AKP belediyeler de ne yapacağını şaşırdı...

AKP belediyeler de ne yapacağını şaşırdı...
AKP’nin yoğun çabalarla TBMM’den geçirmeyi başardığı Büyükşehir Belediye Yasası için söz sırası Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’de. Muhalif belediyelere yapılan operasyonlar ise hız kesmeden devam ediyor.

AKP iktidarda olduğu 10 yıllık dönemde, 'seferberlik' denebilecek şekilde bir belediyecilik faaliyeti yürütmesine rağmen, özellikle kıyı şeridinde ve Doğu'da istediğini elde etmekten uzak kaldı.

Bu doğrultuda kıyı belediyelerinde ihaleye fesat karıştırma, yolsuzluk suçlamalarını tercih eden AKP’nin, Kürt coğrafyasındaki çaresi de KCK operasyonları oldu.

İzmir, Balıkesir, Bodrum, Van, Batman, Şırnak…

İzmir Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nın, İzmir Büyükşehir Belediyesi mensubu 130 kişi hakkında “çete üyesi”, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu’na da “örgüt lideri” sıfatıyla ve 397 yıl hapis istemiyle açtığı dava sanıkların beraat etmesiyle sonlanmıştı.

Halka ücretsiz su hizmeti sağlayan Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven hakkında açılan dava sonucunda alınan 8 yıl 4 ay hapis cezası geçtiğimiz günlerde Yargıtay tarafından onaylandı ve Özgüven görevinden alındı. Oysa 2010 yılında aynı suçlamayla yargılanan Dikili Belediye Başkanı beraat etmişti. Bülent Arınç’ın bir televizyon programında “Osman Özgüven’in yargıtayda bekleyen dosyaları var” şeklindeki açıklamasından sonra Özgüven jet hızıyla Özgüven mahkum edildi.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da Haziran ayında yapılan bir operasyonla “ihaleye fesat karıştırma” iddiasıyla 100 gün tutuklu kalmış, Ekim ayında ise tahliye olarak görevine geri dönmüştü.

Kasım ayında Balıkesir Belediyesi’ne düzenlenen yolsuzluk operasyonunda da Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen gözaltına alınmış ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

BDP'li belediyelere 'KCK'

Her fırsatta seçimle göreve geldiğini ve demokrasinin bir ürünü olduğunu hatırlatan AKP’nin seçimle göreve gelen belediye yönetimlerine tahammül edemediği alanlardan biri de BDP'li belediyeler oldu.

Van Belediye Balkanı Bekir Kaya, Edremit Belediye Başkanı Abdülkerim Sayan, Özalp Belediye Başkanı Murat Durmaz KCK operasyonu dahilinde tutuklandı, Bekir Kaya’nın yerine AKP’li Şeref Bayram belediye başkanı seçilmiş oldu. Bu durum akıllara 12 Haziran seçimlerinde milletvekili olmaya hak kazanan Hatip Dicle’nin vekilliğinin düşürülmesini ve yerine AKP’li Oya Eronat’ın milletvekili oluşunu anımsattı.

Diyarbakır Bağlar Belediyesi’ne düzenlenen operasyonlarda da, evlere yapılan baskınlarda çocukların kafasına silah dayanmış ve Belediye Başkan Yardımcısı Osman Kaya ve belediye meclisi üyeleri de gözaltına alınmıştı.

Şırnak, Silopi, İdil Belediye Başkanları da şu anda KCK kapsamında tutuklu bulunuyor.

Büyükşehir Belediye Kanunu neler getiriyor ?

Yeni yasayla büyükşehir olmak için gereken 1 milyon nüfus sınırı 750 bine çekiliyor. Bu doğrultuda AKP’nin işlerinin pek yolunda gitmediği Hatay, Tekirdağ, Aydın gibi belediyelerin de içinde olduğu 13 şehrin büyükşehir olması planlanıyor.

Köylerin, meraların, sulak alanların ve tarlaların iskâna açılması mümkün hale getiriliyor, dolayısıyla yeni rant alanları tarif edilmiş oluyor.
Kanalizasyon, su şebekesi ve yol yapımında veya bunların tamirinde vatandaştan katkı payı alınmasının önü açılıyor.

Halka ücretsiz su dağıtan bir belediye başkanı görevden alınırken, yeni yasayla ibadethanelere ücretsiz su dağıtımının yapılması planlanıyor.
Tüzel kişiliği kaldırılan köy, belde ve il özel idarelerinde çalışan personellerin, oluşturulan bir Tasfiye ve Paylaştırma komisyonuyla “uygun görülen” yerlere devredileceği belirtiliyor. BU tabloya bakıldığında belediye personeli için bir mağduriyet döneminin başlayacağı öngörülüyor.

Öte yandan Ankara Barosu tarafından yapılan açıklamada “Kanun incelendiğinde kamu hizmeti niteliğindeki asli ve sürekli görevlerin artık kamu hukuku ilkeleri ile değil özel hukuk hükümleri doğrultusunda özel sözleşmeli personel eliyle yapılabileceği hükme bağlanmıştır. Bu bakımdan, kamu hizmetlerinin nasıl yürütüleceğini düzenleyen Anayasa’nın 128’inci maddesine de aykırılığı söz konusudur” dendi ve yasanın cumhurbaşkanınca tekrar meclise iadesi istendi. (BCK)

Etiketler: , , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com