AKP-Cemaat kavgasına dair çok çarpıcı bilgiler!

AKP-Cemaat kavgasına dair çok çarpıcı bilgiler!
Cemaat ile AKP arasında uzun zamandan beri mesafe var. Cemaat AKP’yi değişik yönlerden eleştiriyor. Gülen’i kaygılandıran konular şöyle:
ABD gezisi çerçevesinde Fethullah Gülen’i Başbakan Erdoğan’ın bizzat ziyaret edeceği medya da dile getirilmişti. Ancak Gülen Erdoğan buluşması gerçekleşmezken Başbakan Erdoğan, Gülen’i Bülent Arınç’ın ziyaret ettiğini belirtti.
 
Bir iddiaya göre ise; ziyarette Numan Kurtulmuş da Arınç’ın yanında bulundu. Bu konuda Hürriyet yazarı Yalçın Doğan çok çarpıcı bir yazı kaleme aldı.
 
 Yalçın Doğan,  “Aslında Gülen’i ziyaret etmek isteyen Tayyip Erdoğan. Ancak, gerçekleşmiyor, nedenini bilmiyorum.” diye yazdı.
 
Hürriyet yazarı Doğan, AKP-Cemaat kavgasına dair çok çarpıcı bilgileri de sayfalarına taşıdı.
 
İşte Yalçın Akdoğan’ın kaleminden “Gülen-AKP: Rahatsız ilişkiler” başlıklı o yazı:
 
““28 Şubat’ta askerlere, okulları alın, size vereyim, demiştim. Şimdi de size, dershaneleri alın diyorum.”
 
Bu söz Amerika’da yaşayan Fethullah Gülen’e ait. Gülen bu sözü AKP yöneticilerinden birine, yanılmıyorsam teşkilattan sorumlu genel başkan yardımcısına söylüyor. Ağır bir uyarı.
 
AKP bir süre önce kamuoyunda uzun süre tartışılan bir planı uygulamak istiyor. Dershaneleri kapatmak. Hatta, Tayyip Erdoğan bu yönde açıklamalar yapıyor. O sırada Milli Eğitim Bakanı olan Ömer Dinçer bu fikri destekliyor.
 
‘SİZİ ÜZMEYECEK’
 
AKP’li yöneticinin Fethullah Gülen’i ziyareti dershaneleri kapatmak fikrinin ele alındığı günlere rastlıyor.
 
Bu ziyarette önemli konu dershaneler. Malum, cemaate ait pek çok dershane var. AKP yöneticisi Gülen’e, “Dershaneler konusunda sizi üzmeyecek bir formül aranıyor” dediğinde, Gülen 28 Şubat, okullar, AKP, dershaneler karşılaştırmasını içeren yukarıdaki yanıtı veriyor. Ağır bir karşılık.
 
ERDOĞAN GİDECEKTİ
 
Geçen haftaki Amerika gezisi sırasında Fethullah Gülen’i Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ziyaret ediyor. Öğrendiğim kadarıyla:
 
1- Aslında Gülen’i ziyaret etmek isteyen Tayyip Erdoğan. Ancak, gerçekleşmiyor, nedenini bilmiyorum. Ya Erdoğan’ın programı denk düşmüyor ya da görüşme iklimi pek uygun olmayabilir. Ya da çok bir başka neden, ama bilmiyorum.
 
2- Arınç’ın ziyareti elbette Erdoğan’ın ziyareti yerine geçmez, bu açık. Bülent Arınç, Gülen’i 2011 Nisan ayında ziyaret ediyor. Gülen kaynaklarına göre, “ziyaret verimli geçmiyor”. Şimdi yine aynı kaynaklara göre, Arınç’ın son ziyaretinin parlak olduğunu söylemek güç.
 
Geçen yıl haziranda İstanbul Arena’daki konuşmasında Erdoğan, “Gülen’i İstanbul’a davet ediyor”. Gülen gelmiyor. Neden gelsin ki.
 
MESAFE VAR
 
Aslında cemaat ile AKP arasında uzun zamandan beri mesafe var. Cemaat AKP’yi değişik yönlerden eleştiriyor. Gülen’i kaygılandıran konular şöyle:
 
1- PKK’nın çekilme süreci: “Hükümet tam hazırlıklı değil. PKK tek bir yapı olmaktan çıktı, o nedenle alternatif planlar gerekir ki, onu görmüyorum. PKK her an farklı bir tavır gösterebilir”.
 
2- Başkanlık ve rejim: “Doğru olan içinde yaşadığımız parlamenter sistemdir. Türk tipi başkanlık sisteminden endişe ederim”.
 
Gülen başkanlık sistemine karşı çıkıyor ve cumhurbaşkanının partisi ile bağlantısı olmaması gerektiğinin altını çiziyor.
 
3- Basın özgürlüğü: Gazetecilerin işlerine son verilmesi, sansürün hızlanması, medyaya baskı karşısında Gülen’in isteği doğrultusunda Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı bir süre önce bildiri yayınlıyor. “Nefret, küfür ve hakaret içermedikçe, her türlü fikrin özgürce dile getirilmesi gerektiğini” savunan bildiride Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin düşünce ve ifade özgürlüğüne ilişkin kararlarına gönderme yapılıyor.
 
Sonuç olarak, Arınç’ın ziyareti cemaat-AKP ilişkilerindeki soğukluğu gidermeye yetmiyor. Gülen AKP’nin tavrından, uygulamalarından rahatsız. Şimdi değil, uzun süredir rahatsız.” (BCK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com