AKP başkanlık sistemi istiyor

AKP başkanlık sistemi istiyor
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TBMM Başkanlığı ile Yasama Derneği ve Yasama Uzmanları Derneği işbirliği ile düzenlenen "Parlamenter Denetim Sempozyumu" nda katıldı.

Bozdağ, şöyle dedi:

“Herkes tartışıyor bizim esasında etkili denetim yollarını konuşurken de bu sistem tartışmasını yapmamızda çok büyük fayda var. Bizim Türkiye’mize uygulanan sistem parlamenter sistem değil. Bizim ona parlamenter sistem dememiz onu parlamenter sistem haline getiremez.Onun için Meclis Başkanlığımızın başkanlığında devam eden bir süreç var. Yeni Anayasa da tartışılırken bunun tartışılmasında ben fevkalade yarar görüyorum. Ya parlamenter sistemi özellikleri neyse yeni Anayasa'ya tam o özelliklere göre bir yapı ifade edilebilir ya da gerçek anlamda yasama ve yürütmenin birbirine karşı bağımsız olduğu ve kesin ayrılığı olduğu başka bir sistemi başkanlık sistemini müzakere etmemiz lazım. Bu benim şahsi görüşlerim.”

Başbakan Erdoğan da yaptığı açıklamada, Başkanlık sistemine ilişkin, ''Yeni anayasa çalışmalarında artık biliyorsunuz yazılım süreci başladı. Bu süreç içeresinde tartışılabilir" dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com