'AKP bir cemaatler ittifakıdır'

'AKP bir cemaatler ittifakıdır'
Sağlar, CHP Konya'nın düzenlediği etkinlikte konuştu.

CHP Konya Gençlik Kollarının düzenlediği panele konuşmacı olarak katılan Fikri Sağlar, 'AKP, bir cemaatler ittifakıdır' dedi

CHP Konya Gençlik Kolları, Karatay, Meram ve Selçuklu ilçe örgütleriyle beraber “Dış Politika, Faili Meçhul Cinayetler ve Demokraside Kadının Yeri” konulu panel düzenledi.

Panele CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, Konya Milletvekili Atilla Kart, eski bakan ve CHP Parti Meclis Üyesi Fikri Sağlar ve CHP Ankara milletvekili Gülsüm Bilgehan konuşmacı olarak katıldı.

Açılış konuşmasını yapan CHP Konya Gençlik Kolları İl Başkanı Genç Osman Killik, Türkiye'de siyasetin iyi yönetilmediğini ve Türkiye'nin acilen bir sosyal demokrat iktidarla yönetilerek tekrar özgür olarak barış içinde yaşadığı, gelir adaletsizliğinin giderilmeye çalışıldığı günlere dönmesi gerektiğini ifade etti. Partililere seslenen Killik, yaklaşan yerel seçimler öncesi bu tür panellerin partilileri buluşturduğunu ancak partililerin daha çok alana inerek halka CHP'yi anlatmaları gerektiğini ifade etti.

Konferansta ev sahibi olarak konuşan CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Türkiye’de insanların etnik kimlik ve inanç üzerinden bölünmeye çalışıldığını vurgulayarak, Türkiye’nin demokratikleşememesindeki sorumlunun CHP olmadığını ve asıl sorumluların 1950 sonrası ülkeyi yönetenler olduğunu söyledi.

Daha sonra kürsüye gelen CHP Parti Meclis Üyesi Fikri Sağlar ise faili meçhul cinayetlere birçok değerli insanın kurban gittiğini belirterek, Türkiye’de hiç kimsenin can güvenliğinin olmadığını ileri sürdü. Türkiye’de bilinen 17 bin 547 faili meçhul cinayetin bulunduğunu kaydeden Sağlar, “Türkiye’de kimsenin can güvenliği yok. Türkiye’de can güvenliğinin olmadığını 13 yıldır söylememize rağmen, insanımızın konuyu çok da umursamadığını görüyoruz. Ülkemizde 17 bin 547 faili meçhul cinayet var. Bu benim bildiğim rakam. Bilmediklerimi de sizler görüyorsunuzdur herhalde. 10 binlerin üzerinde faili meçhul cinayetin dosyası raflarda duruyorsa ve geçen süreç içerisinde bu dosyaların aslında failleri malumsa; o zaman bu ülkede demokrasiden hukuktan, haktan, insandan, insana saygıdan bahsetmek yersizdir. Eğer yeni Anayasa’yı siviller, bizler, kendi irademizle ve Türkiye’nin gerçeklerine uygun bir şekilde yapmazsak o zaman, bu düzen devam edecektir. Sadece düzenin yönetenleri değişecektir. Birçok aydınımızı, insanımızı faili meçhul cinayetler sonrasında kaybettik. Türkiye’de ilk defa kürt sorununu yazarak, Türkiye’nin demokratikleşmesi konusunda önemli bir rapor ortaya koyan, sermayenin liderlerinden Özdemir Sabancı’nın öldürülmesi ile başlıyor katliamlar. Bu değerli insanlarımız neden öldürülüyor; hepsinin ortak bir yönü var. Toplumda infial uyandıran ölümler oluyor ve son derece profesyonelce işleniyor. Hepsinin bir başka ortak yönü daha var; hepsi, demokrasi, hak, özgürlük ve eşitlik talebinde çaba göstermiş insanlardır” dedi.

Konuşmasında Başbakan Erdoğan’ı da ağır bir şekilde eleştiren Fikri Sağlar, Konyalılara da seslenerek, “Konyalıları da bölüyor aslında. Ey Konyalılar farkında mısınız siz? Sizi bu Türkiye’de başka bir şehir olarak ortaya koymaya çalışıyor. Herkesin size karşı tepki göstermesini sağlamaya çalışıyor ve Konyalılar alabildiğince bugünkü iktidarı alkışlayıp, destekliyor. Şimdi gelirken esnafa uğrayarak geldik. Hepsi hayatından şikâyetçi. Söyledikleri gerçek ama verdikleri oy AKP onu biliyorum. Sorduğunuz zaman “elim kırılsın” diyorlar. Ama bu sözlerine eğer inanan insanlarsa, seçim günü sandığa gittiklerinde bu sözlerini hatırlarlar. Ben insanlara inanan birisiyim. Çünkü benim için insan son derece önemlidir” diye konuştu.

Daha sonra konuşan CHP Ankara Milletvekili Gülsüm Bilgehan da demokraside kadının yerinden bahsetti.(MUK)

Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com