AKP-Cemaat Savaşı asıl şimdi başlıyor!

AKP-Cemaat Savaşı asıl şimdi başlıyor!
Hükümet ile cemaatin arasını açan “dershaneler düzenlemesi”nde maraton başlıyor.

Hükümet ile Cemaatin arasını açan, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun başlatılmasına neden olduğu iddia edilen tasarı TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nun Cuma günü gündemine alındı.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, dershanelerin kapatılmasını da içeren Milli Eğitim Temel Kanunu ile bazı kanun ve KHK'lerde değişiklik yapan yasa tasarısını 21 Şubat Cuma günü görüşecek. 

29 Maddeden oluşan tasarı, Milli Eğitimde Bakanlığı’nda müsteşar dışında tüm kadronun değişmesini öngörüyor.

Dershaneler ile ilgili düzenlemeleri de içeren Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, bu ayın başında TBMM Başkanlığı'na sunulmuştu.

Tasarıya göre, kanunun yürürlüğe girdiği tarihte faal olan dershaneler ile bu kanunla yapılan düzenlemelere göre gerekli dönüşümü tamamlamayan öğrenci etüt eğitim merkezlerinin eğitim öğretim faaliyetleri, 1 Eylül 2015 tarihine kadar devam edebilecek. Bunlardan 1 Eylül 2015 tarihine kadar başvuranlar, belirlenecek esaslara göre uygun görülmesi halinde Milli Eğitim Bakanlığınca öğretim kurumlarına dönüşüm programına alınacak.

Tasarıyla getirilen bazı düzenlemeler özetle şöyle:

- Dönüşüm kapsamındaki dershanelerde ve diğer özel öğretim kurumlarında okuyan öğrenciler için eğitim öğretim desteğinde bulunulacak

- Eğitim ve öğretim sunmak amacıyla yürütülen faaliyetler Milli Eğitim Bakanlığı'nın izin ve denetimine tabi olacak

- Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı ve üyesi, müsteşar yardımcısı, genel müdür, strateji geliştirme başkanı, inşaat ve emlak grup başkanı ve grup başkanı ile il müdürlerinin görevi, bu düzenlemenin yayımı tarihinde sona erecek

- Talim ve Terbiye Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın karar organı olarak bakanlık teşkilatlanmasına uymadığı, eğitim alanında faaliyet gösteren bir vesayet kurumu niteliğinde olduğu gerekçesiyle varolan yapıdan çıkarılacak

- Özel Öğretim Kurumları Kanunu'ndan "dershane" tanımı çıkarılarak, ortaöğretime veya yükseköğretime giriş sınavlarına veya bu sınavlar kapsamındaki derslere hazırlık niteliğinde kurs açılması da engelleniyor (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com