da aynı durumun bu aşamada yaşanmasının doğru olmayacağı görüşünden hareket etti. Özellikle bu aşamada BDP ile baş başa kalınmasının, yeni anayasa için de “süreç anayasası” tanımlamalarını haklı çıkaracak nitelikte olacağı görüşleri ağır bastı. (CTK)

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com